Odmena za nákup na ZľavaDňa

utorok 7. júla 2020

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely
Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.

Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter (Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?

Tak ako to vlastne je? 

V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).

„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissance Society so sídlom v Texase, ktorý WLM propagovali aj rôznymi plagátmi, tričkami... Toto spojenie si osvojilo viacero rasistických skupín, vrátane Ku Klux Klanu.

Okrem WLM vzniklo aj „All Lives Matter” (ALM - na všetkých životoch záleží). Spojenie, ktoré nepoužívali len rasistické skupiny, ale aj ľudia, ktorí nepochopili zmysel BLM.-  (Na životoch černochov záleží)


BLM neútočí na hodnoty iných etnických skupín, ale upozorňuje na konkrétny problém, čiernych ľudí v USA. Napriek tomu táto iniciatíva vyvolala rôzne reakcie a osobne si myslím, že to bola nešťastná iniciatíva, pretože na príkaz Ministerstva zahraničných veci USA boli plagáty tejto iniciatívy zo všetkých ambasád stiahnuté. 

Rasisti po celom svete začali šíriť ako odozvu na hnutie BLM.-  (Na životoch černochov záleží) - ( Na bielych životoch záleží ) a na Slovensku už zareagovali tiež s akciou ( Je OK Byť Biely) Odvolávajú sa pritom, že aj na bielych životoch záleží.... 
Na všetkých životoch záleží  

Ľudia s čiernou farbou pleti majú naozaj ťažší život a sú odsudzovaní len na základe tohto jedného faktu. Rasizmus z našej spoločnosti stále nevymizol, a preto sa na to upozorňuje a ľudia sa po celom svete pridávajú k tejto výzve.

Čo však neznamená, že hovoria, že na životoch iných nezáleží. Lenže človek s bielou farbou pleti nemusí riešiť, že ho niekto odsudzuje pre to, že je biely. Záleží na všetkých životoch rovnako, lenže životy ľudí s čiernou a bielou farbou pokožky nie sú rovnaké.

Tu na Slovensku je to presne o tom istom, byť Róm na Slovensku znamená, že ten život ma ťažší ako človek z bielou kožou (Naschvál som nenapísal Slovák, pretože všetci sme Slováci aj my Rómovia, a bielu pokožku majú dnes už aj Rómovia. Ak o sebe neprezradia že majú rómske korene, nikto to o nich nevie! Žiaľ pech majú Rómovia na ktorých je to aj vidieť) 

Hovoriť a vyvesovať transparenty s nápisom „White Lives Matter” (na bielych životoch záleží) nemá žiadny hlbší zmysel, nedá sa nijako racionálne vysvetliť. Bieli ľudia nemusia bojovať za svoje práva. Vyskytujú sa ojedinelé situácie, ale nie je to tak vo veľkom a také rozšírené ako v prípade rasizmu voči Afroameričanom či u nás voči Rómom. Tak isto nevidím racionalitu vo vyvesení transparentu „Black Lives Matter” (Na čiernych životoch záleží) pretože táto iniciatíva nerieši zásadný problém rasizmu. Tieto obe iniciatívy len vyvolali Šialenstvo na oboch stranách z ktorého nakoniec ťažia len rasisti, ktorí si myslia, že len oni majú právo na život a ostatní by im mali slúžiť! 
Na záver 

Osobne mi to príde smiešne, pozrite sa okolo seba, my všetci môžem byť teoreticky tisíc krát mŕtvi, stačí aby niektorému z vodcov tohoto sveta preskočilo v hlave a máme tu jadrovú vojnu! A keď sa nevyzabíjame v nejakom vojnovom konflikte, skolí nás zmutovaná chrípka, či rakovina, alebo koronavírus nad ktorím veda ešte stále nevyhrala. Chorobe je jedno či ste biely, čierny či tmavý. Žijeme v 21 storočí, za 100 rokov sa neuveriteľne život človeka zmenil, máme neobmedzený prístup k informácii a možnosť učiť sa novým veciam, skúsme sa naučiť chápať život bez predsudkov a rasizmu. 


Jozef Kmeťo   
     

1 komentár:

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...