Odmena za nákup na ZľavaDňa

utorok 30. júna 2020

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.

Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom tu máme veľký zástup sociálne neprispôsobivých ľudí, osadníkov, a to je asi jeden z najväčších problémov, prečo Rómovia si nevedia predstaviť svoj štát. 

Čas na vytvorenie rómskej národnej domoviny?

Či už ide o Francúzsko, Taliansko, Belgicko, Maďarsko, Srbsko, Švédsko, zdá sa, že nikde nie sú neprispôsobivými Rómami nadšení. Čo tak začať uvažovať o vytvorení samostatného rómskeho štátu, kde by nebola diskriminácia, rasizmus, a bieli vykorisťovatelia? Rómovia hovoria nie! Nevieme si predstaviť Rómsky štát. A zrazu na povrch vyplávali názory identické s bielymi vykorisťovateľmi. 

Osadníci najväčší problém 

Zrazu vieme pomenovať problém. Rómsky štát? Veď by sme sa pozabíjali, alebo by nás potkany zožrali. Kto by s degešmi vydržal, veď by som ich musel pozabíjať, aj takto sa romáci vyjadrili na otázku Rómskeho štátu. No ja sa potom pýtam, nie sme tak všetci trochu pokrytci? Zrazu vieme pomenovať náš problém, zrazu vieme kde ten problém spočíva, ale chceme od gádžov, aby tento problém akceptovala a pritom my sami nie sme ochotný tento problém akceptovať!  

Pri myšlienke Rómskeho štátu sa z veľa Rómov stali v podstate "Kotlebovci" z rovnakými názormi na neprispôsobivých. 

Keď sa Neróm bráni útoku neprispôsobivého Róma, okamžite u toho hľadáme možný rasistický motív, nie zo strany Róma ale gádža. Sme totiž schopný tlačiť na gádžov, aby tolerovala neprispôsobivých Rómov, pretože sú obeťou diskriminácie a sociálneho vylúčenia. No pri otázke Rómskeho štátu, tolerancia k neprispôsobivým ustupuje do úzadia a sme schopný aj kritického pohľadu... 

Na čo nám Rómom slúži rasizmus

My sme začali rasizmus používať ako ospravedlnenku pre naše nedostatky. Rómske osady sú dnes časovanou bombou a osadníci sa naučili slovo rasizmus používať v každej situácii. Neviem si nájsť prácu pretože rasizmus, žijem v špine pretože rasizmus, moja 14 ročná dcéra porodila pretože rasizmus, moje dieťa chodí do osobitnej školy pretože rasizmus a takto by som mohol pokračovať...
Naučili sme sa svoju neschopnosť a lenivosť kryť slovom rasizmus. 

Rasizmus je výhodnejší pre mnoho Rómov, nemusím sa v živote viac snažiť a dokázať, stačí mi ako žijem... 

Generácie Rómov v osadách si na spôsob života už zvyklo. Žiaľ je to tak, a tento problém sa nedokázal vyriešiť od Márie Terézie a to už za čias tejto panovníčky sa hovorilo predovšetkým o vzdelávaní. Naučili sme sa iba prijímať a čakať. My sami Rómovia sa však nedokážeme za seba samých pobiť hoci aj s celým svetom. Je jednoduchšie povedať "lebo rasizmus", ako sebareflexne reagovať aj do našich radov. 

Dokonca sme sa naučili v slove rasizmus ospravedlňovať z našich radov podvodníkov, úžerníkov, zlodejov, ale aj vrahov. 

Rasizmus vypestoval "profesionálnych" Rómov, ktorí na tomto princípe vybudovali svoje občianske združenia, AKOŽE na riešenie rómskej problematiky. Títo "profesionálni" Rómovia doslova drancujú štátnu pokladnicu a rôzne fondy, vďaka ktorým žijú luxusný život. Nemáte ani potuchy aký život. Život v prepychovo zariadených domoch, luxusné autá, drahé dovolenky a sladké ničnerobenie. Je to neskutočný kolotoč. Rasizmus, ktorý slúži Rómom aj nerómom a nikto tento kolotoč nevie zastaviť. Dokonca mám pocit, že tento kolotoč sa už vymkol kontrole a naberá na obrátkach. 

Záver ?

Počas môjho pôsobenia čo by ako bloger sa riadim myšlienkou, naučme sa aj kritiky do vlastných radov, jedine tak sa vieme pohnúť smerom dopredu... Nehovorím, že v našej spoločnosti nie sú predsudky či rasizmus, ktorý predstavuje napríklad Kotleba, ale stále verím v ľudskú slušnosť. Nie všetci nerómmovia sú rasisti len preto, že pomenujú nahlas veci ktoré my dokážeme vidieť len keď nám to vyhovuje. Inak dokážeme byť slepý a hluchý... Nevieme si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát, tak prečo sa dokáže k tomuto štátu správať tak pokrytecky? Slovensko je môj domov a je domovom mojich predkov, ktorí sem prišli pred viac ako 800 rokmi.  Som Slovensky Róm, milujem túto krajinu ale aj ľudí ktorí tu žijú a hoci som sa aj ja stretol s predsudkami či rasizmom, verím, že väčšina ľudí v tejto zemi má zdravý úsudok a zdravé myslenie. Lebo neexistuje dobrý Róm a zlý gádžo, existuje len dobrý a zlý človek! Milujme čo je naše, máme krásnu kultúru a naše piesne si spievajú aj gádže, a my zase tie gádžovske si spievame, a z času na čas sa niekde v tých tónoch stretávame a zrazu zistíme, že sme všetci ľudia. Ani ja si neviem predstaviť Rómsky štát, lebo tu som doma, tu som sa narodil a tu chcem ako človek aj zomrieť... A preto naučme sa spoločnej reči, jedine tak predsudky a rasizmus dostanú červenú.  

Jozef Kmeťo  

2 komentáre:

  1. Rozumne, pravdive, ale uplne logicke.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. ...no len aby im niekto nenakecal, že by mali mať vlastný štát a nevyzbrojil ich...niekto komu by sa napríklad hodila vojenská základňa v strednej Európe. Celkovo ten článok hodnotím malým pluskom. Aspoň konečne nejaký Cigáň povedal, že musia začať od seba a že rasizmus používajú ako výhovorku. Odpustím mu teda tie chyby, ktoré tam porobil, ako aj fakt, že úplne mimo reality hovorí o "bielych vykorisťovateľoch" a že si ešte neuvedomil, že sú to Cigáni, ktorí sú rasistickí voči bielym a nie my, kotlebovci, čo on sám dokazoval tým, že delí ľudí na Rómov s veľkým "R" a na tých ostatných - gádžov s malým "g".

    OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...