Odmena za nákup na ZľavaDňa

streda 11. marca 2020

Vláda chce o 16 hod vyhlásiť na Slovensku mimoriadny stav

Foto TASR Vláda by v stredu po porade s odborníkmi mala vyhlásiť mimoriadnu situáciu na celom území SR. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že mimoriadna situácia nebude znamenať obmedzenie osobnej slobody a pohybu ľudí, má však pomôcť zabezpečiť štátu potrebné materiálne zásoby.

Zároveň Pellegrini, priznal že nie sú schopný všetkých ľudí ktorí prichádzajú zo zahraničia, či boli v zahraničí v krajinách kde situácia okolo koronavírusu je vážna, odkontrolovať... Spolieha sa na to, že ľudia nebudú sebci, a budú nie len voči sebe ale aj okoliu zodpovedný, a nahlásia, že boli v takejto krajine a zároveň budú sami v karanténe.... 


"Toto je nástroj, aby sme si napríklad od firmy, ktorá má na sklade päť pľúcnych ventilátorov, mohli vynútiť dodanie a predaj týchto prístrojov štátu a nie súkromníkom," ozrejmil Pelelgrini, ktorý to prirovnal k vyhláseniu mimoriadnej situácie na úrovni regiónu, postihnutého prírodnou katastrofou. "Naozaj to neznamená, že ľuďom obmedzíme pohyb, že nebudú môcť vychádzať v noci na ulicu, tam nie sme a dúfam, že ani nebudeme, " upozornil.

Vláda bude týmto spôsobom reagovať aj na nárast prípadov nákazy novým koronavírusom a ďalšie tri potvrdené prípady. Premiér priblížil, že medzi novými potvrdenými prípadmi sú dve ženy a jeden muž, ktorí boli v konktakte s nakazenými. Zdôraznil, že boli od začiatku v karanténe.

"Toto je len začiatok, môžeme očakávať, že nárast bude väčší," povedal Pellegrini a opätovne vyzval verejnosť, aby brala situáciu vážne.

Pellegrini pripustil, že v súvislosti so šírením vírusu bude možno potrebné dať do karantény aj všetkých Slovákov pracujúcich v zahraničí pri ich návrate na Slovensko. Naznačil, že štát možno v tejto súvislosti využije zariadnie MV SR v Gabčíkove.


ONLINE:

13:54 – „Keď budeme chcieť, zistíme, že klamete,“ odkazuje dosluhujúci premiér čašníkom a ďalším krajanom pôsobiacim v gastropriemysle v Taliansku. Odkaz je určený tým, ktorí by chceli po návrate na Slovensko oklamať úrady tak, že uvedú, že pracovali v Rakúsku.
Všetky reštaurácie v Taliansku sú po 18:00 zatvorené a tak viacero Slovákov pracujúcich na Apeninskom polostrove prišlo o zamestnanie.
13:51 – V prípade troch nakazených ide o dve ženy a jedného muža. Boli boli v kontakte s rodinou v Kittsee. V karanténe boli skôr, ako sa zistilo, že sú chorí.
13:49 – Tri nové potvrdené prípady sú takzvaná predpoludňajšia várka testov, ešte sa čaká čo ukážu popoludňajšie testy. „Zatiaľ stále vieme, ako sa ľudia nakazili, ako k tomu došlo,” hovorí Pellegrini.
Horšia situácia podľa neho bude, keď sa u nás vyskytne situácia ako v Českej republike, kde nakazený taxikár ani nevie, koho všetkého viezol a mohlo dôjsť ku komunitnému šíreniu.
13:46 – „Zatiaľ sme na Slovensku nepotvrdili komunitné šírenie koronavírusu,“ tvrdí Peter Pellegrini. Ako príklad komunitného šírenia uvádza nakazeného taxikára v Česku.  

Na Slovensku potvrdili ďalšie tri prípady nákazy novým koronavírusom


Na Slovensku sa potvrdili ďalšie tri prípady nákazy novým koronavírusom, počet prípadov tak stúpol na desať. Po rokovaní vlády o tom informoval premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

"Zatiaľ sme na Slovensku nepotvrdili komunitné šírenie," skonštatoval premiér s tým, že pri doteraz potvrdených prípadoch je známe, ako sa nakazili a od začiatku boli v izolácii.

Priblížil, že ide o dve ženy a jedného muža, ktorí boli v kontakte s nakazenou rodinou v Kitsee. Zdôraznil, že sú od začiatku v domácej izolácii a sú pod kontrolou.

Od začiatku týždňa platia viaceré preventívne opatrenia, ktoré majú zamedziť šíreniu nákazy novým koronavírusom. Do 23. marca platí zákaz organizovania hromadných športových, kultúrnych a spoločenských podujatí. Týka sa fyzických osôb, podnikateľov aj firiem.

Ľudia, ktorí sa vracajú z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu, musia podstúpiť 14-dňovú karanténu. V prípade návratu zo spomínaných krajín musí každý povinne ihneď kontaktovať svojho všeobecného lekára, ktorý vypíše práceneschopnosť. Lekári môžu pre nový koronavírus vypísať tzv. pohybovú práceneschopnosť, potvrdenia sa budú priamo zasielať do Sociálnej poisťovne, aby sa obmedzil pohyb ľudí. Podstúpiť 14-dňovú karanténu musia aj rodinní príslušníci osôb, ktorí s nimi žijú v jednej domácnosti.


Jozef Kmeťo 
TASR 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...