Odmena za nákup na ZľavaDňa

piatok 24. januára 2020

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Foto CNN 

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy SARS alebo MERS, ktoré pred časom strašili ľudí po celom svete.

Ako zatiaľ reagujú štáty?

Množstvo ázijských i ďalších krajín, vrátane USA, Ruska, Británie, Austrálie, Talianska či Turecka, zaviedlo v posledných dňoch opatrenia, tá na letiskách odhaľujú prípadné infikované cestujúcich. Ide predovšetkým o meranie teploty pasažierov z postihnutých oblastí. Rusi podľa agentúry Reuters už začali pracovať na vakcíne proti vírusu.


Predpokladá sa, že chorí sa nakazili kontaktom so živými zvieratami na miestnych trhoch s predajom rýb a najmä hydiny.

Šírenie
 • Nový koronavírus sa prvýkrát rozšíril na človeka zo zvieraťa - zo zvieraťa v južnej Číne, mohlo ísť o hada.
 • Medzi ľuďmi sa vírus prenáša v kvapkách - kašľom a kýchaním, dotýkaním sa alebo podávaním rúk.
 • Do tela človeka vojde nosom a ústami, potom v dýchacom systéme nájde „hostiteľskú bunku“, napríklad v nose. Hostiteľská bunka potom praskne a vírus napadne okolité bunky.

Smrť
 • Väčšina obetí zomiera na komplikácie vrátane zápalu pľúc a edému pľúc.
 • Ťažký zápal pľúc môže človeka zabiť tak, že ho doslova utopí v tekutine zaplavujúcej jeho pľúca.
 • Vírus spôsobuje aj opuchy dýchacích ciest, čo môže pľúcam sťažiť prenos kyslíka do krvného obehu, a to vedie k zlyhaniu orgánov a k smrti.

Príznaky
 • Koronavírus útočí na bunky v dýchacom systéme.
 • Nádcha
 • Kašeľ
 • Bolesť hrdla
 • Vysoká teplota


V Číne je situácia vážna 


Sociálne siete sú plné záberov ľudí, ktorí odpadávajú na uliciach a v nemocničných čakárňach. Muž ležiaci na zemi nereaguje na dotyk, hoci sa mu zdravotníci v ochranných oblekoch a s plynovými maskami snažia pomôcť. Podľa správ obeť, ktorá mala ochrannú rúšku, čakala v rade na nejaký doklad, keď odpadla. 
Na ďalšej snímke je údajne mŕtvy človek ležiaci na zemi a spod hlavy mu vyteká krv. Miestny spravodajský server vo Wu-chane uvádza, že obeť na obrázku zomrela na koronavírus. 

Keď zverejnili obrázok na sociálnych médiách, jeho titulok znel: „Uvádza sa, že osoba infikovaná koronavírusom zomrela na krvácanie.“ Obyvateľom mesta Wu-chan, ktoré podľa miesta vzniku vírusu dostalo prezývku „Ground zero“ (bod nula), sa odporúča, aby sa vyhýbali davom a aby sa nezúčastňovali na verejných zhromaždeniach. 

Zábery uverejnené na sociálnych sieťach zobrazujú prázdne police supermarketov. Všetky dopravné spojenia vo Wu-chane boli zablokované v zúfalej snahe zastaviť šírenie zabijaka.Jozef Kmeťo 
Zdroj: CNN, Nový Čas a Top

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...