Odmena za nákup na ZľavaDňa

streda 11. marca 2020

Koronavírus sa môže prenášať na niekoľkonásobne väčšiu vzdialenosť než sme si mysleli, tvrdia vedci

Foto/ TS

Nový typ koronavírusu sa môže prenášať na vzdialenosť až 4,5 metra a vo vzduchu môže zotrvávať aj 30 minút. Uvádzajú to čínski vládni epidemiológovia v štúdii, o ktorej dnes informoval hongkonský denník South China Morning Post. Podľa serveru CNBC je priemerná inkubačná doba choroby COVID-19, ktorú vírus spôsobuje, päť dní. Do 12 dní sa príznaky choroby prejavia u prevažnej väčšiny (97,5 percenta) nakazených.

Denník pripomína, že doteraz zdravotnícke úrady vo svete radili dodržiavať medzi ľuďmi odstup jeden až dva metre, aby sa zabránilo prenosu koronavírusu. Toto odporúčanie by sa podľa autorov štúdie malo teraz prehodnotiť. Vzhľadom k dlhej dobe, počas ktorej koronavírus zostáva vo vzduchu, čínski experti tiež odporúčajú, aby ľudia nosili ochranné rúška.

Infekcia sa môže udržiavať aj na predmetoch

Vírus navyše môže priľnúť aj na povrchu predmetov, kam dopadnú kvapôčky nakazených, čo zvyšuje riziko infekcie, ak sa nič netušiaci ľudia týchto povrchov dotknú a potom si siahajú na tvár. Doba, počas ktorej sa koronavírus na predmetoch udrží, záleží na okolitej teplote a type povrchu, píše South China Morning Post. Napríklad pri teplote 37 stupňov Celzia môže koronavírus prežiť na materiáloch ako sklo, látka, kov, plast či papier dva až tri dni.

Autori štúdie vychádzali z konkrétneho prípadu, kedy v Číne 22. januára nastúpil do diaľkového autobusu plného cestujúcich pasažier nakazený koronavírusom. V Číne sú vo všetkých diaľkových autobusoch povinne nainštalované bezpečnostné kamery, takže epidemiológovia mohli pomerne ľahko šírenie vírusu v danom mieste zdokumentovať.

Vírus sa vo vzduchu udrží niekoľko desiatok minút


Podľa záznamov kamery pacient, ktorý už sa v čase cesty necítil dobre a u ktorého sa neskôr potvrdila nákaza koronavírusom, nemal počas štvorhodinovej jazdy na tvári ochranné rúško – rovnako ako väčšina ďalších ľudí v autobuse, vrátane vodiča. Ostatných cestujúcich sa však nakazený nedotýkal a ani sa s nimi nebavil. Okná 48 miestneho autobusu boli po celý čas zatvorené.

Predtým, než „pacient A“ vystúpil v ďalšom meste, stihol nakaziť sedem pasažierov. Medzi nimi pritom neboli len tí, ktorí sa nachádzali v blízkosti prenášača, ale tiež niekoľko osôb sediacich o šesť radov ďalej. „Môžeme potvrdiť, že v uzavretom prostredí s klimatizáciou sa môže nový typ koronavírusu prenášať aj na vzdialenosť presahujúcu bežne uznávaný bezpečný odstup,“ uviedli vládne experti z čínskej provincie Chu-nan, ktorí prípad skúmali.

CNBC Spravodajský server  informuje 

Podľa štúdie navyše koronavírus zotrval vo vzduchu aj potom, čo prenášač a ľudia, ktorých nakazil, autobus opustili. Neskôr bol totiž nový typ koronavírusu potvrdený aj u pasažiera, ktorý do autobusu nastúpil pol hodinu po výstupení infikovaných cestujúcich.

Podľa jedného z pekinských lekárov, ktorý sa podieľa na diagnostikovaní a liečení choroby COVID-19, ponecháva štúdia isté nezodpovedané otázky. Koronavírus sa napríklad v autobuse nepreniesol na cestujúcich, ktorí sedeli tesne vedľa prenášača.

Spravodajský server CNBC dnes s odkazom na štúdiu amerických vedcov zverejnenú v časopise Annals of Internal Medicine napísal, že priemerná inkubačná doba choroby COVID-19 je päť dní. Do 12 dní vykazuje symptómy 97,5 percenta nakazených. To je v súlade s odporúčaniami zdravotníckych úradov dodržiavať štrnásťdňovej karanténu, píše server CNBC.

Jozef Kmeťo 
RTVS 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...