Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Čo všetko by ste ako novopečení rodičia mali vedieť o dojčenskej kolike?

Ilustračné foto 

Každý novopečený rodič má prirodzene strach. Nová úloha, úplne nové priority a všetko sa sústredí len okolo bábätka. Pre mnohé páry to je zaťažkávajúcou skúškou a trvá im, kým sa s novou úlohou zžijú. Keď sa však objavia zdravotné problémy u bábätka, každý rodič spozornie a začne panikáriť. Treba si uvedomiť, že panikárením si nepomôžete, práve naopak, uškodíte tým nielen sebe, ale aj dieťatku. Novonarodené bábätká vnímajú všetko, aj to, ako sa cítite. 

Jednou z mnohých prekážok v prvých mesiacoch života je dojčenská kolika. Mnohé mamičky, najmä tie, ktoré už majú okrem novorodeniatka aj staršie deti, vedia, ako postupovať pri liečbe dojčenskej koliky. Viete ale, čo všetko by ste mali vedieť o dojčenskej kolike?

Dojčenská kolika ako prejav

Na začiatok si musíme ozrejmiť, že dojčenská kolika nie je choroba. Je to v podstate prejav nejakej choroby, ktorú je potrebné čím skôr odhaliť. Spôsob, ako postupovať pri liečbe dojčenskej koliky, vám ale vie odporučiť len detský lekár, pediater. V žiadnom prípade nehľadajte spôsoby liečby na internete a na rôznych mamičkovských fórach.
Ak máte podozrenie, že sa jedná o dojčenskú koliku, ihneď choďte k pediatrovi. Určite netreba nič podceniť.

Ochorenia, ktoré sa skrývajú za dojčenskou kolikou

Za dojčenskou kolikou sa môžu skrývať napríklad tieto ťažkosti – neznášanlivosť kravského mlieka, poprípade dočasná intolerancia laktózy, ktorá u detí časom môže zmiznúť. Medzi ďalšie ťažkosti, ktoré sa skrývajú poruchy priechodnosti čriev, hnačkové ochorenia, alebo napríklad aj neznášanlivosť mliečneho cukru.

Príčiny vzniku dojčenskej koliky

Hlavnou príčinou vzniku dojčenskej koliky môže byť aj nedostatočne vyvinuté tráviace ústrojenstvo, ktoré môže vyvolať návrat potravy zo žalúdka do pažeráka. Je to sprevádzané vracaním a miernym grckaním. Kolika môže vzniknúť aj vtedy, ak dieťa jedáva hltavo. Pri dojčení môže okrem mlieka prehĺtať vzduch, čo môže v brušku bábätka spôsobovať nepríjemné bolesti, ktoré bude dávať najavo len intenzívnym plačom.

Mnohým mamičkám pri dojčenských kolikách nepomáha ani uloženie do oteplených detských fusakov a následne kočíkovanie po vonku. Dieťatko intenzívne plače aj niekoľko hodín, čím sa vlastne problémy ešte viac zhoršujú. Dieťatko totiž pri plači vdychuje vzduch, ktorý vytvára ešte väčšie plyny.

Dávajte si preto pozor na to, aby dieťatko dobre papalo a nechajte ho poriadne si odgrgnúť, aby ste sa potom nemuseli trápiť s dojčenskou kolikou.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Opatrovateľka, či parazit?

V takmer každej rodine to príde, nastane dilema, čo so svojimi zostarnutými rodičmi, ktorí sa už sotva vládzu o seba postarať. A stalo sa to aj mne. Som najmladšia, slobodná, tak akosi automaticky táto povinnosť postarať sa o svojich rodičov pripadla mne. Teda vlastne iba o mamu, lebo otec zomrel pred takmer desiatimi rokmi. Odvtedy som sa vlastne snažila všemožne nejako to vykryť, len aby som nemusela ostať doma z práce. 
Každý deň som dochádzala do práce 45km, čo znamenalo byť z domu celý deň, no bola som rada, že vôbec nejakú prácu mám a hlavne mi tolerovali to, že keď náhodou bolo mame zle, to znamená, že som v noci musela volať záchranku a keď ju nevzali do nemocnice, musela som ostať pri nej a v práci som si musela vziať voľno. Neskôr cez deň mi s mamou pomáhala sestra, bola aspoň pri nej a ja som mohla ako – tak pokojne byť v práci, aj keď som niekedy prebdela celú noc, keď sa mama necítila dobre. Zo stresov som bola aj ja často chorá, minimálne dvakrát do roka ma trápil zápal…

Kotlebovci chcú mať v rukách zbrane

Jeden zo zákon ktoré chcú Kotlebovci sprísniť, je takzvaný farmarsky zákon. Na Slovensku už od roku 2005 platí takzvaný „farmársky zákon,“ ktorý mal hrozbou až dvojročného väzenia zabrániť tomu, aby si ľudia na poli napríklad vykopali zopár zemiakov, alebo zobrali jeden melón.  

Kotlebovci sú však zo znením tohto zákona nie celkom spokojný a chcú ho novelizovať a samozrejme sprísniť. Inak povedané, keď vezmeme do úvahy rétoriku Kotlebovcov o Rómoch, je jasne, že zmena by mala spočívať v tom, že ak mi zlodej ukradne čo i len klások kukurice, a budem mať zbraň a použijem ju na zlodejovi, a zabijem ho, nebudem trestne stíhaný, pretože som si chránil svoj majetok...  

Kotlebovci volajú po zbraniach, chcú presadiť aby každý kto chce vlastniť zbraň, tak by mal... Európska únia sa snaží obmedziť vlastniť zbraň, no Kotlebovci hovoria nie! My chceme zbraň! 

Neviem si predstaviť, že ľudia ako sú Kotlebovci by mali mať v rukách zbraň, hoci oni už zbrane majú či už v legálnej  alebo nelegálnej držbe…