Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Matovič sa stal víťazom volieb, Rómovia sú v parlamete, Kotleba v opozícii a PS/Spolu, KDH, SNS, Most-Híd mimo parlamentu

Víťazom volieb do Národnej rady (NR) SR sa stalo hnutie OĽaNO, ktoré v sobotnom (29. 2.) celonárodnom hlasovaní získalo 25,02 percenta hlasov. Do parlamentu sa dostali tiež strany Smer, Sme rodina, ĽSNS, SaS a Za ľudí. Koaličné vládne strany SNS a Most-Híd utrpeli vo voľbách drvivú porážku. Koalícia Progresívne Slovensko (PS) Spolu a KDH boli mimo parlamentu a mimo neho aj naďalej zostanú. Výsledky už oficiálne potvrdila Štátna volebná komisia. Volebná účasť dosiahla 65,80 percenta, čo predstavuje viac ako 2,9 milióna voličov.

A teraz vážne. Očakávané sa stalo skutočnosťou. Ľudia si povedali, dosť bolo rozkrádačiek. Matovič dosiahol svoje svojou kampaňou proti Smeru. Bola niekoľkoročná a autentická. V dobe internetu musí byť strana a jej kroky autentické. To je základ. Veľa politikov to žiaľ doposiaľ nepochopilo. Tieto voľby boli aj o proteste. Protestné hlasy v týchto voľbách rozhodli a ľudia vnímali Matoviča ako synonymum protestu. Matovič vsadil na taktiku a vyplatilo sa, myslím si, že Kisku a Trubana zabila príliš veľká sebaistota. Kiska počas celej kampane bol dosť nevýrazný, očakával som viac aktivity. Celú aktivitu Kiska napokon otočil na obhajobu svojej osoby. Trubana zabila nie len sebaistota, ale aj politika orientovaná na mladého voliča, ako by zabudol na strednú a staršiu generáciu. Liberálna politika nie je celkom chápaná v našich zemepisných šírkach. Slovensko je viac tradičné a konzervatívne a Truban si to nie celkom uvedomil.
Myslím si, že Kisku a Trubana zabila aj otvorená obhajoba,  Rómov, aj keď mne to bolo sympatické. Verejnosť nie celkom prijala protesty proti Kotlebovcom, či otvorenú politiku Kisku voči rómskej menšine. Matovič si to dobre uvedomil a zvoli práve v tomto prípade taktiku, že oslovil priamo voliča Kotlebu a tak znížil šance aby Kotleba sedel vo vláde. Traja Rómovia sú v parlamente a verejnosť si to ani nevšimla, šikovný  ťah zo strany Matoviča, dokázal osloviť voliča Kotlebu aj Rómsku komunitu.  Kiska ledva prešiel do parlamentu a Truban sa tam ani nedostal, nech je to pre pánov ponaučenie. Príliš veľká sebaistota sa nevypláca... 

Ivan Hriczko


Ivan Hriczko, takto ohodnotil voľby 2020

"Volebná noc náročná a pre mnohých prekvapením... Očakával som podobný výsledok. Gratulujem trom Rómom, ktorí sa dostali hlavne vďaka politickému marketingu pána Matovica do parlamentu. Či budú reprezentatívnym bodom aj Rómov ukáže čas a výsledky ich možnej práce a možnosti, ktoré ako poslanci NRSR majú v rukách. 

Je mi nesmierne ľúto p. BIHÁRIOVEJ, ktorá je najúspešnejšia v počte získaných hlasov v týchto voľbách, ale koalícia strán bohužiaľ prehrala a ostala tesne pred bránou parlamentu. Ide o náročnú a zodpovednú prácu a pevne verím, že Oľano si uvedomuje dôležitosť štátnosti, zodpovednosti, diplomacie a kompromisov, ktoré sú nevyhnutné pre stabilitu a progres krajiny. 

SLOVENSKO túži po zmene a dúfajme, že nová koalícia bude tou zmenou v našej krajine... Obyvatelia očakávajú výsledky a vysvedčenie bude závisieť od mnohých faktorov a dúfajme, že to pán Matovic zvládne... Blahoželám a teším sa na spoluprácu pre nás Rómsky národ. Boh pomáhaj Slovensku. 


Ak si spočítame všetky získané hlasy Rómskych kandidátov a ich politický kapitál... Prišla doba mat silnú stranu národnostných menšín, ktorá sa stane silným základom stabilnej Slovenskej politiky. Všetci Rómovia by sa mali zjednotiť a bojovať spoločne za postavenie národnostných menšín.


Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity vnímam ako poradný orgán vlády SR, ktorým. aj je... Jeho pôsobenie v silovom rezorte nebolo štátnym riešením, ale vyšlo to z dielne Oľano a preto si myslím, že zo tak ostane. Olano pravdepodobne nebude mať dôvod meniť fungovanie úradu nakoľko za jeho pôsobenia nastali zmeny v tomto úrade. Nového splnomocnenca vymenujú určite zo svojich radov menej úspešných kandidátov... Ako je zvykom... Dúfajme, že odbornosť nového splnomocnenca bude silným výberovým aspektom mocných v tejto krajine a, že to bude Róm..."

 Záver 


Čo čaká Slovensko? Vyhral Matovič, ktorý ešte nemal mandát na to, aby to tu kormidloval. Zatiaľ mu to išlo iba ako opozičnému politikovi. Sľuboval pozatvárať veľké ryby. Zaviesť hmotnú zodpovednosť politikov a úradníkov, boj s korupciou a pod. Som na jeho kroky zvedavý. Budem ho pozorne sledovať  aj našich rómskych poslancov.  Musí zostaviť vládu.  Zostáva mu Kollár ,SAS. a Kiska. Sulík sa mu už teraz vtiera na facebooku a Kollár nie je žiadna výhra. Ako Boris povedal, budú drahou nevestou.  Osobne si však myslím, že v Októbri tu máme predčasné voľby, pretože sa ukázalo počas uplynulých rokov, že Sulík a Matovič sú fakt nečitateľný politici. Ak Matovič nedokáže udržať vládu pokope v predčasných voľbách to môže vyhrať Kotleba. Zostáva veriť, že politici si vstúpia do svedomia a dokážu splniť to čo sľúbili svojím voličom... 

 
Ján Herák, Jarmila Váňová, a Peter Pollák ml. Foto/ GipsyTVPožiadal som aj o vyjadrenie novozvolených rómskych poslancov. Ako vnímajú voľby či ďalšie smerovanie úradu splnomocnenca pre rómske komunity. Žiaľ do uzávierky článku sa mi nevyjadrili. tak aj touto cestou im želám veľa úspechov...   

A koho som volil ja? ja som volil pána Kisku, bol to výborný prezident tak preto... Jozef Kmeťo     

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Opatrovateľka, či parazit?

V takmer každej rodine to príde, nastane dilema, čo so svojimi zostarnutými rodičmi, ktorí sa už sotva vládzu o seba postarať. A stalo sa to aj mne. Som najmladšia, slobodná, tak akosi automaticky táto povinnosť postarať sa o svojich rodičov pripadla mne. Teda vlastne iba o mamu, lebo otec zomrel pred takmer desiatimi rokmi. Odvtedy som sa vlastne snažila všemožne nejako to vykryť, len aby som nemusela ostať doma z práce. 
Každý deň som dochádzala do práce 45km, čo znamenalo byť z domu celý deň, no bola som rada, že vôbec nejakú prácu mám a hlavne mi tolerovali to, že keď náhodou bolo mame zle, to znamená, že som v noci musela volať záchranku a keď ju nevzali do nemocnice, musela som ostať pri nej a v práci som si musela vziať voľno. Neskôr cez deň mi s mamou pomáhala sestra, bola aspoň pri nej a ja som mohla ako – tak pokojne byť v práci, aj keď som niekedy prebdela celú noc, keď sa mama necítila dobre. Zo stresov som bola aj ja často chorá, minimálne dvakrát do roka ma trápil zápal…

Rasistická teória, ktorou sa riadi Mazurek, Kotleba a celá ĽSNS

Po tom čo som si vypočul debatu Mazureka a ďalších v relácii Politicky nekorektne s Milanom Mazurekom a Tomášom Jancom (Kulturblog - 20. 12. 2019). Kde Mazurek vysvetľuje rasovú teóriu, vysvetľuje ako sa ľudia navzájom od seba odlišujú na základe rasy. Akú telesnú konštrukciu má napr. biely človek od černocha alebo iného príslušníka etnika, alebo stavbu lebky, alebo dokonca veľkosť mozgu, som si uvedomil, že títo ľudia sú viac nebezpeční ako si vôbec myslíme a zároveň som začal uvažovať, akú hodnotu mám ako človek v našej spoločnosti, som menejcenný pretože som príslušníkom iného etnika s inou stavbou tela, farby pokožky, hnedých očí a čiernych vlasov? Rasizmus vysvetlený v priamom prenose!!! 

Človek sa delí na rasy a to som nikdy ani nepopieral. Delíme sa nielen podľa farby pokožky, ale aj fyzicky, mentálne, kultúrne a samozrejme k nášmu vývoju prispieva aj prostredie, v ktorom žijeme. 

Biologické atribúty – rasy ľudí sa delia podľa biologických znakov ako tvar lebky, rast vlasov, farb…