Odmena za nákup na ZľavaDňa

piatok 6. marca 2020

Dôležité informácie o Koronavíruse: Čo by ste mali vedieť...


 
Foto/ Google internet


Bratislava 6. marca (TASR) - Na Slovensku potvrdili prvý prípad nákazy novým koronavírusom, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. V piatok o tom informoval premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). "Infikovaný je 52-ročný muž, ktorý sa podľa všetkého nakazil tzv. sekundárnym prenosom," uviedol na piatkovom tlačovom brífingu. Má ísť o muža z menšieho mesta pri Bratislave.
"Pacient nemá cestovateľskú anamnézu, nebol v zahraničí, v oblasti s rozšíreným výskytom vírusu," objasnil Pellegrini. "Jeho syn bol v Benátkach, no hoci on sám nevykazuje žiadne príznaky, jeho otec sa mohol nakaziť od neho, ale detaily sa prešetrujú," skonštatoval premiér. "Ide o ľahší priebeh ochorenia, pacientovi klesá teplota," dodal. Hlavný hygienik SR Ján Mikas uviedol, že pacient ako symptómy uvádzal kašeľ a zvýšenú teplotu. "Nemám informáciu o tom, že by mal zápal pľúc, nedisponujem ani ďalšími detailmi, to všetko sa teraz zisťuje," dodal.


Manželku a syna muža, u ktorého potvrdili nákazu novým koronavírusom, previezli do Univerzitnej nemocnice Bratislava na Kramároch. Odobrali im vzorky, či tiež nemajú ochorenie COVID-19. Vzorky budú vyšetrené čo najskôr. Po piatkovom zasadnutí krízového štábu na ministerstve vnútra to ohlásil premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že syn bol pred niekoľkými dňami v Benátkach. Zároveň potvrdil, že nakazený muž býva v obci Kostolište a pracoval vo Vysokej pri Morave. 


Pacient je momentálne hospitalizovaný a izolovaný na klinike infektológie Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) na Kramároch. "Keď pocítil príznaky, zamieril rovno na túto kliniku, nebol v kontakte s inými pacientmi nemocnice," ubezpečil Pellegrini.

Muž, u ktorého sa ako u prvého na Slovensku potvrdilo ochorenie na nový koronavírus, má aj zápal pľúc. Po piatkovom zasadnutí krízového štábu na ministerstve vnútra to ohlásil premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD). Deklaruje, že pacientovi je podávaná adekvátna liečba, muž komunikuje a naznačuje, že mu je lepšie. Premiér zároveň potvrdil, že sa zatiaľ nepodarilo odhaliť takzvaného "pacienta nula". 

Pozor !!! 

Každý občan SR dostane v piatok alebo v sobotu stručnú informáciu - SMS, na svoj telefón ako sa správať v prípade podozrenia na ochorenie. Pri podozrení netreba chodiť k lekárovi, aby sa prípadná nákaza nešírila ďalej, ale treba telefonovať na číslo, ktoré bude uvedené v správe.


„Sme v stiuácii, kedy tu panuje aj chrípková epidémia, preto by som chcel upozorniť občanov SR, že aj na chrípku zomrie ročne niekoľko desiatok ľudí. Preto prosím, neprepadajme panike. Občanom budeme posielať SMS správy a verejnosť budeme pravidelne o všetkom informovať. Nie každý prejav choroby je koronavírus. Ak však máte podozrenie, ozývajte sa najskôr lekárom telefonicky a obmedzte kontakty s inýmu ľuďmi. Ak by sa lekárom zdali vaše príznaky podozrivé, pošlú pre vás sanitku,“ dodal na záver výzvu občanom Peter Pellegrini.

Kontakty kde sa môžete informovať, či zavolať ak máte nejaké ťažkosti súvisiace s Konoravírusom  


  • Úrad verejného zdravotníctva SR - 0917 222 682, novykoronavirus@uvzsr.sk
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici - 0918 659 580
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave – 0917 426 075
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre – 0948 495 915
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave - 0905 903 053
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne – 0911 763 203
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach – 0918 389 841
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove – 0911 908 823
  • Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline – 0905 342 812Je potrebné povedať, že určite netreba podliehať panike, ale dodržiavať niektoré pravidlá:
nenavštevovať postihnuté oblasti,
nepodceňovať ani bežné respiračné ochorenia,
dodržiavať hygienu rúk Prvé príznaky sú všeobecnejšieho charakteru ako:
dýchavičnosť,
bolesti hrdla,
vysoká teplota.


Ak máte takéto príznaky informujte na uvedených číslach  Regionálnych úradov zdravotníctva. 

Dobré vedieť 

Svetová zdravotnícka organizácia v súvislosti so šírením koronavírusu odporúča ľuďom, aby obmedzili manipuláciu s bankovkami a namiesto toho prešli na bezkontaktné platby.

 
Robenie si zásob potravín je zbytočné. Nedej sa nič tragické. „Práve tým, že sa budeme húfne stretávať v supermarketoch, si môžeme škodiť,“ hovorí o súčasnej situácii premiér.

Ak sa obávate, že máte príznaky koronavírusu, skôr než navštívite osobne nemocnicu či polikliniku, kontaktuje lekára telefonicky. Úrad verejného zdravotníctva to preventívne odporúča z dôvodu zamedzenia šírenia prípadnej nákazy.  

Pre verejnosť už zriadili aj infolinku (0917 222 682) a e-mailovú adresu (novykoronavirus@uvzsr.sk), kde vám odborníci odpovedajú na otázky.


Jozef Kmeťo 
Zdroj TASR a MZ a Regionálne úrady zdravotníctva  

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...