Preskočiť na hlavný obsah

Translate

S Oskarom Radičom z Romano Stilo na chate (čete)

Príjemnú chvíľku som na Facebookovom chate strávila so sympatickým, milé ženy, slečny, veľkým fešákom Oskárom Radičom, spevákom Romano Stilo ensemble. Romano Stilo je trošku netypická cimbalová kapela, ktorú v roku 2006 založil František Rigo starší. Za svojej krátkej existencie kapela dosiahla mimoriadne úspechy, hlavne v Českej republike. Do svojho projektu Gipsy way si ich vybral svetoznámy Český  husľový virtuóz, Pavel Šporcl. Ide o úpravy klasických diel svetových autorov, pre cimbalovú hudbu. Odohrali spolu množstvo koncertov doma, aj v zahraničí, vyšlo im aj mimoriadne úspešné spoločné CD s rovnakým názvom Gipsy way, za ktoré získali platinovú platňu. Romano stilo vydali aj svoje debutové samostatné CD s názvom Cigánsky sen, ktoré je plné nádherných Rómskych, ale aj Slovenských piesní. Kapela hrá v tomto zložení :Oskár Radič spev, Patrik Žigmund prvé husle, Nikola Šléz druhé husle, László Onodi viola, gitara, František Rigo starší cimbal, František Rigo mladší klavír,Ján Rigo kontrabas. Na budúci mesiac, 1 júna sa môžu na nich tešit aj Slovenskí fanúšikovia, v Bratislavskom Music gallery club u Dežmára a 20. júna v rámci Gipsy way tour v Bratislave s Pavlom Šporclom, vo výstavnej sieni kostola Klarisiek. Tento koncert by mal odštartovať ich spoločnú Gipsy way po Slovensku, ale necháme sa prekvapiť,o tom vás určite budeme ešte informovať.  
Ahoj Oskar, môžeme? Takto cez FB hmmmm. Môžeme takto priamo cez chat. OK tak sa pytaj Helenka, okrem môjho súkromia hahaha Nooo klebety som odmietla zbierať, aj keď to pôvodne odo mňa chceli. To ma teší. A ak chceš, tak niečo aj zo súkromia. Dobre takže...vek, stav, deti, frajerky? :) hahaha to vážne? Nie žartujem. Romano Stilo, spievaš s nimi od začiatku? Ako ťa vybrali? Nie, som s nimi tak dva roky. Oslovili oni mňa. Pre mňa je cimbalovka ešte novota, nehral som takýto štýl muziky, ale baví ma to.  

Je to vidieť, ide ti to dobre. Čo nové CD? Ďakujem. Na novom CD budeme mať vlastné skladby, ale aj orchestrálky, zatiaľ veľa skúšame a popritom koncertujeme. Tak isto ako CD Cigánsky sen bude po Rómsky a Slovensky? Kde budete mať najbližšie koncerty okrem tých Bratislavských? Bude podobné a predsa iné, samozrejme Rómsky aj Slovensky. Najbližšie sa chystáme do Prahy.  


Spolu s Pavlom Šporclom? Kedy asi? Nie, samostatne, iba Romano Stilo , okolo 11.6. a mali by sme tam byť tri dni. Kedy asi vyjde CD? Zatiaľ sa iba pripravuje, presný termín nemáme, nechajte sa prekvapiť. Dobre. Takže nejaké klebety? Vek, stav, frajerky? :) Mam 30 rokov a ........a to si nechám pre seba, ak sa vám milé ženy, slečny, Oskar páči, zistite si samé :)
Ja ďakujem Oskarovi, že si na mňa našiel chvíľku čas a odpovedal mi. A čitateľom, ktorím sa táto netradičná cimbalova kapela  zapáčila sľubujem, že určite ešte pripravíme veľký článok s celou kapelou a samozrejme aj s Oskarom.Helena Kmeťová
Zaujal vás tento článok? Chcete sa o našich rómskych prominetnoch dozvedieť viac ? Čítajte naš Beng- Novinky o celebritách a prominentoch, ktoré nájdete na našom webe Redakcia 1 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rovnosť nadovšetko

Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.
V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 
A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackuj…