Odmena za nákup na ZľavaDňa

pondelok 21. decembra 2020

Dávno sme zabudli o čom sú Vianoce...Vianoce znamenajú pre každého niečo iné. Pre niekoho sú to sviatky pokoja a radosti, pre iného je to iba dovolenka, ktorá vlastne ani nie je dovolenkou, pretože si vôbec neoddýchne vďaka vianočnému darčekovému zhonu. Ľudia väčšinou podľahnú materiálnym veciam a zabúdajú na veci duchovné. Respektíve v poslednom čase sa o Vianociach rozpráva viac menej v súvislosti s prežieraním sa, kilami, chudnutím.... a podstata Vianoc sa tým, žiaľ, stráca. V televízii sa nerozpráva o ničom inom v spojení s Vianocami, ako o tom, že určite budeme prežratí, čo máme jesť, čo nemáme jesť a ako potom chudnúť, pretože ak budeme mať kilá navyše, pre spoločnosť už nebudeme človekom.

Vianoce kedysi symbolizovali skutočne čas oddychu, pokoja, pohody, čas na rodinu, boli časom radosti, šťastia, vďačnosti, lásky, časom tradícií, ale hlavne boli o tom duchovne. Symbolizujú príchod Ježiša na tento svet. Narodenie každého dieťaťa je veľkou a radostnou udalosťou a narodenie dieťaťa, ktoré prinieslo spásu celému ľudstvu, o to väčšou a radostnejšou. Jeho narodenie prinieslo svetu veľkú radosť. Pastieri, múdri muži a anjeli sa všetci delili o vzrušenie, keď sa dozvedeli o tejto veľkej udalosti. Vedeli, že to nie je obyčajné dieťa. Proroci hovorili o Jeho príchode stovky rokov predtým. Hviezda sa zastavila nad Betlehemom, len aby označila cestu pre tých, ktorí hľadali toto zvláštne dieťa.O čom sú vlastne Vianoce dnes? 

Všetci sa niekam ponáhľajú, dobre že si nezoderú nohy z toho, ako behajú po nákupných centrách, aby stihli to aj hento a viete čo? Ide o nič. Ponáhľajú sa aj keď nie je kam, chcú všetko stihnúť, aj keď nie je pre čo... Darčeky? Len preto, aby boli najlepšie, najprepychovejšie, najdrahšie, aby nedaj Bože niekto nemal drahšie a krajšie ako ja, aby som sa ukázal a hlavne, aby to videli tí ostatní. Čo na tom, že daný človek potrebuje niečo ako nový kabát, novú mikinu, nové boty napríklad. Nie, my mu kúpime mobil, alebo telku, možno notebook, poprípade auto. Že ako famózne to bude vyzerať pod tým stromčekom??! 

V podstate Vianoce sú dnes o predvádzaní sa... O najkrajšej výzdobe, o koláčikoch, o najdrahších darčekoch, o prepychovom zaplnenom stole s jedlami od výmyslu sveta. A v tom "predbiehaní" sa, si ani neuvedomíme, že to vlastne nerobíme pre tých druhých, aby teda silno závideli, ale robíme to všetko pre seba, pre naše ego, aj keď si nahovárame úplne niečo iné, vlastne to, čo chceme my sami.

Koledovanie? Kedysi sme počuli z ulice koledníkov, čakali sme až dôjdu k nám. Môj tatko sa s nimi porozprával, vypili si po štamprlíku, zaspievali si a išli ďalej do ďalšieho bytu, domu. Dnes ťa ledva ľudia pozdravia, radšej sa urobia, že premýšľajú keď ideš oproti nim, alebo pre istotu pozrú pod nohy, či náhodou nedrbnú do nejakej priepasti na chodníčku. Ale čo vlastne čakáme, že? Keď napríklad človek, ktorý ťa pred mesiacom chválil aký si super, aký si skvelý človek, ako dobre že vôbec si, sa zrazu začne správať, ako sa nesprávajú ani tie najposlednejšie hyeny... a nech mi to tie hyeny odpustia...

Prečo to vlastne píšem? Hlavne Vianoce by mali byť o ľuďoch, o atmosfére, o dávaní, o oddychu, nehovoriac o tom, že ako ľudia by sme sa mali správať stále, nielen na Vianoce. Nezabúdajme,  že nielen Vianoce by mali byť o vyjadrení vďačnosti, že sa títo ľudia v našich životoch nachádzajú, že sú ich súčasťou. Oni totiž nie sú samozrejmosťou. Nemusia tu byť stále, a vlastne tu ani navždy nebudú. Preto by sme mali s nimi stráviť každú možnú chvíľu, či už je to rodina, príbuzní, či kolegovia, dobrí kolegovia, či kamaráti, proste všetci tí, ktorí pre vás znamenajú niečo viac. 

Žiaľ, svet sa nechal strhnúť dobou, ktorú žijeme a ktorú nám momentálne ešte pokašľal koronavírus. Ale aj napriek tomu nezabúdajme, že Vianoce vždy boli a budú najkrajším obdobím. Môžu mať veľa podôb. Jedno však ostáva stále rovnaké... či už sú so snehom, alebo bez snehu, s kopou luxusných darčekov, alebo so skromnejšími darčekmi, stále to budú sviatky pokoja, radosti a vzájomnej lásky. A túto skutočnosť nič nezmení. Veď predsa Vianoce dokážu svojou zvláštne čarovnou mocou vyvolať úsmev na každej tvári, či už je detská, alebo ,,dospelácka“, biela alebo čierna…


Iveta KmeťováŽiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...