Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Koronavírusom kontaminovaný mobil môže byť nebezpečným zdrojom infekcie

Kontaminované mobilné telefóny-smartfóny môžu infikovať majiteľa koronavírusom COVID-19. Stačí urobiť manipulačnú chybu a telefón sa môže stať nebezpečným zdrojom infekcie koronavírusu. Je  preto potrebné telefóny dezinfikovať.

  Telefón je potencionálnym nosičom vírusov a baktériíDotknete sa kľučky dverí, nákupného vozíka, medzitým sa preveziete MHD a potom chytíte do ruky telefón. To je jednoduchý schematický náčrt prenosu vírovej infekcie na smartfón a následne na majiteľa telefónu. Podobných schém prenosu koronavírusu na smarftón môže byť niekoľko tisíc.Ťažko odhadnúť čas, miesto a dĺžku trvania kontaminácie mobilu.Jedno je však isté, infikovaný smarffón predstavuje potenciálne nebezpečenstvo prenosu patogénneho vírusu COVID-19. Keď mobil nedezinfikujete, tak stačí infikovaný telefón chytiť do ruky. Vlastník telefónu sa chtiac nechtiac infikuje koronavírusom COVID-19. Ako tomu predísť.

Smarfóny by sa mali dezinfikovať

Mobilné telefóny sú vyrobené z rôznych materiálov, ktoré sa svojimi fyzikálnymi vlastnosťami líšia v závislosti od použitého materiálu. Každý výrobca odporúča iný spôsob dezinfekcie telefónu, čo by mali majitelia mobilov rešpektovať. Použitie dezinfekčných obrúskov niektorý výrobca odporúča, iný zase varuje pred poškodením telefónu. Mobily a smartfóny sú vyrobené z moderných materiálov, ktoré sú citlivé na chemikálie.

Ak potrebujete iPhone dezinfikovať, spoločnosť Apple tvrdí, že je nebezpečné utrieť tvrdé, neporézne povrchy, ako je napríklad obrazovka, dezinfekčným prostriedkom Clorox, alebo 70% izopropylkalholom.

„Tieto telefóny majú povrchovú vrstvu, aby sa zabránilo nalepeniu oleja alebo mastnoty z vašej ruky na telefón,“ povedal Business Insider Jason Siciliano, viceprezident a globálny kreatívny riaditeľ služby ochrany smartfónov SquareTrade. „Užívanie alkoholu alebo iných typov každodenných riešení priamo na telefóne môže zariadenie poškodiť.“ Je preto potrebné pri každom type smartónu, iPhonu, prípadne iných telekomunikačných zariadení dodržať pokyny výrobcu. 

UV lampa určená pre dezinfekciu mobilu-smartfónu (Foto: archív)

Ďalšou možnosťou každodenného čistenia je investovanie do UV svetla, ako je napríklad Phone Soap. Táto spoločnosť tvrdí, že UV žiarenie zabíja 99,99% vírusov a baktérií. UV-svetlo preukázateľne ničí koronavírus COVID_19. Výhodou je suchá dezinfekcia. Pri aplikácii UV-svetla sa nemusíte obávať, že dôjde k poškodenou vášho smartfónu. Výrobcovia ponúkajú špeciálne ultrafialové lampy (na snímke), ktoré sú vhodné na dezinfekciu dotykového skla telefónu. Po suchej dezinfekcii mobilu má užívateľ istotu, že telekomunikačné zariadenie nie je kontaminované koronavírusom. Odporúča UV-svetlom dezinfikovať telefóny jedenkrát, prípadne viackrát denne. Ľudia majú mobily stále pri sebe v meste, pri športe (na snímke). Z dôvodu každodenného použitia mobilu aj vo verejných priestoroch je vysoká pravdepodobnosť kontaminácie. Práve z týchto dôvodov treba telefóny dezinfikovať, aby sa smartfóny nestali šíriteľmi koronavírusu COVID-19.


Dezinfikujte svoj mobil Jozef Kmeťo 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…