Odmena za nákup na ZľavaDňa

štvrtok 5. marca 2020

Rómovia si svoje média tvoria sami


foto/ sme.sk 


Slovenský mediálny trh je malý, ten rómsky ešte menší. A čo je horšie, perspektíva jeho rozvoja a stabilizácie je v nedohľadne. V poslednom období sa mediálny trh orientuje vo všeobecnosti na internet a cez internet a sociálne siete sa snaží osloviť svojho čitateľa, diváka, či poslucháča. Zatiaľ čo slovenským mediám sa v tomto priestore darí, horšie je to s médiami orientovanými na minoritu. Rómske média v slovenskom mediálnom priestore prakticky neexistujú.

Rómske noviny/ RNL/ zažili svoj najväčší boom v deväťdesiatych rokoch. Hoci boli lepšie a horšie roky, vyšli každý rok. Dnes tieto noviny vychádzajú ku koncu roku, vyjde len pár čísel a preto o aktuálnosti sa v tomto prípade nedá ani písať.

Elektronické médiá, do ktorých tradične patrí rozhlasové a televízne vysielanie sa v posledných rokoch rozšírili aj o internetové a pridali sa aj sociálne siete. No ak sa spomenú elektronické média, tak nemyslím tým, že máme svoje rómske rádio či televíziu. Máme len rómske relácie ktoré sú vysielané v rámci RTVS. Tieto relácie však nedokážu svojou skladbou osloviť masu divákov či poslucháčov a viac menej keď sa opýtate Rómov, ako sa tieto relácie volajú či kedy majú svoj vysielací čas, vám nebudú vedieť dať ani odpoveď.


V roku 2016 tak pre RTVS vyrábali a vyrábajú televízne aj rozhlasové magazíny tri organizácie: Romed (bývalá časť Mecem), Jekhetane-Spolu (vydavateľ Romano nevo ľil) a Gipsy Television (European Media Centre). A zato im určite patrí poďakovanie.

Problém amatéri versus profesionáli

Ako som napísal, profesionálom patri veľké poďakovanie, ale veľkú dieru v rómskom mediálnom priestore zapĺňame aj my amatéri, dokonca si dovolím napísať, že na aktuálne dianie v našej spoločnosti reagujeme ako prvý my amatéri, hoci nám zato nikto nepoďakuje. 

My amatéri robíme túto prácu, lebo je to v súčasnosti jediná možnosť vstupu do verejnoprávneho mediálneho priestoru. A sme dobrovoľníci a nemáme zato ani jedno jediné euro. 

A ja osobne by som bol rád, keby ste si nás nemýlili z (lajfkarmi) ako sú rôzny zbierkári, či samozvaný blogeri či televízne hviezdy internetu, ktorí sa nevedia ani vyjadrovať a vo svojich vystúpeniach hovoria, ako by im práve vypol mozog. Ale aj hlupáci majú právo na svoj názor... Čo je však veľmi smiešne je, že si myslia, že sú sledovaný pretože vedia hovoriť. Nie !!  Ich sledovanosť je založená na ich hlúposti. 


Rómske média na internete majú alebo mali by mať nejakú svoju štruktúru a témy ktorým sa venujú. Takými médiami sú Redakcia R1, Press tv, či rádio G6, rádio Romano Drom či  rádio Roma. Sme amatéri, ale snažíme sa svojou prácou prispieť k šíreniu informácii či našej kultúry.  

Rómske média v katastrofálnom stave    

Samozrejme aj my amatéri by sme chceli vám prinášaš kvalitnejšie relácie, reportáže, či články, ale nemáme nato financie, ale aj napriek tomu sa snažíme o profesionalitu a v tom je rozdiel medzi nami a (lajfármi).  Je škoda, že my Rómovia sa navzájom nevieme podporiť ani naše média. Keď sa pozriem, že napríklad fašisti si svoje média vedia podporiť a my Rómovia naše média nie, je mi z toho smutno. Keď sa ma opýtate na budúcnosť našich médii, po pravde nevidím to moc v dobrom svetle a bojím sa dňa, keď my amatéri už nebude vládať tú našu káru ťahať ďalej, a profesionálne média dieru v našom priestore nedokážu vyplniť ako by chceli, pretože sú tak podfinancované, že nedokážu naplno využiť svoj potenciál... 


Jozef Kmeťo            


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...