Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Amnesty International sa pridáva na stranu rómskych aktivistov
Amnesty International si uvedomuje, v akej náročnej situácii sa nachádzajú vlády počas prebiehajúcej pandémie, ale testovanie plošne zamerané na rómske osady bez toho, aby boli obyvateľom a obyvateľkám poskytnuté potrebné ochranné prostriedky, vzbudzuje vážne obavy a prispieva k zvyšovaniu miery stigmatizácie a predsudkov, ktorým už dnes čelia.

Ľudské práva Rómov a Rómok na Slovensku sú už mnoho rokov predmetom vážneho znepokojenia. Výbor OSN pre hospodárske, sociálne a kultúrne práva už v novembri 2019 vyjadril obavy z viacerých prekážok pri uplatňovaní ich práva na primeranú životnú úroveň.


Amnesty International preto vyzýva vládu SR, aby prijala opatrenia na zabezpečenie okamžitého prístupu k primeraným, dostupným a bezpečným zdrojom vody a k hygienickým zariadeniam, ktoré sú nevyhnutné na spomalenie šírenia vírusu, pre všetkých ľudí žijúcich v neformálnych osadách. Domácnosti, ktoré nie sú schopné za vodu platiť, mali by ju dostávať bezplatne v množstve primeranom na naplnenie svojich spotrebných a hygienických potrieb. Slovenská vláda musí ľudí podporovať tiež formou primeraných sociálnych a materiálnych príspevkov, ktoré im umožnia dodržiavať opatrenia v oblasti verejného zdravia.


Doteraz tak vláda neurobila, jediné čo urobila, bolo uzavretie osád a v tomto trende zrejme bude pokračovať... Niektoré osady ostali po uzavretí bez pitnej vody a jedla... Doslova ľudia z osád sú odkázaný na jedlo a vodu od príbuzných, ktorí im jedlo nosia ku zábranám karantény...    Amnesty International tiež vláde SR pripomína, že využitie armády pri plnení úloh, ako je zaistenie verejného poriadku a bezpečnosti počas testovania ľudí na ochorenie COVID-19, musí byť v súlade s medzinárodnými normami o použití sily

V súvislosti s tým čo sa stalo v Bardejove, Unia Rómov na Slovensku žiada Igora Matoviča o prešetrenie zásahu policie a zložiek armády voči obyvateľom rómskeho sídliska. 

Vážený Igor Matovič - predseda vlády Slovenskej republiky, predvčerom sme písali výzvu "našim" rómskym zástupcom vo verejných funkciách aby robili svoju prácu poctivo a dôkladne a dnes to môžete aj vy s polu s nimi ukázať či ste naozaj tá reálna zmena k lepšiemu, o ktorú sme mali všetci záujem aby došla. 12.4.2020 v Bardejove, sídlisko Poštárka došlo k neprimeranému policajnému zásahu. Podľa informácii od obyvateľov brutalita zásahu bola neadekvátna a otázne či aj opodstatnená. Zatiaľ nemáme všetky overené údaje ale teraz je to práca "našich" rómskych zástupcov Andrea Bučková - splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity, Peter Pollák jr. - Poslanec NRSR, Ján Herák - OĽANO, Jarmila Vaňová a Polícia Slovenskej republiky aby vyšetrili postup a oprávnenosť zásahu. Každý občan SR má svoje práva a povinnosti, tak isto aj Rómovia v SR. Ak sa niekto dopustí priestupku, trestného činu ... tak nech je postihovaný v zmysle zákona ale rovnako všetci v ZMYSLE ZÁKONA! Dlhodobo sme svedkami, že zákon sa uplatňuje voči Rómom neadekvátnou silou a donucovaním. Porušujú sa princípy práva a rovnosti pred zákonom a to v demokratickej spoločnosti 21.storočia je neakceptovatelné. Treba tento zásach riadne a objektívne vyšetriť a vynníkov či už zo strany rómov alebo príslušníkov polície zákonne postihnúť ak porušili zákon! Ale nemôže to zas ostať len tak nevyšetrené, potom ostáva na oboch strabách konfliktu pocit nespravedlnosti, ktorý sa dlhodobo stupňuje a vytvára nevraživosť a eskaluje napätie v spoločnosti. Roman Mikulec - OĽANO sám ste zažili na vlastnej koži aké to je keď polícia ide proti občanovy, verím, že teraz ukážete aké to je keď Ministerstvo vnútra SR pracuje objektívne, transparentne a rýchlo!
Ďakuejem / Paľikerav 

Ivan Hriczko  sa už do začiatku pandémie snaží upozorniť na citlivé riešenie osád a ich obyvateľov...  Dobre si vypočujte čo hovorí pán Hriczko, jeho slová potvrdila aj Amnesty Internacionál. Jozef Kmeťo

Komentáre

  1. Amnesty international je banda darmožračov a nikto ich už neberie vážne.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Prajem dobry vecer zaujimalo bi ma preco policia spolu s armadov uzatvorila zdravych romov z osady spolu s nakazenymi ked vedia ze vyrus moze aj zabijat ? Cakaju azda ze chory sa zazracne vyliecia doma alebo ze sa nakazi cela osada ? Pripada mi to ako pokus o genocidu. Z postarky v Bardejove vytvorili geto a z osad urobili koncentracne tabory. Som zvedavy ci by tento postup presiel na medzinarodnom sude pre ludske prava a preco p. Buckova nekona. Dakujem pekne

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…