Preskočiť na hlavný obsah

Každý človek je iný, ale všetci sme ľudia..


Rôznorodosť zaručuje zaujímavosť tohto sveta. Veď keby sme vyzerali všetci rovnako, koho by ľudia s komplexom „chorej menejcennosti“ a so zarytým strachom pred modernou spoločnosťou trýznili, znásilňovali a zabíjali? Existujú ľudia, ktorí sú názoru, že ich rasa je nadradená a ostatnými opovrhujú. Hlásajú, že medzi rasami sú rozdiely rozumové, intelektuálne a biologické. Táto teóría bola zneužitá mnohými ľuďmi. Najviac sa ňou preslávil a postúpil na vrchol rebríčka „rasista storočia“ Hitler, ktorý vďaka svojím „predstavám a snom“ o veľkej nadradenej Árijskej ríši behom pár sekúnd potvrdil mnohým ľuďom cestovný lístok na večný odpočinok.
Medzi najpočetnejšie menšiny na Slovensku patria aj Rómovia. Často sú im pripisované nie príliš lichotivé predsudky a stereotypy. Rómovia sú považovaní za klamárov, zlodejov a lenivcov, ktorí nechcú pracovať. Jednoducho všetko čo je rómske, musí byť automaticky zlé. Skoro všetci si určite uvedomujú, aké je ich postavenie v dnešnej spoločnosti bez vzdelania. Mnohí z nás nechápu ako sa sami navzájom dokážeme ponižovať, ako radi žijeme stereotypným životom a bojíme sa nových vecí. Mali by sme sa zobudiť a zamyslieť sa nad sebou. Ak nechceme žiť v ústraní a potvrdiť teóriu, že Róm nič nevie!
O boji proti rasizmu by sme mali premýšľať každý deň. A nepoľaviť v ostražitosti. Začať treba príkladom a uvážlivým používaním slov. Slová sú nebezpečné. Niektoré môžu raniť a pokoriť, iné podnecujú nedôveru, ba až nenávisť. Ďalšie sa používajú v prekrútenom zmysle a napádajú k hierarchizácii a diskriminácii. A potom sú slová pekné a vhodné. Treba sa vzdať hotových predstáv a niektorých zovšeobecňujúcich prísloví a porekadiel, ktoré môžu vyústiť do rasizmu. Bolo by dobré, keby sa Vám napokon podarilo vypustiť zo svojho slovníka výrazy obsahujúce falošné a zhubné predstavy. Boj proti rasizmu začína cibrením reči. Tento boj si vyžaduje aj vôľu, vytrvalosť a predstavivosť. Už nestačí, že sa budeme rozhorčovať nad rasistickými rečami a správaním. Musíme aj konať a nedopustiť nijakú rasistickú úchylku. Nikdy si nesmiete povedať: „to nič“. Ak ľuďom dovolíme takto konať a hovoriť, umožníme, aby rasizmus prekvital a rozvíjal sa aj u tých, ktorí by nemuseli podľahnúť tejto pliage. Keď nad tým mávneme rukou a nič proti tomu neurobíme, rasizmus zovšednie a začne sa prejavovať ešte bezočivejšie.
Chceme aby ste vedeli, že existujú zákony, ktoré trestajú podnecovanie k rasovej nenávisti a tiež združenia a hnutia boja, proti všetkým formám rasizmu. Napokon Vám chceme povedať, že každá tvár je zázrak, lebo je jedinečná. Nikdy neuvidíte dve rovnaké tváre. Nezáleží na tom, či je krásna alebo škaredá. To je relatívne. Každá tvár je symbolom života. A každý život si zaslúži úctu. Nikto nemá právo pokoriť iného. Každý má právo na svoju dôstojnosť. Úctou voči inému, vzdávame cez neho hold životu so všetkým, čo je v ňom pekné, zázračné, odlišné a nečakané. Náležitým prístupom k iným vyjadrujeme úctu voči sebe. Toto je náš názor, týkajúci sa rasizmu. Nečakáme, že s tým budete súhlasiť. Stačí ak sa nad tým zamyslíte a utvoríte si svoj vlastný.
Lucia Váňova, a Ingrid Váňova  

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Budú Kotlebovci zabíjať ľudí?

Skôr než si odpovieme na túto otázku, mali by sme si vlastne definovať, čo je fašizmus a ako prejavuje v ĽSNS Mariána Kotlebu   

5 dôvodov, prečo sú kotlebovci fašisti.


1. Fašizmus je forma radikálneho nacionalizmu snažiaca sa o „očistu“ národa, ktorý je podľa fašistov v kríze. Takto nám dnešný stav prezentujú aj kotlebovci: „zvrátenosti v médiách“, „degenerovaná spoločnosť“, „paraziti“, „kríza“ a podobne. Svet sa rúti do záhuby a len oni vedia, ako ho zachrániť 

2. Fašizmus potrebuje nepriateľa, ktorého môže obviniť z problémov národa, démonizovať ho a nakoniec národ od neho „očistiť“. Strach zároveň mobilizuje masy – u kotlebovcov sú to ako vnútorní (Rómovia, Židia, Maďari, skorumpovaní politici), tak vonkajší (utečenci, islam) nepriatelia. 
3. Fašisti tvrdia, že moderná kultúra je dekadentná a zvrátená a chcú ju nahradiť tou „pravou“ národnou. Prejavy kotlebovcov i ich program je plný „dekadentného moderného umenia“ a „nízkou úrovňou kultúry“. Preto Kotleba zatvára divadlá. Tak, ako vš…