Preskočiť na hlavný obsah

Som, kto som vďaka všetkým....


Kto ste a vďaka komu ste tým, kým ste? Ste tým kým ste, vďaka najbližším? Vďaka známym, priateľom, alebo...

Vďaka mojej mamine, ktorá ma vie vždy pochopiť a poradiť, keď to najviac potrebujem, a ktorá stála pri mne aj v tých najťažších situáciách v mojom živote, ktorá tu bola pri mne od malička a držala ma vždy pevne za ruku...
Vďaka môjmu ocinovi, ktorý sa o mňa vždy vzorne stará a pomáha mi... Učí ma byť samostatnou...
Vďaka mojim súrodencom, ktorí mi vždy poradia a pomôžu mi...vedia ma rozveseliť i keď mám to najsmutnejšie obdobie, a ešte vďaka mojim kamarátom, ktorí sú tu vždy pre mňa, a za toto všetko ich všetkých moc ľúúúúbim....

Miška

Vďaka Julke, ktorá mi vie vždy vyčariť úsmev na tvári aj keď to najmenej očakávam.
Vďaka Natálke , ktorej pomocné rady a milé slová pomáhajú riešiť moje problémy.
Vďaka Dominike, s ktorou sa nikdy za žiadnych okolností nemôžem nudiť.

Julka


Vďaka mojej rodine, ktorá ma podržala keď bolo najhoršie
Vďaka Barborke, ktorá ma naučila čo je milovať
Vďaka všetkým ľuďom , ktorým na mne záleží a majú ma radi takého aký som

Miro

Áno, je to tak, každý z nás je tým, čím je, vďaka niekomu... rodičia, rodina, priatelia, ale aj obyčajná náhoda, nám dopomohla tomu, čím sme dnes. Ani jeden z nás nie je tým čím je vďaka svojej vlastnej sile, či inteligencii, alebo vďaka svojej vlastnej húževnatosti, ako niektorí tvrdia.... Samozrejme, vlastná chuť niečo dokázať, sebazaprenie, a sila ktorá nás tlačí dopredu, nám dopomáha stať sa tým, čím chceme byť, alebo čím už sme.

Kto tvrdí, že tým, čím je, je len vďaka samému seba, klame! Vždy je niekto, kto vás postrčí dopredu, samého seba chuť niečo dokázať, ešte nikoho dopredu nepostrčila.

V prvom rade je to rodina. Harmonický vývoj dieťaťa až do dospelosti, je už samotný dobrý základ pre budúcnosť takéhoto človeka. Takže môžeme povedať, som, kto som, vďaka rodičom.

Čo však ak dieťa sa narodí do rodiny, kde morálne hodnoty človeka sú na bode mrazu, kde alkohol je dôležitejší ako chlieb pre celú rodinu, kde matka, je iba matka, na rodnom liste. Vďaka komu je potom dieťa v budúcnosti tým, čím je...?

Tu sa ešte musím pristaviť pri jednej dôležitej veci. Samotný harmonický vývoj dieťata v rodine, nemusí znamenať, že v dospelosti bude uspešné. Často krát, napríklad za štúdijným úspechom na vysokej škole je samotná ctižiadosť rodičov, ako záujem ich ratolesti o štúdium na škole. Kameň úrazu je v tom, že dieťa ktoré dospeje do veku, kedy si má vybrať vysokú školu, prenechá výber svojim rodičom, ktorý už takto predtým, tlačili dopredu svoju ratolesť najprv na základnej, potom strednej, a teraz na vysokej škole. Nie je to ojedinelý prípad, kedy úspešní rodičia vo svojej kariére, vo svojom dieťati vidia až nadprirodzenu inteligenciu, hoci ich dieťa je často krát "duté ako strom" Ich deti navštevujú napríklad školu pre nadené deti, hoci inteligenčne častokrát do takéhoto druhu školy nepatria, neskôr majú otvorené dvere na stredú výberovú školu, a potom na vysokú školu. Samozrejme, že za tým treba vidieť, slušne povedané, nemalé finačné odmeny, práve pre tých, ktorí takémuto dieťatu otvoria všetky svoje dvere.

Vďaka komu je potom " úspešne dieťa ", neskôr dospelý jedinec v našej spoločnosti, inžinierom, architektom, dr. práv, či lekárom.... ? Vďaka ctižiadostivým rodičom, ktorí svoje dieťa dotrepali až k titulu, za ktorým neskôr trpí celá spoločnosť, čoho sme častokrát svedkami.

Samozrejme nemôžem hovoriť, že teraz všetci vyskoškolsky vzdelaní ľudia sú hlupáci, ktorý majú za sebou ctižiadostivých rodičov, ale až 30% vysokoškolsky vzdelaných ľudí má za sebou práve takýchto rodičov, a keď nie rodičov, tak rodičov známych...

Iný variat, dieťa z chudobnej rodiny. Otec robotnik, ktorý ledva dokončil základnú školu, matka pre istotu základnú školu ani nedokončila. V tomto prípade napríklad ich syn, je šikovné dieťa... Pre lepšiu ilustráciu celá rodinka pochádza z východného Slovenska, a ešte aby to bolo pestrejšie jedná sa o rómsku rodinku.

Rodina nejaví dysfunkčný charakter morálného, alebo iného úpadku. Jedná sa o chudobnú rómsku rodinu, ktorá žije v romskej štvrti, kde hodnoty okolia ako zmienenej rodiny nie sú vo vzdelaní, ale v robotníckej práci, vo výrobe neďalekého závodu, či práci zberných surovinách, žiaľ niektorých aj nepráci v lenivosti, tvrdiac, že za taký malý peniaz sa im neoplatí chodiť do práce, a radšej budú chodiť po sociálku....

Chlapec teda nemá žiadne záchytné body, o ktoré by sa mohol oprieť, a ktoré by ho postrčili k činnosti, ktorá by mala kladný charakter pre jeho budúcnoť. Má v sebe prirodzený intelekt, ktorá nijak však nerozvíja, a má napríklad talent na kreslenie.... Od septembra chlapec nastupuje do 5 ročnika na základnej škole, a ako triedneho účitela dostane nového učitela, ktorý okrem tradičných predmetov, vyučuje aj výtvarnu výchovu. Všimne si chlapcov talent na kreslenie, a začne sa chlapcovi venovať, začne s ním viac pracovať, pod jeho rukami sa chlpacov talent začne rozvíjať... Chlapcove kresby začinajú putovať po rôznych súťažiach, chlapec sa zúčastňuje týchto sútaží aj osobne. Vidí, že svet je iný, než ten čo doposiaľ videl. Rok sa strieda s rokom , a chlapec si má vybrať školu, učiteľ mu pomôže, poradí, doma mu otec povie, choď za svojím snom, neskonči ako my, a tak chlapec dostane zelenú, a ide študovať na strednú umeleckú školu, odbor akademické maliarstvo. Neskôr vďaka už jeho úsiliu, a dobrého študia, sa chlapec teraz už mladý muž dostáva, na vysoku školu, kde získa neskôr titul akademický maliar...

Vďaka komu je teraz už mladý úspešný muž akademický maliar ? Vďaka učiteľovi, vďaka otcovi, a rodine ktorá ho podporila v jeho rozhodnutí.

Vždy je niekto, kto vás postrčí, podá pomocnú ruku, pomôže, a vtedy ste vďaka tomu tým, čím ste... Ste tým, čím ste, vďaka rodičom, priateľom. Ste tým, čím ste, vďaka napríkad kolegovi v práci, ktorý vám podal pomocnú ruku práve vtedy, keď ste to potrebovali. Ste tým, čím ste, vďaka aj náhode, prečo nie, boli ste v pravý čas, na pravom mieste, na ktorom ste napríklad stretli svoho budúceho šéfa, ktorý vám ponúkol zaujímavú lukratívnu prácu. A potom príde na rad, vaša húževnatosť, chuť niečo dokázať, sebazaprenie aj za cenu že sa z vás stane workoholik... Áno, ste tým, čím ste aj vďaka sebe, ale nezabudnite skôr než ste boli vy, bol niekto iný, kto vás postričil, aby ste bolo tým, čím ste....

A čím som ja, musím sa usmiať, niekedy nabudúce...


Jozef Kmeťo


Zaujal vás tento článok? Čítajte ďalšie naše články, ktoré nájdete v našom archíve. Redakcia 1

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…

Norbert Hmilansky: Idiot, herec, youtuber, zlodej, alebo onanista na "fejzbuku"?

Sociálne siete sú pre mnohých z nás doslova centrom života. Pomáhajú nám byť v kontakte s priateľmi a známymi, môžu byť nápomocné aj pri našej práci, sledujeme cez ne najnovšie správy. Vďaka sociálnym sietiam sa vieme rýchlo navzájom informovať, ale aj rozhnevať, či dokonca sa navzájom ovplyvniť. 

A teraz dovoľte, budem hovoriť, alebo skôr písať, sám za seba. S mojím názorom nemusíte a môžete súhlasiť, je to môj vlastný pohľad a nikomu ho nevnucujem. Mám 46 rokov a celý môj život robím, a žijem ako väčšina ľudí. Mne nikto nepostavil byt a nikto mi nič nedal zadarmo. Na všetko čo mám som si musel sám zarobiť. Keď nebudem pracovať, nebudem mať na lieky, nájom, či jedlo. 
Sloboda slova, či názoru je tu aj preto, že nám umožňuje nahlas si povedať svoj názor a  "fejzbuk" jeden z prostriedkov kde ten svoj názor môžeme povedať. To je aj prípad Norberta Hmilanského. 
Ja mu jeho názor neberiem, ale pýtam sa, kto mu dal právo hovoriť za všetkých Rómov? Ja som mu ten mandát, aby hovoril z…

Fašizmus nieje riešenie

Ako som išiel na východne Slovensko, po celom Slovensku boli vylepené billboardy Mariána Kotlebu a pred nedávnom Milana Mazureka s nápisom: Vyhodený z parlamentu pre názor. Dá sa tomu rozumieť... pocit krivdy, hrdinstva?  Pre tento názor včera vyšetrovateľ NAKA obvinil predsedu Smeru Roberta Fica z trestných činov hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovanie k násiliu. 


Rómska karta otvorená


Mazurek čelil obžalobe pre jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v rádiu Frontinus. Ako poslanec Národnej rady SR vtedy napríklad povedal, že „150 miliónov eur sa použije iba na domy z týchto cigánskych osád, ľudí, ktorí pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič, práve naopak, rozhodli sa žiť týmto asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém“. Na základe právoplatného rozsudku Najvyššieho súdu SR prišiel v septembri o poslanecký mandát.

Fico na jeho odsúdenie za hanobenie národa, …