Odmena za nákup na ZľavaDňa

utorok 28. apríla 2020

Krompachy: Policajt sa vyzúril na deťoch, zbil ich obuškom....

Dnes od rána na "fejzbuku" koluje video, kde Rómovia z osady v Krompachoch sa sťažujú, že službukonajúci policajt dňa 27.4 hrajúce sa rómske deti zatiahol niekde kde ho nikto nevidí a obuškom ich bil po nohách a chrbte... Prečo sa tak stalo, na teraz nemáme informácie, na miesto už vyrazil aj reportér Erik Hillár Lakatoš z PressTV.   

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej Republiky Daniel Zmeko ocenil počas svojej návštevy obce Bystrany medailou OS SR nášho kolegu, koordinátora regionálnej kancelárie úradu splnomocnenkyne v Spišskej Novej Vsi, Petra Jendrála.
"Toto ocenenie ma potešilo, no nepatrí len mne, ale aj mojim kolegom Tomášovi Ščukovi a terénnemu pracovníkovi Romanovi Pechovi, ktorí mi pri práci v teréne veľmi pomohli, mnohým ďalším kolegom a kolegyniam a v neposlednom rade obyvateľom a obyvateľkám Bystrian."
Gratulujem k oceneniu a zároveň chcem poďakovať všetkým kolegyniam a kolegom, ktorí sú od pondelka do nedele každodenne v teréne.
A práve tento pán Ščuka, na videu pôsobí ako by sa ho to ani netýkalo, hoci Rómovia sa mu sťažujú, že ich deti s obuškom zmlátil službukonajúci policajt.... 


Záver 

Nech už je to ako chce, ak aj deti urobili niečo zle, lebo máme informácie, že išli po drevo mimo karantény, nemal právo tieto deti policajt na videu tak brutálne poudierať s obuškom , sú to len deti... Môžeme jasne napísať, že predsudky tohoto policajta sú väčšie ako jeho ľudskosť a rozum !!!   

Podľa TA3
 
Policajt mal v pondelok zbiť päť detí v rómskej osade v Krompachoch. Upozornila na to Únia Rómov na Slovensku. Ministerstvo vnútra uviedlo, že nadriadení policajta krátko po zákroku vec preverili a v prípade už koná inšpekcia. Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková považuje policajný zásah proti deťom za neprimeraný a neadekvátny. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva vyzvalo policajného prezidenta Milana Lučanského, aby prípad preveril.

Deti sa mali nachádzať v karanténnej oblasti. Policajt mal vykonávať obhliadku osady spolu s príslušníkmi armády. Keď policajt uvidel deti, že sú vzdialené od svojich domovov, mal ich napadnúť. Taktiež sa im mal vyhrážať služobnou zbraňou a zbiť ich obuškom, opisuje prípad Únia Rómov na Slovensku.


"Žiadame, aby bol tento incident vyšetrený nezávislou komisiou, pretože už nemáme dôveru v nestrannosť zo strany inšpekcie ministerstva vnútra. Viackrát a opakovane sa stalo, že obdobné zásahy skončili po vyšetrení inšpekciou obvinením samotných poškodených a zásah polície bol definovaný ako oprávnený," uvádza únia. V súvislosti s prípadom žiada aj o stretnutie s premiérom Igorom Matovičom, ministrom vnútra Romanom  Mikulcom a ombudsmankou Máriou Patakyovou.


Šéfa polície vyzývajú, aby prípad preveril

Bučková vyzýva policajtov, aby zodpovedne zvažovali použitie svojich oprávnení a donucovacích prostriedkov. "Osobne mi je ľúto, že pribúda počet sporných policajných zásahov voči príslušníkom rómskych komunít. Verím, že v Krompachoch išlo o skratové konanie príslušníkov polície voči rómskym deťom, pretože takéto zákroky neprispievajú k zvýšeniu dôvery v políciu," povedala.

Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity plánuje hľadať  čo najefektívnejšie spôsoby pre spoluprácu so zástupcami polície, aby sa predchádzalo napätým situáciám a zvýšila sa dôvera Rómov k polícii.


SNSLP vyzýva Lučanského, aby preveril skutočnosti vo veci zbitia detí a aby prijal opatrenia, ak sa postup polície v osade potvrdí. „Ani súčasná situácia a vyhlásený núdzový stav nedávajú autoritám mandát na tak závažný zásah do ľudských práv a dôstojnosti občanov, akým je neprimerané použitie sily a násilia," podotkol Tomáš Földes, ktorý je dočasne poverený vedením strediska. Dodáva, že karanténne opatrenia v rómskych komunitách sú nastavené veľmi krehko.


Rada vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť so znepokojením vníma, že dochádza k zásahom ľudských práv mnohých ľudí a skupín. Apeluje na vládu a ostatné orgány a inštitúcie, aby dôsledne, počas trvanie mimoriadnej situácie, dodržiavali ľudské práva a slobody.Jozef Kmeťo 

1 komentár:

  1. Nieco neskutocne co sa roby na slovensku policajt dospeli clovek zbije dieta len tak z rozmaru ci nudy kto vie pritom je trestne a ore rodica dietata fyzycki trestat dieta

    OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...