Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Koronavírusom kontaminovaný mobil môže byť nebezpečným zdrojom infekcie

Kontaminované mobilné telefóny-smartfóny môžu infikovať majiteľa koronavírusom COVID-19. Stačí urobiť manipulačnú chybu a telefón sa môže stať nebezpečným zdrojom infekcie koronavírusu. Je  preto potrebné telefóny dezinfikovať.

  Telefón je potencionálnym nosičom vírusov a baktériíDotknete sa kľučky dverí, nákupného vozíka, medzitým sa preveziete MHD a potom chytíte do ruky telefón. To je jednoduchý schematický náčrt prenosu vírovej infekcie na smartfón a následne na majiteľa telefónu. Podobných schém prenosu koronavírusu na smarftón môže byť niekoľko tisíc.Ťažko odhadnúť čas, miesto a dĺžku trvania kontaminácie mobilu.Jedno je však isté, infikovaný smarffón predstavuje potenciálne nebezpečenstvo prenosu patogénneho vírusu COVID-19. Keď mobil nedezinfikujete, tak stačí infikovaný telefón chytiť do ruky. Vlastník telefónu sa chtiac nechtiac infikuje koronavírusom COVID-19. Ako tomu predísť.

Smarfóny by sa mali dezinfikovať

Mobilné telefóny sú vyrobené z rôznych materiálov, ktoré sa svojimi fyzikálnymi vlastnosťami líšia v závislosti od použitého materiálu. Každý výrobca odporúča iný spôsob dezinfekcie telefónu, čo by mali majitelia mobilov rešpektovať. Použitie dezinfekčných obrúskov niektorý výrobca odporúča, iný zase varuje pred poškodením telefónu. Mobily a smartfóny sú vyrobené z moderných materiálov, ktoré sú citlivé na chemikálie.

Ak potrebujete iPhone dezinfikovať, spoločnosť Apple tvrdí, že je nebezpečné utrieť tvrdé, neporézne povrchy, ako je napríklad obrazovka, dezinfekčným prostriedkom Clorox, alebo 70% izopropylkalholom.

„Tieto telefóny majú povrchovú vrstvu, aby sa zabránilo nalepeniu oleja alebo mastnoty z vašej ruky na telefón,“ povedal Business Insider Jason Siciliano, viceprezident a globálny kreatívny riaditeľ služby ochrany smartfónov SquareTrade. „Užívanie alkoholu alebo iných typov každodenných riešení priamo na telefóne môže zariadenie poškodiť.“ Je preto potrebné pri každom type smartónu, iPhonu, prípadne iných telekomunikačných zariadení dodržať pokyny výrobcu. 

UV lampa určená pre dezinfekciu mobilu-smartfónu (Foto: archív)

Ďalšou možnosťou každodenného čistenia je investovanie do UV svetla, ako je napríklad Phone Soap. Táto spoločnosť tvrdí, že UV žiarenie zabíja 99,99% vírusov a baktérií. UV-svetlo preukázateľne ničí koronavírus COVID_19. Výhodou je suchá dezinfekcia. Pri aplikácii UV-svetla sa nemusíte obávať, že dôjde k poškodenou vášho smartfónu. Výrobcovia ponúkajú špeciálne ultrafialové lampy (na snímke), ktoré sú vhodné na dezinfekciu dotykového skla telefónu. Po suchej dezinfekcii mobilu má užívateľ istotu, že telekomunikačné zariadenie nie je kontaminované koronavírusom. Odporúča UV-svetlom dezinfikovať telefóny jedenkrát, prípadne viackrát denne. Ľudia majú mobily stále pri sebe v meste, pri športe (na snímke). Z dôvodu každodenného použitia mobilu aj vo verejných priestoroch je vysoká pravdepodobnosť kontaminácie. Práve z týchto dôvodov treba telefóny dezinfikovať, aby sa smartfóny nestali šíriteľmi koronavírusu COVID-19.


Dezinfikujte svoj mobil Jozef Kmeťo 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Opatrovateľka, či parazit?

V takmer každej rodine to príde, nastane dilema, čo so svojimi zostarnutými rodičmi, ktorí sa už sotva vládzu o seba postarať. A stalo sa to aj mne. Som najmladšia, slobodná, tak akosi automaticky táto povinnosť postarať sa o svojich rodičov pripadla mne. Teda vlastne iba o mamu, lebo otec zomrel pred takmer desiatimi rokmi. Odvtedy som sa vlastne snažila všemožne nejako to vykryť, len aby som nemusela ostať doma z práce. 
Každý deň som dochádzala do práce 45km, čo znamenalo byť z domu celý deň, no bola som rada, že vôbec nejakú prácu mám a hlavne mi tolerovali to, že keď náhodou bolo mame zle, to znamená, že som v noci musela volať záchranku a keď ju nevzali do nemocnice, musela som ostať pri nej a v práci som si musela vziať voľno. Neskôr cez deň mi s mamou pomáhala sestra, bola aspoň pri nej a ja som mohla ako – tak pokojne byť v práci, aj keď som niekedy prebdela celú noc, keď sa mama necítila dobre. Zo stresov som bola aj ja často chorá, minimálne dvakrát do roka ma trápil zápal…

Kotlebovci chcú mať v rukách zbrane

Jeden zo zákon ktoré chcú Kotlebovci sprísniť, je takzvaný farmarsky zákon. Na Slovensku už od roku 2005 platí takzvaný „farmársky zákon,“ ktorý mal hrozbou až dvojročného väzenia zabrániť tomu, aby si ľudia na poli napríklad vykopali zopár zemiakov, alebo zobrali jeden melón.  

Kotlebovci sú však zo znením tohto zákona nie celkom spokojný a chcú ho novelizovať a samozrejme sprísniť. Inak povedané, keď vezmeme do úvahy rétoriku Kotlebovcov o Rómoch, je jasne, že zmena by mala spočívať v tom, že ak mi zlodej ukradne čo i len klások kukurice, a budem mať zbraň a použijem ju na zlodejovi, a zabijem ho, nebudem trestne stíhaný, pretože som si chránil svoj majetok...  

Kotlebovci volajú po zbraniach, chcú presadiť aby každý kto chce vlastniť zbraň, tak by mal... Európska únia sa snaží obmedziť vlastniť zbraň, no Kotlebovci hovoria nie! My chceme zbraň! 

Neviem si predstaviť, že ľudia ako sú Kotlebovci by mali mať v rukách zbraň, hoci oni už zbrane majú či už v legálnej  alebo nelegálnej držbe…