Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Nevraživosť voči Rómom bude narastať
Ako sa budem koronavírus šíriť v rómskych osadách, ale aj mimo nich, tak bude stúpať aj nevraživosť voči rómskemu obyvateľstvu. Stigmatizovanie Rómov na ktoré sa od začiatku snažil upozorniť aj Ivan Hriczko, pomaly začínať niesť aj svoje ovocie. Nekompetentné riešenie koronavírusu v osadách si už dnes medzi riadkami pripútajú aj v samotnej vláde Igora Matoviča. V  Žehre sa potvrdilo komunitné šírenie vírusu čo v preklade znamená, že sa koronavírus začal prenášať z človeka na človeka ako klasická chrípka. Uzavretie rómskych osád do karantény bolo zúfalo nedomyslené. V karanténe mali byť predovšetkým ľudia, ktorí prišli zo zahraničia a potvrdil sa u nich koronavírus. To sa však neurobilo, a ľudia u ktorých sa potvrdil koronavírus spolu zo zdravými boli uzavretý v rámci celej osady. Obrovská chyba !!!  Chorý chodili medzi zdravými, aj keď vedeli že by mali byť doma... 

Nie je dostatok testov, chýbajú ľudia v teréne, uzavreté osady nemajú prístup ku vode a k potravinám, ľudia sú závislí aj od pomoci od druhých, pretože väčšina ľudí z osád nemá dostatok peňazí na nákup potravin ktoré im tam dovezú na aute... Chybne a nedotiahnuté rozhodnutia Petra Polláka a takzvaných odborníkov na rómsku otázku, dnes prinášajú svoje ovocie... A pritom by som práve zo strany Petra Polláka očakával komplexnejší pohľad na tento problém v o sadách, pretože sám z osady pochádza. Čakal by som, že bude vedieť pomenovať slabé miesta u obyvateľov osád a tie sa snažiť vychytať. Pozrite sa ako dlho sa hygienici mordovali zo žltačkou v rómskej osade pri Trebišove. Nalejme si čistého vína, osadníci sú nezodpovedný a s týmto faktom sa malo od začiatku pracovať. Mal byť skôr prísny dohľad práve nad ľuďmi u ktorých sa potvrdil koronavírus, na tento fakt upozorňovali aj odborníci z rómskej komunity. p. Ledecky, Hriczko, Dužda a ďalší... Bolo viac ako jasne, že osadníci nebudú dodržiavať karanténu, a teraz píšem o tých u ktorých sa potvrdil koronavírus, chorých dali medzi zdravých a celú osadu uzavreli a teraz sa čudujú že tu máme komunitné šírenie...  

Nekompetentnosť, neodbornosť a neschopnosť počúvať aj iných odborníkov a v neposlednom rade egoizmus Petra Polláka ale aj iných sa podpíše na vzrastajúcej nevraživosti voči Rómom.  Ak tomu pridáme média ktoré masírujú negatívnymi spravami o Rómoch majoritného diváka, poslucháča a čitateľa, máme o "zábavu" do budúcich dní postarané... 

Čo nás čaká? 

Celý môj život sa riadim jednou myšlienkou, že história je naším najlepším učiteľom aby sme predišli naším chybám, no žiaľ aj nám ukazuje našu budúcnosť, lebo ako ľudia sme nepoučitelný... 

Morová rana zastihla Európu už niekoľko krát a vždy to bolo o tom istom. Čierna smrť v 14 storočí či iné epidémie nám predkladajú svedectvo aj do dnešných dní.  Strach zo smrti, ktorá mohla prísť kedykoľvek, viedol k bezohľadnosti a krutosti voči chorým. Nielenže sa najbližší príbuzní zdráhali priblížiť ku chorému k týmto ľudom pristupovalo bezohľadne aj celé obyvateľstvo.  

Všeobecný pocit neistoty a všadeprítomnej smrti prial extrémistickým tendenciám. Nepriateľom mohol byť naozaj každý. Spoločnosť, ktorá si chorobu nedokázala vysvetliť, hľadala obetného baránka a našla ho v židovských obyvateľoch. Nenávisť voči tejto vrstve obyvateľstva podnietili dobové historky, ktoré pochádzali z doby pred príchodom čiernej smrti. Židia boli obviňovaní z používania detskej krvi pre svoje obrady či z krádeže hostií. Pogromy vyvolávala aj krvácajúca hostia a obľúbené bolo aj obvinenie z trávenia studní, ktoré pochádza z Francúzska. Tu vraj v roku 1321 uzatvorili Židia a malomocní spojenectvo s diablom a Arabmi z Pyrenejského polostrova, aby spôsobili konečný zánik kresťanského sveta a začali tráviť studne. Po roku 1348 sa obvinenia z trávenia studní stali čoraz častejšími. V mestách, kde Židia vôbec nežili, dokonca zabíjali aj kresťanov, u ktorých sa predpokladal židovský pôvod. 
  
Roky 1348 – 1351 znamenali koniec mnohých európskych židovských obcí. Doslova deti, ženy a mužov vyzabíjali sekerami... 

Dnes je situácia obdobná, ľudia nemusia Rómov, negatívne správy z médii o nás len zvyšujú agresivitu majority voči nám. Všetci by sme mali urobiť maximum preto aby sa niečo podobné nestalo aj dnes. Spoliehať sa nato, že tu máme 21 storočie, je naozaj hlúpe. Pozrite sa ako na nás majorita reaguje, ak sa naďalej budú robiť zle rozhodnutia, čelíme všetci napätiu aké tu asi nebolo od čias druhej svetovej vojny. Nemusia to byť zrovna sekery, ale nepokoje na jednej a druhej strane môžu prepuknúť. 

Nakoniec si dovolím napísať ešte jednu myšlienku, z hrôzou  zisťujem, že v osadách už k napätiu medzi chorými a zdravými dochádza.  Jedna cela rodina v takejto osade u ktorej sa zistilo že je pozitívna na koronavírus, musela byť presťahovaná do karanténneho centra, pretože v osade sa bála o svoj život. Z toho vyplýva len jedno, že ak by aj zo strany majority neprišlo verbálnym či fyzickým útokom, vo vnútri v osade nabetón príde, kedy cigán, cigána napadne aj s lopatou, veď nakoniec to sa aj niekoľko krát stalo a to sme tu ešte nemali ani koronavírus...   

Tento článok nie je proti Pollákovi ani vláde Igora Matoviča ako by ste s mysleli, napísal som ho preto, aby Pollák ale aj iný odborníci začali uvažovať aj týmto smerom, aby sa naučili počúvať, pretože všetci sme na rovnakej lodi. A zle rozhodnutia sa dotýkajú nás všetkých. Nedajme príležitosť extrémistom a fanatikom ale ľudskosti....    

Jozef Kmeťo  

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…