Odmena za nákup na ZľavaDňa

štvrtok 12. marca 2020

Najväčšie epidémie ľudstva pochádzajú od zvierat


Čínska delikatesa: Netopier a Potkan 


Svet v posledných desaťročiach zasiahlo viacero epidémií alebo pandémií spôsobených vírusmi, ktoré sa preniesli na človeka zo zvierat. Posledným príkladom je koronavírus šíriaci sa z Číny, ktorý podľa najnovších výskumov s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z netopierov.

Koronavírus už vyvolal pandémiu. Od začiatku roka sa z Číny rozšíril do ďalších najmenej 24 krajín. Nakazených je vyše 120-tisíc ľudí, zomrelo viac ako 4000 pacientov. Úmrtnosť tak zatiaľ dosahuje okolo dvoch percent.

Portál sciencealert.com prináša prehľad najvážnejších infekčných chorôb pochádzajúcich zo zvierat ako netopiere, vtáky či ošípané, ktoré zasiahli ľudstvo od roku 1967.

Jedna z najhorších bola epidémia eboly v roku 1976. Choroba preskočila na ľudí taktiež z netopierov. Ebola sa vtedy zo západnej Afriky rozšírila do deviatich krajín. Nakazených bolo viac než 34-tisíc ľudí, vyše 13 500 zomrelo. Úmrtnosť bola vysoká, dosahovala vyše 40 percent.

Vírus Nipah zabíja tri štvrtiny nakazených


Vysokú úmrtnosť vyše 52 percent mala i vtáčia chrípka, ktorá sa v roku 1997 rozšírila z Číny do 18 krajín. Nakazených bolo skoro 900 ľudí, no až 455 chorobe podľahlo.

Ďalší typ vtáčej chrípky zasiahol ľudstvo v roku 2013. Vírus H7N9 vtedy nakazil vyše 1500 ľudí, viac než 600 zomrelo, čo predstavuje úmrtnosť asi 40 percent. Akútny respiračný syndróm SARS potrápil ľudstvo v roku 2002. Chorobou sa nakazilo vyše 8000 ľudí, neprežilo ju asi 770 z nich.


Najvyššiu úmrtnosť zaznamenali pri nákaze nazvanej Nipah, ktorá sa objavila v Malajzii v roku 1998. Pochádza taktiež z netopierov a jej úmrtnosť presahuje 77 percent, pretože spôsobuje ťažkú encefalitídu.

K väčšej epidémii zatiaľ neprišlo, no Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje tento vírus za globálnu hrozbu. V roku 1998 sa vírusom Nipah nakazilo vyše 500 ľudí, skoro 400 zomrelo.

Prasacia chrípka má nízku úmrtnosť

Globálnu pandémiu vyvolala v rokoch 2009 a 2010 prasacia chrípka spôsobená vírusom H1N1. Do jedného roka sa rozšírila do 214 krajín, nakazených bolo vyše 760 miliónov ľudí.

Hoci šírenie choroby bolo mimoriadne rýchle a po celom svete zabila vyše 280-tisíc ľudí, úmrtnosť bola relatívne nízka a dosahovala len 0,02 percenta.

„Infekčné choroby budú prichádzať a odchádzať. Sú súčasťou sveta, v ktorom teraz žijeme. Žijeme v ére epidémií, príčinou sú globalizácia a naše zásahy do prírody,“ zdôraznil Eric Toner z Centra pre zdravotnú bezpečnosť Johnsa Hopkinsa.

Jozef Kmeťo 
WHO Svetová zdravotná organizácia 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...