Odmena za nákup na ZľavaDňa

piatok 7. februára 2020

Mediálne zaujímavé, alebo ako si Rómovia rozdelili dotácie

Foto ilustratívneŠtátny fond odobril 45 000 eur pre rómske noviny, ktoré ani nevychádzajú a na live streamové vysielanie 25 000 eur, ktoré bude na facebooku a Youtube. 


Bez hanby


Súčasní členovia komisie KULTMINORU, ktorá schvaľovala mediálne projekty majú blízko k organizáciám, ktorým peniaze odklepli, alebo v nich priamo pracujú... Rómske noviny, o ktorých málokto vie...

Noviny Romano nevo ľil, ktoré v 90 rokoch založila pani Koptová, dlhé roky viedla nebohá Daniela Hivešová Šilanová, dnes prakticky neexitujú. Dlhodobé podfinancovanie, ako aj neschopnosť Romana Čonku zabojovať o noviny po smrti Šilanovej viedlo k totálnemu krachu týchto novín. Treba podotknúť, že pod tento krach sa podpísal aj Peter Pollák, ktorý sa rozhodol finančne podporiť nazvime ich "rómske letákové noviny", ktoré sa vydali pre účely úradu splnomocnenca vlády pre rómske menšiny.

Noviny, ktoré mali byť týždenník, boli mesačník a dnes sú občasník. Dnes ich už málokto pozná. Zastrešuje ich občianske združenie Jekhetane-Spolu, štatutárom tohoto združenia je Roman Čonka. 

Vynára sa tu otázka, prečo týmto novinám bolo odklepnutých 45 000 €? Noviny neplnia spoločenskú úlohu v takom merítku v akom by sme očakávali a o aktuálnosti týchto novín radšej pomlčme. Noviny nedokážu efektívne reagovať na aktuálne dianie v spoločnosti, nereflektujú na čitateľov, pretože prakticky čitateľov nemajú a nemajú ich preto, lebo čitatelia o nich ani nevedia. Koncom roka reálne vyjde len pár čísiel, v ktorých sa dočítate o dianí v spoločnosti, napríklad z marca alebo mája. 
45 000 € na takúto prácu Romana Čonku a Eriky Godlovej je defacto vyhodením peňazí do kanála. Aby ste mali lepšiu predstavu, tak na slovenské koruny to predstavuje viac 1 milión 355 tisíc korún. 


Geri Hadi skóruje 

Čo však najviac človeka rozosmeje je projekt live streamových vysielaní Geriho Hadiho za 25 000 €. 
Za týmto projektom stojí Art Society s.r.o, ktorá vznikla minulý rok a štatutárom je Jakub Hraník. Môžeme o ňom napísať, že je to slobodný umelec.

Geri Hadi je človek, ktorý v médiach pôsobí nejaký ten piatok, ale výraznejšie sa v médiach nikdy nepresadil, aj keď šancu na to určite mal. Pôsobil v českom rádiu Color, potom sme ho videli aj v internetovej televízii Gipsy Television. Skúšal to aj v rómskom rádiu Roma. Objavil sa v rôznych mediálnych projektoch, ale výraznejšie na seba nevedel upozorniť.

O to viac je to zarážajúce, že projekt "Talkshow Geriho Hadiho", v ktorých bude otvárať nadčasové aj aktuálne témy týkajúce sa života rómskych komunít na Slovensku dostal 25 000 €. Osobne som zvedavý ako bude takéto streamové vysielanie za 25 000€ vyzerať. Prepojené nádoby

Na začiatku článku som napísal, že súčasní členovia komisie, ktorá schvaľovala mediálne projekty majú blízko k organizáciám, ktorým peniaze odklepli, alebo priamo v nich pracujú, a je to doslova tak... 


literárna, nakladateľská a vydavateľská činnosť
  1. Janette Motlová
  2. Kristína Mojžišová
  3. Petra Nagyová
  4. Milan Berko
  5. Ján ČonkaKristína Mojžišová, Milan Berko, pracujú v 
RTVS - Sam Khere - Rómsky magazín, schválili projekty pre Geriho Hadiho, ktorý mimochodom pracuje pre RTVS aj ako redaktor a aj ako redaktor pre Gipsy Televison. Taktiež schválili aj dotácie pre Gipsy Television, ktorá zase mediálne, ale aj produkčne zastrešuje RTVS- Sam Khere a Romano Nevo ľil, pretože Roman Čonka a Erika Godlová pracujú pre RTVS a Janetta Motlová má zase ku všetkým týmto ľudom po pracovnej stránke veľmi blízko. Doslova sú to prepojené nádoby, cez ktoré sa nedá len tak prejsť. 

A aby toho nebolo málo, je tu už spomínaný projekt Geriho Hadiho. Tento projekt zastrešuje Art Society s.r.o, ktoré premenené na drobné patria Jukubovy Hraníkovi, ktorý sa v RTVS autorsky podieľal na rôznych dokumentárnych filmoch. 

Môj osobný záver     

Osobne si samozrejme prácu týchto ľudí vážim, aj keď by to vyznievalo, že nie. Sú to profesionáli a ľudia, ktorí svojej práci rozumejú. Ale sú tu aj ľudia, ktorí keby mali možnosti ako majú ľudia prepojení cez RTVS a iné projekty, tiež by svojej práci rozumeli a vo svoje práci sa zdokonaľovali.

Erik Hillár Lakatošovie a jeho Press Tv, možno v očiach profesionálov profesionál nie je, ale na to ako funguje, že doslova všetko robí na kolene, je zarážajúce, že jeho projekt nebol podporený ani jedným eurom. Pritom jeho činnosť si dovolím napísať je výraznejšia ako magazín Sam Khere.

Rómske média prakticky neexistujú a môžeme si za to len my sami Rómovia. Nevieme sa navzájom podporiť a o spolupráci tu nemôže byť ani reč. Boli tu snahy vybudovať rómske rádio, či profesionálnu rómsku tlačovú agentúru, všetky tieto snahy boli potlačené. Sú tu jednotlivci ktorí v mediálnom priestore pôsobia niekoľko rokov a doteraz ich práca je zaznávaná...  Myslím si že je to pre našu škodu, škodu nás všetkých... 

Jozef Kmeťo     
       


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...