Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Rómovia si svoje média tvoria sami


foto/ sme.sk 


Slovenský mediálny trh je malý, ten rómsky ešte menší. A čo je horšie, perspektíva jeho rozvoja a stabilizácie je v nedohľadne. V poslednom období sa mediálny trh orientuje vo všeobecnosti na internet a cez internet a sociálne siete sa snaží osloviť svojho čitateľa, diváka, či poslucháča. Zatiaľ čo slovenským mediám sa v tomto priestore darí, horšie je to s médiami orientovanými na minoritu. Rómske média v slovenskom mediálnom priestore prakticky neexistujú.

Rómske noviny/ RNL/ zažili svoj najväčší boom v deväťdesiatych rokoch. Hoci boli lepšie a horšie roky, vyšli každý rok. Dnes tieto noviny vychádzajú ku koncu roku, vyjde len pár čísel a preto o aktuálnosti sa v tomto prípade nedá ani písať.

Elektronické médiá, do ktorých tradične patrí rozhlasové a televízne vysielanie sa v posledných rokoch rozšírili aj o internetové a pridali sa aj sociálne siete. No ak sa spomenú elektronické média, tak nemyslím tým, že máme svoje rómske rádio či televíziu. Máme len rómske relácie ktoré sú vysielané v rámci RTVS. Tieto relácie však nedokážu svojou skladbou osloviť masu divákov či poslucháčov a viac menej keď sa opýtate Rómov, ako sa tieto relácie volajú či kedy majú svoj vysielací čas, vám nebudú vedieť dať ani odpoveď.


V roku 2016 tak pre RTVS vyrábali a vyrábajú televízne aj rozhlasové magazíny tri organizácie: Romed (bývalá časť Mecem), Jekhetane-Spolu (vydavateľ Romano nevo ľil) a Gipsy Television (European Media Centre). A zato im určite patrí poďakovanie.

Problém amatéri versus profesionáli

Ako som napísal, profesionálom patri veľké poďakovanie, ale veľkú dieru v rómskom mediálnom priestore zapĺňame aj my amatéri, dokonca si dovolím napísať, že na aktuálne dianie v našej spoločnosti reagujeme ako prvý my amatéri, hoci nám zato nikto nepoďakuje. 

My amatéri robíme túto prácu, lebo je to v súčasnosti jediná možnosť vstupu do verejnoprávneho mediálneho priestoru. A sme dobrovoľníci a nemáme zato ani jedno jediné euro. 

A ja osobne by som bol rád, keby ste si nás nemýlili z (lajfkarmi) ako sú rôzny zbierkári, či samozvaný blogeri či televízne hviezdy internetu, ktorí sa nevedia ani vyjadrovať a vo svojich vystúpeniach hovoria, ako by im práve vypol mozog. Ale aj hlupáci majú právo na svoj názor... Čo je však veľmi smiešne je, že si myslia, že sú sledovaný pretože vedia hovoriť. Nie !!  Ich sledovanosť je založená na ich hlúposti. 


Rómske média na internete majú alebo mali by mať nejakú svoju štruktúru a témy ktorým sa venujú. Takými médiami sú Redakcia R1, Press tv, či rádio G6, rádio Romano Drom či  rádio Roma. Sme amatéri, ale snažíme sa svojou prácou prispieť k šíreniu informácii či našej kultúry.  

Rómske média v katastrofálnom stave    

Samozrejme aj my amatéri by sme chceli vám prinášaš kvalitnejšie relácie, reportáže, či články, ale nemáme nato financie, ale aj napriek tomu sa snažíme o profesionalitu a v tom je rozdiel medzi nami a (lajfármi).  Je škoda, že my Rómovia sa navzájom nevieme podporiť ani naše média. Keď sa pozriem, že napríklad fašisti si svoje média vedia podporiť a my Rómovia naše média nie, je mi z toho smutno. Keď sa ma opýtate na budúcnosť našich médii, po pravde nevidím to moc v dobrom svetle a bojím sa dňa, keď my amatéri už nebude vládať tú našu káru ťahať ďalej, a profesionálne média dieru v našom priestore nedokážu vyplniť ako by chceli, pretože sú tak podfinancované, že nedokážu naplno využiť svoj potenciál... 


Jozef Kmeťo            


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Opatrovateľka, či parazit?

V takmer každej rodine to príde, nastane dilema, čo so svojimi zostarnutými rodičmi, ktorí sa už sotva vládzu o seba postarať. A stalo sa to aj mne. Som najmladšia, slobodná, tak akosi automaticky táto povinnosť postarať sa o svojich rodičov pripadla mne. Teda vlastne iba o mamu, lebo otec zomrel pred takmer desiatimi rokmi. Odvtedy som sa vlastne snažila všemožne nejako to vykryť, len aby som nemusela ostať doma z práce. 
Každý deň som dochádzala do práce 45km, čo znamenalo byť z domu celý deň, no bola som rada, že vôbec nejakú prácu mám a hlavne mi tolerovali to, že keď náhodou bolo mame zle, to znamená, že som v noci musela volať záchranku a keď ju nevzali do nemocnice, musela som ostať pri nej a v práci som si musela vziať voľno. Neskôr cez deň mi s mamou pomáhala sestra, bola aspoň pri nej a ja som mohla ako – tak pokojne byť v práci, aj keď som niekedy prebdela celú noc, keď sa mama necítila dobre. Zo stresov som bola aj ja často chorá, minimálne dvakrát do roka ma trápil zápal…

Rasistická teória, ktorou sa riadi Mazurek, Kotleba a celá ĽSNS

Po tom čo som si vypočul debatu Mazureka a ďalších v relácii Politicky nekorektne s Milanom Mazurekom a Tomášom Jancom (Kulturblog - 20. 12. 2019). Kde Mazurek vysvetľuje rasovú teóriu, vysvetľuje ako sa ľudia navzájom od seba odlišujú na základe rasy. Akú telesnú konštrukciu má napr. biely človek od černocha alebo iného príslušníka etnika, alebo stavbu lebky, alebo dokonca veľkosť mozgu, som si uvedomil, že títo ľudia sú viac nebezpeční ako si vôbec myslíme a zároveň som začal uvažovať, akú hodnotu mám ako človek v našej spoločnosti, som menejcenný pretože som príslušníkom iného etnika s inou stavbou tela, farby pokožky, hnedých očí a čiernych vlasov? Rasizmus vysvetlený v priamom prenose!!! 

Človek sa delí na rasy a to som nikdy ani nepopieral. Delíme sa nielen podľa farby pokožky, ale aj fyzicky, mentálne, kultúrne a samozrejme k nášmu vývoju prispieva aj prostredie, v ktorom žijeme. 

Biologické atribúty – rasy ľudí sa delia podľa biologických znakov ako tvar lebky, rast vlasov, farb…