Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Som cigán, kto zato môže?
Kde je moje miesto v spoločenstve, prečo ma vylúčili? Som označený ako nežiadúci, teda nepotrebný a v spoločnosti nadbytočný! Uisťujú ma, že všetko je v poriadku... Vieš si len cigán, ja nie som rasista, dokonca mám aj veľa kamarátov cigánov, ale .... 

Ja to však neviem spracovať, neviem to spracovať od chvíle kedy som zistil, že svet robí rozdieli. V hlave mi prevláda jediná myšlienka. Už tu nepatríš, už nepatríš medzi bežných ľudí! Boja sa ťa! Majú k tebe odpor! Síce ma uisťujú, že to tak nie je, no ja si myslím svoje, veď aj židov uisťovali a ako to dopadlo? 

Ľudia a ich historická pamäť hovorí jasne. Nechcených! Označiť, odčleniť a priradiť číslo!

Patríš do inej skupiny, koľko vás je na Slovensku? Sčítavajú nás ako dobytok, načo sú však tieto čísla?, a keďže k nám už nepatríš, nepatríme k nim, tak sa prípadne straty akosi lepšie rátajú. Výčitky svedomia? Kolektívna vina skupiny voči skupine, ja predsa za to nemôžem, čo ja sám zmôžem! Nič! Robil som to čo je správne, to čo ostatní! žijem ako ostatný, sprchujem sa, čistím si zuby, dávam si strihať pravidelne vlasy aj nechty si strihám na rukách a nohách. Tak v čom som iný? Chodím aj do roboty, snažím sa slušne žiť, v autobuse slušne stojím, keď sa mi ujde aj sedím, nekričím.  V obchode nakupujem ako aj iní, nekradnem, no zato mám za sebou sbs-kara, ktorý ma svojím pohľadom vyprevadí až za dvere obchodu.  Som iný? Áno som iný, som cigán. nie že by mi na tom záležalo, ale ako vidím zaleží na tom iným...
Kde je hranica ľudskosti?

 
Ja som zatiaľ? Zdá sa asi na furt na tej strane v spoločnosti, ktorá separuje nás ako nakazených. Pripadám si ako zlodej, zatiaľ bezúhonný občan, ktorého ešte neodhalili... Počkaj, veď ma odhalili, som cigán, som príslušník nakazenej menšiny tmavej pokožky a čiernych vlasov.  Odhalili ma ako parazita, Nie Slováka!!! Nie Človeka!!! Som príslušník cigánskej špiny, ktorú by trebalo vymazať!!!


Pod stresom a v strachu občas aj ja ostanem zaskočený vlastným správaním. Každý s tým bojuje. Každý inak. Bojujem aj ja, kričím, občas mi povolia nervy ktoré rokmi predsudkov a rasizmu sú tak našponované, že stačí málo a nastane explózia. 
Myslím, že je to len obranný mechanizmus, od útleho detstva keď počúvam, ty si iný, ty si cigán a s týmto faktom, že si iný vstupuješ do života, musel by som mať hrošiu kožu, aby som dokázal sa voči tomu celý odosobniť... 

Za extrémnym osočovaním na sociálnych sieťach môže byť nezvládnutý strach o vlastnú existenciu, ale aj a čo je nebezpečné, zopár jednotlivcov psychopatov, ktorí urobia čokoľvek a prezlečú kabát kedykoľvek len pre pocit nadradenosti. Keby to však bolo len o sociálnych sietiach, by som si takú hlavu s toho nerobil, ale predsudky a rasizmus sú tu od nepamäti, keby existovala nejaká vakcína proti tomu, niektorí by potrebovali asi konskú dávku...  Sociálne siete sú len zrkadlom ako spoločnosť funguje a väčšina premýšľa. 


K polarizácii našej spoločnosti prispievajú aj politici či novinári.  Prosím, nepočúvajme ich, nezdieľajme ich názory, ak tie názory sú plné predsudkov a nenávisti. Prichádzajú od ľudí ktorí sú síce niekedy a môžu byť aj nadpriemerne inteligentní, ale bez lásky v srdci a ľudskosti v tele! Na záver... 


Ak ste pochopili tento článok a cítite to rovnako ako ja, tak budete súhlasiť aj s tým, že porozumenie a empatia sú dnes dôležitejšie ako kedykoľvek predtým! 


Jozef Kmeťo 


Komentáre

  1. ano pochopila som a tiez to citim vsetko co ste napisali

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Čítala som jednym dychom. Krásne ste to napisal. Napisal ste to co si myslite. Dostal ste to zo seba 👍. Moj syn je polovicny Róm ako keby som jeho počula. Ma presné te myslienky ako vy. Vela úspechov prajem a drzte sa.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…