![]() |
Mgr. Ivan Hriczko |
Rómska problematika sa v našej krajine na vládnej úrovni vníma ako kardinálna otázka, ktorú riešime už viac ako 20 rokov. Kam to viedlo a vedie vidíme všetci. Nezamestnanosť, chudoba, biedne chatrče, hlad, špina, infekčné ochorenia, úžera… teda sociálno – patologické javy vo vysokom percente máme možnosť vnímať a cítiť všetci. V dobe kedy celý svet čelí pandémii Koronavírusu sa rómske osady a ich obyvatelia ocitli na boku záujmu našej spoločnosti, čo sa môže vymstiť nám všetkým. Všade čítame a počujeme, aby sme dodržiavali základné pravidla hygieny, ale ako sa dá dodržať základná hygiena v osade kde netečie pitná voda, nie je elektrina a deti sa kúpu v špinavej vode z potoka? My tu hovoríme o vysokej koncentrácii ľudí, ktorí obývajú chatrče zbité z dreva. V jednej izbe pritom spolu bývajú dospelí a deti a nie je žiadnou raritou, že takto spolu býva aj 10 ľudí. Dlhodobo žalostný stav hygieny a nevyhovujúceho bývania sa podpísal aj na šírení najmä chorôb, ktoré s hygienou súvisia, ako je napríklad žltačka, meningokokové infekcie, či tuberkulóza. V Trebišove sa už dlhšie nedarí dostať pod kontrolu šírenie syfilisu.
Ak sa do niektorej zo segregovaných osád dostane koronavírus, nereálna bude navyše aj domáca karanténa nakazených ľudí. V domácnostiach, kde žije v jednej miestnosti aj vyše desať ľudí je izolácia nereálna a dostať pod kontrolu ľudí, ktorí by sa nakazili koronavírusom bude veľmi ťažké. Zdravotný stav ľudí v osadách je navyše výrazne horší ako u bežnej populácie. V osadách sú rozšírené práve tie choroby, ktoré sa v kombinácii s nákazou koronavírusu uvádzajú ako najrizikovejšie – diabetes, vysoký tlak a kardiovaskulárne ochorenia.
Štát nie je pripravený na ochranu vylúčených komunít
Na Slovensku máme 1110 osád, ktoré sú odsunuté na druhú koľaj. Neboli vytvorené krízové štáby, ktoré by spolupracovali s červeným krížom, s cirkvami a ďalšími odborníkmi, aby sa tieto osady začali riešiť. Byť bez pitnej vody, nemať kde bývať, nemať čo jesť, nemať lieky, byť 3 - 4 kilometre bez infraštruktúry od lekára a mesta nie je sranda. Jediné riešenie čo zatiaľ vymysleli je, že počas vyplácania sociálnych dávok zvýšia počet policajtov a vojakov. Toto nie je riešenie.
Urýchlene by sa mali urobiť kroky, aby sa rómske osady dostali pod kontrolu.
Keďže dnes už pracovníci z organizácie Zdravé regióny majú dáta o možných infikovaných osobách, urýchlene vykonať ich testovanie v účinnosti s cirkvou, červeným krížom, Ministerstvom obrany
Suché toalety a sprchy a prístup k pitnej vode
Zapojenie "vuciek", ktoré majú odbory krízového riadenia
Viac ako 1100 osád potrebuje pomoc a krajina tak isto
Navrhnúť okamžité akčné plány pre konkrétne obce a kraje
Zapojenie inštitúcií, spolupráca a spojenie síl je základom úspechu
Solidarita má svoje miesto vo vyspelej, demokratickej a fungujúcej spoločnosti inteligentných ľudí, ku ktorým patria bez pochyby aj Slováci
Jozef Kmeťo
Za rozhovor ďakujem Mgr. Ivanovi Hriczkovi
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára
Váš názor nás zaujíma, ďakujeme