Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Každý z nás nosí masku na tvári
Všetci svojím spôsobom nosíme na našej tvári masku, nosíme ju na celom našom tele... Kryjeme s ňou naše nedostatky, ale aj premrštené naše sebavedomie. Žijeme v dobe, kedy bez masky neurobíme ani krok. Naša maska nám dávam pocit sebaistoty ale aj nezraniteľnosti. Tak som vlastne premýšľal, dokážeme bez tej našej masky žiť normálny život? 

A je to práve maska, ktorá spôsobuje ťažkosti pri hodnotení človeka. Zabraňuje, aby sa navonok prejavila naša skutočná podoba. Je to podľa stupňa inteligencie a osobných životných skúseností rôzny "ochranný postoj", za ktorým sa skrýva skutočný človek.

A práve tá naša maska nám najviac ubližuje a nechceme si to uvedomiť.  Vďaka maske darí sa zlodejom a podvodníkom, pretože sa pretvarujú, že sú predovšetkým ľudia plný empatie, schopný pochopiť človeka a my im uveríme. Vraha v maske nespoznáte, pretože sa pred tým než vám ublíži tvári ako vás priateľ, otec, brat, či sestra alebo matka, a potom príde smrtiaci úder...  Nespoznáte zlého človeka, pretože berie na seba podobu "baránka" koho by napadlo, že má na sebe vlčiu kožu, my ju ani nechceme vidieť, chceme vidieť "baránka" dokonca dokáže za neho bojovať či položiť svoj život. Neveríte? Pozrite sa ako v dejinách ale aj v súčasnosti človek za takýchto "baránkov- vlčej koži" bojuje. 

Ako som napísal, všetci nosíme masku, my obyčajný ľudia nosíme masku, že sa nás to netýka, hráme pretvárku lojálnosti, hoci to v nás vrie. Hráme sa na silných, hoci sme slabý, hráme sa na krásnych, hoci sme škaredý, hráme sa zo slovami ako je šľachetnosť, spravodlivosť, či citmi ktoré nemá ani asi živý Boh. Sme spravodlivejší ako živý Boh, Sme samá cnosť a morálka, no v našom vnútri sme ako vybielené hroby ktoré sú plne nečistoty a mŕtvolného pachu. 

My si tak na našu masku zvykneme, že  identifikujeme sa s ňou, my uveríme, že sme dobrý ľudia a stačí nám k tomu, "veď som nikoho nezabil"  v podstate svet je plný dobrých ľudí, tak potom prečo sú vojny, nenávisť, chudoba, hlad, rasizmus, vraždy či podvody? Veď v našich maskách sme všetci dobrý... 


Človek človeku vlkom je, všetci chceme byť vlkmi, no kým príde na nás rad, nakŕmime vlkov pred nami. Tak je to od nepamäti ľudstva. Žijeme z vlkmi a vlkmi chceme byť, a keď nám nieje byť dovolené stať sa vlkmi, tak budeme poslušné štence čakajúce na kus prežutého žvaca, ktorý po sebe zanechajú vlčie svorky.  Sme schopný za kus dobrého, hoci smradľavého žvanca, utopiť iné štence. Z času na čas sa medzi nami ukáže nebojácne šteňa, no my ho neobkolesíme pre jeho záchranu, my ho vydáme napospas vlkom a oni ho zožerú a zbytky vyhrnú nám. My tieto zbytky z vďačnosti zožerieme, mysliac si že nám dajú novú silu a nádej.... 

"Ži svoj život tak, aby strach zo smrti nevstúpil do tvojho srdca." Vždy by sme mali žiť tak náš život, aby keď príde náš čas, sme sa nebáli Bohu pozrieť do očí. Je dôležité rozlišovať medzi maskou a skutočným človekom. Maska je totiž "komplicom" skutočného ja, ak to nedokážeme sme maskou na ktorú všetci ukazujeme.... 


Jozef Kmeťo 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Opatrovateľka, či parazit?

V takmer každej rodine to príde, nastane dilema, čo so svojimi zostarnutými rodičmi, ktorí sa už sotva vládzu o seba postarať. A stalo sa to aj mne. Som najmladšia, slobodná, tak akosi automaticky táto povinnosť postarať sa o svojich rodičov pripadla mne. Teda vlastne iba o mamu, lebo otec zomrel pred takmer desiatimi rokmi. Odvtedy som sa vlastne snažila všemožne nejako to vykryť, len aby som nemusela ostať doma z práce. 
Každý deň som dochádzala do práce 45km, čo znamenalo byť z domu celý deň, no bola som rada, že vôbec nejakú prácu mám a hlavne mi tolerovali to, že keď náhodou bolo mame zle, to znamená, že som v noci musela volať záchranku a keď ju nevzali do nemocnice, musela som ostať pri nej a v práci som si musela vziať voľno. Neskôr cez deň mi s mamou pomáhala sestra, bola aspoň pri nej a ja som mohla ako – tak pokojne byť v práci, aj keď som niekedy prebdela celú noc, keď sa mama necítila dobre. Zo stresov som bola aj ja často chorá, minimálne dvakrát do roka ma trápil zápal…

Rasistická teória, ktorou sa riadi Mazurek, Kotleba a celá ĽSNS

Po tom čo som si vypočul debatu Mazureka a ďalších v relácii Politicky nekorektne s Milanom Mazurekom a Tomášom Jancom (Kulturblog - 20. 12. 2019). Kde Mazurek vysvetľuje rasovú teóriu, vysvetľuje ako sa ľudia navzájom od seba odlišujú na základe rasy. Akú telesnú konštrukciu má napr. biely človek od černocha alebo iného príslušníka etnika, alebo stavbu lebky, alebo dokonca veľkosť mozgu, som si uvedomil, že títo ľudia sú viac nebezpeční ako si vôbec myslíme a zároveň som začal uvažovať, akú hodnotu mám ako človek v našej spoločnosti, som menejcenný pretože som príslušníkom iného etnika s inou stavbou tela, farby pokožky, hnedých očí a čiernych vlasov? Rasizmus vysvetlený v priamom prenose!!! 

Človek sa delí na rasy a to som nikdy ani nepopieral. Delíme sa nielen podľa farby pokožky, ale aj fyzicky, mentálne, kultúrne a samozrejme k nášmu vývoju prispieva aj prostredie, v ktorom žijeme. 

Biologické atribúty – rasy ľudí sa delia podľa biologických znakov ako tvar lebky, rast vlasov, farb…