Preskočiť na hlavný obsah

Segregácia na vlastnej koži alebo Prečo sa z Róma nikdy nestane učenec

Keď som začal chodiť do školy, v triede sme boli viac ako 30 detí, boli sme z rôznych rodín, bohatých, ale aj tých, ktorí patrili do strednej vrsty....  
V škole som mal obrovské problémy s učením. Nevedel som sa poriadne sústrediť a ak tomu pridáte dyslexiu a dysgrafiu, tak o zábavu mojich adoptívnych rodičov bolo postarané...

S odpustupom času sa tomu smejem, no vtedy to bol hotový horor. Problémy, ktoré som mal, mi otvárali dvere od jedného psychológa k druhému, každý sa učene vyjadroval k mojej poruche učenia a heuréééka! Svetlo osvietilo študované hlavy - preradili ma do osobitnej školy!Bol som preradený do osobitnej školy, keď som mal 8 rokov a vtedy prestal pre mňa ružový svet existovať. Ocitol som sa vo svete mentálne postihnutých detí, a to doslova. Spolu so mnou do osobitnej školy chodili aj iné rómske deti, boli to chlapci a dievčatá, ktoré mali také isté problémy s učením ako ja... Poviete si, no ty si "debil"... Áno, všetci sa k nám tak správali, ako k debilom... Dokonca aj vtedajšie súdružky učiteľky.

Naozaj sme však boli debili? Pre mnohých určite áno, prečo? Predsudky, nedostatočné vedomosti o poruchách učenia, a možno len obyčajná pýcha, ponížiť iného človeka. Do osobitnej školy chodilo až 80 percent rómskych detí... Aké sme naozaj boli deti?

Ako každé iné dieťa, mali sme svoje sny, túžby, hry, ale aj huncúctva. A predsa sme často medzi sebou viackrát viedli rozhovory na úrovni dospelých. Nielen ja, ale aj iné rómske deti nevedeli pochopiť, prečo chodíme medzi mentálne postuhnuté deti, keď my sme ani neškúlili, neslintali na lavicu, nekolísali sa. Táto otázka ma trápila až do mladosti. Nevedel som to pochopiť, veď reagujem ako ostatní, tak prečo?

Odpoveď sa mi dostala po páde socializmu. Rómske deti za socializmu boli segregované do osobitných škôl. Stačilo, že dieťa malo istý problém v učení a okamžite bolo preradené do osobitnej školy.

Dnes existujú vyrovanávacie školy, rôzne prgramy, práve pre deti, ktoré majú rovnaké problémy ako som mal ja, ako chlapec. Napriek tomu ešte aj dnes sa ukazuje ako problém segregácia rómskych detí. Preraďovanie detí do špeciálnych škôl ( osobitných škôl- zvláštných škôl) pre mentálne postihnutých bez zjavného a dokázateľného dôvodu za socializmu, ale aj dnes má za následok jednoznačné štartovanie budúcej kariéry dieťata, jeho uplatnenie v spoločnosti.

Vrátiť segregované deti do bežných základných škôl samo o sebe nezaručuje ich úspech vo vzdelávaní. Problém do istej miery spočíva aj v tom, že jednotlivé segregačné praktiky (napríklad preraďovanie rómskych detí do ( osobitných škôl- zvláštných škôl) za socializmu, aj dnes nie sú niekedy výsledkom priamej a zámernej diskriminácie, ale v mnohých prípadoch snahou pedagógov o poskytnutie čo možno najadekvátnejšieho vzdelávania pre rómske deti. Niektorí pedagógovia úprimne veria, že v špeciálnej škole dostane rómske dieťa presne také vzdelávanie, ktoré je preňho najvhodnejšie.

Nie som však presvedčený, že práve toto riešenie je pre dieťa najvhodnejšie... Dieťa, ktoré navštevuje (osobitnú školu- zvláštnu školu)- nedostane adekvátne vzdelanie, ktoré uspokojí intelekt takto preradeného dieťaťa. V konečnom dôsledku ani dieťa nepripraví na život v spoločnosti. Učebné osnovy v osobitných školách sú prispôsobené pre mentálne postihnutých žiakov, a preto sú nedostačujúce pre mentálne zdravé dieťa.

Faktom však zostáva, že tieto deti sú v špeciálnej škole neoprávnene, čo má fatálny dosah na ich budúcnosť, pretože z formálneho hľadiska po skončení špeciálnej školy nemajú ukončené základné vzdelanie a nemôžu pokračovať v štúdiu na akejkoľvek strednej škole. Čo bolo aj v mojom prípade.Po ukončení povinnej školskej dochádzky, som šiel ďalej, ale už nie z nálepkou " debil z osobitnej školy"...

Keď som mal 18 rokov, všetky papiere čo ma konfrontovali s osobitnou školou som zničil a začal odznovu. Dnes žijem svoj život ako každý iný, pracujem, dokonca sa snažím písať články... Áno, robím gramatické chyby, ale snažím sa...Snažím sa niečo v živote dokázať, chcem a túžim pracovať ako profesionálny redaktor. Zatial som však nedostal príležitosť naplno ukázať čo vo mne je ale ja nevzdám sa, aj keď po tomto článku ma mnohí odsúdia, ja idem ďalej, hoci by som nikdy nemal dosiahnuť svoj cieľ... JA IDEM ĎALEJ!

Mnohé rómske deti, aj v súčastnosti preživajú to čo ja - sú to intelektualne zdravé deti, ktoré majú iba problém s učením. Dnes existujú rôzne projekty zamerané práve pre deti, ktoré maju podobné problémy s učením. Napriek tomu sa však tieto projekty nevyužívaju naplno alebo sa k rómskym deťom nedostanú vôbec... Rómske deti sú po intelektuálnej a mentálnej stránke zdravé, sú v hojnom počte preradované do osobitných škôl. Napriek tomu sa voči tomuto fenoménu preradovania zdravých rómskych deti do prostredia mentalne chorých deti vyvíja málo úsilia zastaviť tento zdrvujúci faktor našej spoločnosti.


Jozef Kmeťo
Článok bol uverejnený na webe tvoje noviny.sk / Noviny .sk/

Zaujal vás tento článok? Čítajte ďalšie naše články, ktoré nájdete v našom archíve. Redakcia 1

Komentáre

  1. Jozef Kmeťo a dodám jen podtitul. " Okrýváme svou tvář a proč ne? " Pokud chceme nečeho dosáhnou, naplnit své sny, jsme nuceni velmi často jako Romové projít velmi složitou a náročnou cestou . Plně souhlasím s tvými řádly a jen dodám, že není v tomto případě nikdy na škodu ukázat na sobě samém vše jako příklad pro druhé, drazí rodiče.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Ivan Hriczko: Prečo som sa rozhodol odstúpiť z kandidatúry strany Vlasť

"Do parlamentných volieb som vstupoval s čistými úmyslami. Mojou ambíciou bolo, aby Rómovia na Slovensku mali svoje zastúpenie v parlamente. Chcel som stáť na strane pravdy a pomáhať občanom v mnohých dôležitých oblastiach nášho života, upozorniť na problémy nás Rómov. Od začiatku som hovoril, že sa zachovám zodpovedne, a nikdy som toto vyhlásenie nemusel korigovať. Dal som svoje slovo ľuďom, ktorí mi verili a ich dôveru som nechcel nikdy sklamať. Urobil som maximum pre tieto parlamentné voľby a bol som ochotný urobiť všetko, aby som Rómov do parlamentu dostal. pretože moje predstavy o riešení rómskej problematiky a postavení rómskej menšiny na Slovensku sú očividne rozdielne so stranou Vlasť. Rozhodol som sa odstúpiť z kandidatúry. Chcem sa poďakovať za podporu všetkým priaznivcom a podporovateľom. V prvom rade svojej manželke a môjmu synovi. Vyjadrujem nahlas, verejne a jednoznačne, že nesúhlasím aby mňa a vás označovali za parazita tejto spoločnosti, nechcem aby nás označovali…

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…