Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Dosť klamstvám!


Podľa výročnej správy Amnesty international (AI) medzinárodnej organizácie na ochranu ľudských práv, Slovenskí Rómovia aj napriek záväzkom vlády čelia diskriminácii v oblasti bývania, vzdelávania a zdravotnej starostlivosti. Zarážajú ma tieto klamstvá, mám dosť večného vyplakávania Rómov, večného ukazovania prstom na tých druhých, večných sťažností a vlastnej slepoty.
Pýtam sa ,, o akú diskrimináciu v oblasti bývania ide? ,, Každý obyvateľ slovenskej republiky má právo na slušný život, či je biely, čierny, žltý, záleží iba na ňom, ako si svoj životný štandard nadstaví. Ak sa chová ako prasa, rozhadzuje odpadky okolo seba, devastuje, tak rozhodne nemôzeme hovoriť o nejakej diskriminácii v oblasti bývania. Diskriminovaní sú tí, čo sú nútení žiť v blízkosti týchto neprispôsobivých obyvateľov, znášať večné útoky na svoj majetok, ale aj životy, ak sa rozhodnú brániť sa. Nečudujme sa, že stavajú múry, že nechcú Rómov za susedov, ako inak sa už majú brániť? Všetko so všetkým súvisí, ak chodí dieťa do školy špinavé, otrhané, bez pomôcok na vyučovanie, nepripravené na vyučovací proces, neovláda poriadne spisovný jazyk, ako môže zvládnuť učivo? Deti vedia byť detsky kruté a tak nepríjmu takéto deti medzi seba, posmievajú sa, vylúčia ich na okraj kolektívu. Je to diskriminácia? Podľa mňa nie, sami by ste zakázali hrať sa svojmu dieťaťu s takýmito deťmi, aby nenachytali vši a rôzne bakteriálne ochorenia. Učitelia ak sa snažia komunikovať s rodičmi, sú napádaní, alebo ignorovaní. Na zdravotnú starostlivosť má právo každý, nechápem dobre význam slova ,,diskriminácia,, v tejto oblasti. Idete k lekárovi, ak ste chorí, lekár je povinný vás ošetriť, dokonca neraz som počula príbehy o tom, že ked´ doniesli na pohotovosť dieťa z blízkej osady, prvé čo urobili, dieťa nakŕmili. A často toto bol jediný zdravotný problém.
Kto za toto všetko môže? Skutočne vláda? Nemôžu si za toto Rómovia sami? Prestaňme už vidieť v každom nepriateľa, hľadať vinníkov. Začnime objektívne od seba, snažme sa zmeniť myslenie týchto problémových Rómov, naučme ich pracovať na sebe, na svojej budúcnosti, ale aj budúcnosti ich detí. Beriem to tak, že AI musí dokázať, že je potrebná a že si svoj plat zaslúži, ale nech nešíri do sveta klamstvá, je to vizitka nás všetkých.
Helena Kmeťová.

Komentáre

  1. Pani Kmeťová, Váš príspevok sa mi veľmi páči! Teší ma, že sú Rómovia, ktorí si túto skutočnosť uvedomujú. Súhlasím s Vami. V oblasti bývania ktože je diskriminovaný? Veď či nedostali Rómovia od štátu byty? Ale ako vidno na obrázku, takto si tam žijú. A to je diskriminácia? Veď nikto cudzí, len oni sami si tam robia ten hrozný neporiadok. A ešte niečo. V zdravotníctve - keď príde nejaký chudák pacient, na prvý pohľad sociálny prípad, bez kartičky poistenca, je mu síce poskytnutá pomoc, ale neskôr samozrejme sa od neho vyžaduje, aby si za ošetrenie alebo hospitalizáciu zaplatil, ak sa zistí, že nebol poistený v žiadnej zdravotnej poisťovni. Ak nezaplatí, čaká ho vymáhanie, a to môže vyústiť až do tej miery, že príde aj o to málo, čo ešte má, alebo skončí v base. To bola reč o slovenskom občanovi. Keď je na jeho mieste Róm, teda to isté - nepoistený v zdravotnej poisťovni a vyžaduje sa od neho, aby zaplatil za ošetrenie a hospitalizáciu, tak to nikam nepovedie. On proste nemusí zaplatiť. Veď nemá z čoho. A keby tá suma bola od neho vymáhaná súdne, aj tak to nikam nedospeje, a ešte k tomu by slovenské zdravotníctvo rozmazávali v celej EÚ, aký tu máme rasistický prístup k rómskym pacientom. A čo sa týka vzdelávania, veď im nikto nebráni vzdelávať sa. Nech sa páči, dvere škôl sú otvorené. Lenže väčšina z nich nevydrží pri ničom dlhšie ako 5 minút. Majú rôzne poruchy správania, za čo môže prostredie, v ktorom vyrastajú, a výchova, či skôr nevýchova ich rodičov. Pre takéto deti sú špeciálne učebne so špeciálnym prístupom, a to ako pre Rómov, tak pre bielych, lebo veď aj medzi bielymi sú takéto deti. Na tom nie je nič pohoršujúce a rodičia týchto detí by mohli byť radi, že takáto možnosť vôbec existuje, že sa ich dieťaťu vôbec dostane nejakého vzdelania. Lenže im sa nikdy nič nebude páčiť, a Amnesty International ich takými bludmi, aké vyhlasuje, bude v tom len podporovať. Dalo by sa o tom rozprávať ešte veľmi dlho, ale už sa mi nechce. Myslím, že bude najlepšie odsťahovať sa z tohto Slovenska čím skôr preč.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rovnosť nadovšetko

Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.
V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 
A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackuj…