Vláda pripustila aj myšlienku plošnej karantény pre rómske osady


Foto/ Markíza 

Prepuknutie nákazy koronavírusu v zaostalých osadách by bolo katastrofou.


Pred šírením nákazy sa nemajú ako brániť. Azda najviac ohrozenými skupinami ľudí sú obyvatelia chudobných rómskych osád. Stále sa pohybujú bez rúšok a v mestách sa naďalej prehrabávajú v kontajneroch.

V najväčšej osade v Jarovniciach pri Sabinove stovky detí celý deň pobehujú vonku. Našli sme len zopár ľudí s rúškami na tvárach. Podobná situácia je aj v iných lokalitách. 
Starosta najprv zvažoval, že nakúpia látku a začnú šiť. Napokon vraj po známosti zohnal 7 000 rúšok, jedno len za euro a 50 centov.

Dobrovoľníci so zamestnancami obecného úradu rúška celé popoludnie balili do euroobalov. Balíčky potom do večera roznášali po osade. Takmer sa o ne pobili.


Horšie sú na tom v Krásnohorskom Podhradí pri Rožňave. Rúška nemajú a už tu minulý rok bojovali so žltačkou.

Terénny pracovníci sú sami nedostatočne vybavený, chýbajú rúška či diverzifikačné prostriedky, to sa týka aj zdravotných osvetárov... O vyjadrenie zo zdravých komunít som požiadal aj Hlavného koordinátora Richarda Kokyho, prisľúbil, že sa k problému vyjadrí tlačovou správou, doteraz tak neurobil....     

Podľa odborníka by bolo prepuknutie nákazy v zaostalých osadách katastrofou.


Vláda pripustila aj myšlienku plošnej karantény 

Vláda pripustila myšlienku aj plošnej karantény rómskych osád aby tak zabránila vypuknutiu nákazy, ktorá by bola katastrofou nie len pre obyvateľov osád ale aj pre celé okolie a blízke regióny nachádzajúce sa pri osadách.  Ako sa Nový minister zdravotníctva Marek Krajčí vyjadril, domáca karanténa v tomto prípade by nebola efektívna a tak je dosť možne že príde aj k lokálnej karanténe. Celú situáciu budeme sledovať a analyzovať aj  s odborníkmi...   

Jozef Kmeťo 
Zdroj: TASR a Markíza 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Prečo toľko Pochybností okolo Koronavírusu!?

Smrteľné pandémie útočia na ľudstvo každých 100 rokov!

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!