Odmena za nákup na ZľavaDňa

pondelok 13. júla 2020

Rovnosť nadovšetko
Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.

V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 

A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackujúcich chlapcov ktorých si na mobil nakrúcali policajti sú dnes dospelý muži, a z prípadu sa stal odpad v smetnom koši.

Máte školu, teda ste vzdelaný, slušne žijete a dokonca lepšie ako iní a napriek tomu to máte na pracovnom trhu ťažké? Tak vám treba, ste Róm a to sa v tejto spoločnosti neodpúšťa! Z Vaším dieťaťom sa  v škole nikto nehrá, skúste to ešte raz a sploďte dieťa z bielou pokožkou, bude to mať v živote ľahšie. 

Čo je vlastne Rovnosť   

Ak chcem písať o rovnosti, mali by sme sa pozrieť na presnú definíciu slova rovnosť. V Slovníku slovenského jazyka je napísané: „rovnajúci sa niekomu, niečomu, majúci rovnakú hodnotu, cenu, platnosť, rovnaký význam, rovnocenný.

Ako by sme sa zachovali, ak by sme na ulici stretli bezdomovca, ktorý nevládne leží na zemi? Aj keď voči nemu nepociťujeme odpor, pristupovali by sme k nemu rovnako ako k niekomu, kto by mal drahý zimný kabát? Rovnosť medzi ľuďmi by sa podľa nášho názoru nemala merať podľa oblečenia alebo sociálneho postavenia či množstvom peňazí.  A predsa to tak nie je, rovnosť neexistuje ani medzi nami Rómami. Neexistuje ani medzi ľuďmi a neexistuje ani na tomto svete! Je to len utopia, je to len slovný význam, myšlienka ako by sme sa mali k sebe chovať! Ako chcete zachovať rovnosť pri bohatom a chudobnom, ten bohatý sa bude cítiť byť dôležitejší ako ten chudobný. Ako chcete zachovať rovnosť, medzi bielym, tmavým či čiernym, keď svet je postavený na rasizme!  Keby tu mal platiť zákon rovnosti, tak by sme tu nemali mať také rozdieli medzi západom a východom, medzi ekonomicky lepšie postaveným svetom a tretím svetom, kde ľudia zomierajú od hladu! 
Človek človeka poníži na základe jeho výzoru, postavenia, či národnej a etnickej príslušnosti.  Lepšie postavený Rómovia sa na osadníkov pozerajú ako na špinavých degešov, dokonca svetlejší Róm poníži tmavšieho Róma. 

Buďme realistický     

Môžeme snívať a písať o tom ako by sme mali byť k sebe rovný, ale to tak nikdy nebude! Vždy budú medzi nami rozdieli vo výzore, v postavení či v myšlienkach.  Byť rovný by znamenalo sa rovnako obliekať, vyzerať, mať rovnaké sociálne postavenie, rovnaké myšlienky a najlepšie aj rovnakú farbu pleti. No pokiaľ medzi nami budú rozdieli v myšlienkach, v postavení, či farbe pleti, rovnosť po akej voláme tu nikdy nebude. Jediné realistické je sa tolerovať, tolerovať sa navzájom, a prejavovať si úctu, ale byť rovný si, je len sen. Všimli ste si obrázok na začiatku článku, o čom je? Zamyslite sa ! 
Jozef Kmeťo 

  

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...