Odmena za nákup na ZľavaDňa

streda 12. februára 2020

Čo všetko by ste ako novopečení rodičia mali vedieť o dojčenskej kolike?

Ilustračné foto 

Každý novopečený rodič má prirodzene strach. Nová úloha, úplne nové priority a všetko sa sústredí len okolo bábätka. Pre mnohé páry to je zaťažkávajúcou skúškou a trvá im, kým sa s novou úlohou zžijú. Keď sa však objavia zdravotné problémy u bábätka, každý rodič spozornie a začne panikáriť. Treba si uvedomiť, že panikárením si nepomôžete, práve naopak, uškodíte tým nielen sebe, ale aj dieťatku. Novonarodené bábätká vnímajú všetko, aj to, ako sa cítite. 

Jednou z mnohých prekážok v prvých mesiacoch života je dojčenská kolika. Mnohé mamičky, najmä tie, ktoré už majú okrem novorodeniatka aj staršie deti, vedia, ako postupovať pri liečbe dojčenskej koliky. Viete ale, čo všetko by ste mali vedieť o dojčenskej kolike?

Dojčenská kolika ako prejav

Na začiatok si musíme ozrejmiť, že dojčenská kolika nie je choroba. Je to v podstate prejav nejakej choroby, ktorú je potrebné čím skôr odhaliť. Spôsob, ako postupovať pri liečbe dojčenskej koliky, vám ale vie odporučiť len detský lekár, pediater. V žiadnom prípade nehľadajte spôsoby liečby na internete a na rôznych mamičkovských fórach.
Ak máte podozrenie, že sa jedná o dojčenskú koliku, ihneď choďte k pediatrovi. Určite netreba nič podceniť.

Ochorenia, ktoré sa skrývajú za dojčenskou kolikou

Za dojčenskou kolikou sa môžu skrývať napríklad tieto ťažkosti – neznášanlivosť kravského mlieka, poprípade dočasná intolerancia laktózy, ktorá u detí časom môže zmiznúť. Medzi ďalšie ťažkosti, ktoré sa skrývajú poruchy priechodnosti čriev, hnačkové ochorenia, alebo napríklad aj neznášanlivosť mliečneho cukru.

Príčiny vzniku dojčenskej koliky

Hlavnou príčinou vzniku dojčenskej koliky môže byť aj nedostatočne vyvinuté tráviace ústrojenstvo, ktoré môže vyvolať návrat potravy zo žalúdka do pažeráka. Je to sprevádzané vracaním a miernym grckaním. Kolika môže vzniknúť aj vtedy, ak dieťa jedáva hltavo. Pri dojčení môže okrem mlieka prehĺtať vzduch, čo môže v brušku bábätka spôsobovať nepríjemné bolesti, ktoré bude dávať najavo len intenzívnym plačom.

Mnohým mamičkám pri dojčenských kolikách nepomáha ani uloženie do oteplených detských fusakov a následne kočíkovanie po vonku. Dieťatko intenzívne plače aj niekoľko hodín, čím sa vlastne problémy ešte viac zhoršujú. Dieťatko totiž pri plači vdychuje vzduch, ktorý vytvára ešte väčšie plyny.

Dávajte si preto pozor na to, aby dieťatko dobre papalo a nechajte ho poriadne si odgrgnúť, aby ste sa potom nemuseli trápiť s dojčenskou kolikou.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...