Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Najväčšie epidémie ľudstva pochádzajú od zvierat


Čínska delikatesa: Netopier a Potkan 


Svet v posledných desaťročiach zasiahlo viacero epidémií alebo pandémií spôsobených vírusmi, ktoré sa preniesli na človeka zo zvierat. Posledným príkladom je koronavírus šíriaci sa z Číny, ktorý podľa najnovších výskumov s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z netopierov.

Koronavírus už vyvolal pandémiu. Od začiatku roka sa z Číny rozšíril do ďalších najmenej 24 krajín. Nakazených je vyše 120-tisíc ľudí, zomrelo viac ako 4000 pacientov. Úmrtnosť tak zatiaľ dosahuje okolo dvoch percent.

Portál sciencealert.com prináša prehľad najvážnejších infekčných chorôb pochádzajúcich zo zvierat ako netopiere, vtáky či ošípané, ktoré zasiahli ľudstvo od roku 1967.

Jedna z najhorších bola epidémia eboly v roku 1976. Choroba preskočila na ľudí taktiež z netopierov. Ebola sa vtedy zo západnej Afriky rozšírila do deviatich krajín. Nakazených bolo viac než 34-tisíc ľudí, vyše 13 500 zomrelo. Úmrtnosť bola vysoká, dosahovala vyše 40 percent.

Vírus Nipah zabíja tri štvrtiny nakazených


Vysokú úmrtnosť vyše 52 percent mala i vtáčia chrípka, ktorá sa v roku 1997 rozšírila z Číny do 18 krajín. Nakazených bolo skoro 900 ľudí, no až 455 chorobe podľahlo.

Ďalší typ vtáčej chrípky zasiahol ľudstvo v roku 2013. Vírus H7N9 vtedy nakazil vyše 1500 ľudí, viac než 600 zomrelo, čo predstavuje úmrtnosť asi 40 percent. Akútny respiračný syndróm SARS potrápil ľudstvo v roku 2002. Chorobou sa nakazilo vyše 8000 ľudí, neprežilo ju asi 770 z nich.


Najvyššiu úmrtnosť zaznamenali pri nákaze nazvanej Nipah, ktorá sa objavila v Malajzii v roku 1998. Pochádza taktiež z netopierov a jej úmrtnosť presahuje 77 percent, pretože spôsobuje ťažkú encefalitídu.

K väčšej epidémii zatiaľ neprišlo, no Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje tento vírus za globálnu hrozbu. V roku 1998 sa vírusom Nipah nakazilo vyše 500 ľudí, skoro 400 zomrelo.

Prasacia chrípka má nízku úmrtnosť

Globálnu pandémiu vyvolala v rokoch 2009 a 2010 prasacia chrípka spôsobená vírusom H1N1. Do jedného roka sa rozšírila do 214 krajín, nakazených bolo vyše 760 miliónov ľudí.

Hoci šírenie choroby bolo mimoriadne rýchle a po celom svete zabila vyše 280-tisíc ľudí, úmrtnosť bola relatívne nízka a dosahovala len 0,02 percenta.

„Infekčné choroby budú prichádzať a odchádzať. Sú súčasťou sveta, v ktorom teraz žijeme. Žijeme v ére epidémií, príčinou sú globalizácia a naše zásahy do prírody,“ zdôraznil Eric Toner z Centra pre zdravotnú bezpečnosť Johnsa Hopkinsa.

Jozef Kmeťo 
WHO Svetová zdravotná organizácia 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Opatrovateľka, či parazit?

V takmer každej rodine to príde, nastane dilema, čo so svojimi zostarnutými rodičmi, ktorí sa už sotva vládzu o seba postarať. A stalo sa to aj mne. Som najmladšia, slobodná, tak akosi automaticky táto povinnosť postarať sa o svojich rodičov pripadla mne. Teda vlastne iba o mamu, lebo otec zomrel pred takmer desiatimi rokmi. Odvtedy som sa vlastne snažila všemožne nejako to vykryť, len aby som nemusela ostať doma z práce. 
Každý deň som dochádzala do práce 45km, čo znamenalo byť z domu celý deň, no bola som rada, že vôbec nejakú prácu mám a hlavne mi tolerovali to, že keď náhodou bolo mame zle, to znamená, že som v noci musela volať záchranku a keď ju nevzali do nemocnice, musela som ostať pri nej a v práci som si musela vziať voľno. Neskôr cez deň mi s mamou pomáhala sestra, bola aspoň pri nej a ja som mohla ako – tak pokojne byť v práci, aj keď som niekedy prebdela celú noc, keď sa mama necítila dobre. Zo stresov som bola aj ja často chorá, minimálne dvakrát do roka ma trápil zápal…

Rasistická teória, ktorou sa riadi Mazurek, Kotleba a celá ĽSNS

Po tom čo som si vypočul debatu Mazureka a ďalších v relácii Politicky nekorektne s Milanom Mazurekom a Tomášom Jancom (Kulturblog - 20. 12. 2019). Kde Mazurek vysvetľuje rasovú teóriu, vysvetľuje ako sa ľudia navzájom od seba odlišujú na základe rasy. Akú telesnú konštrukciu má napr. biely človek od černocha alebo iného príslušníka etnika, alebo stavbu lebky, alebo dokonca veľkosť mozgu, som si uvedomil, že títo ľudia sú viac nebezpeční ako si vôbec myslíme a zároveň som začal uvažovať, akú hodnotu mám ako človek v našej spoločnosti, som menejcenný pretože som príslušníkom iného etnika s inou stavbou tela, farby pokožky, hnedých očí a čiernych vlasov? Rasizmus vysvetlený v priamom prenose!!! 

Človek sa delí na rasy a to som nikdy ani nepopieral. Delíme sa nielen podľa farby pokožky, ale aj fyzicky, mentálne, kultúrne a samozrejme k nášmu vývoju prispieva aj prostredie, v ktorom žijeme. 

Biologické atribúty – rasy ľudí sa delia podľa biologických znakov ako tvar lebky, rast vlasov, farb…