Preskočiť na hlavný obsah

Život " rómsky " v Čechách alebo pohľad blogéra...

Donedávna som písal pre český blog i dnes. Tým, že moje články mi nedovolili publikovať na Slovensku, musel som nájsť inú alternatívu,  ktorou bola možnosť publikovať na českom blogu, a tým osloviť aj slovenských čitateľov.

Pre mňa to zároveň bola obohacujúca skúsenosť s českým čitateľom... Vždy som si myslel, že českí rómovia to majú o niečo ľahšie ako my tu na Slovensku. Nie je tomu ale tak... Áno, niektorí českí rómovia sa dostali aj do výslnia verejného života, niektorých je vidieť na obrazovkách českých televíznych staníc, alebo aspoň bolo vidieť... Ale všetko to je iba pozlátko pre svet, pre nás, pre majoritu, že nemožno hovoriť o xenofóbnej, predsudkami rozbúrenej spoločnosti.

Osobné skúsenosti, skúsenosti mojich priateľov hovoria niečo iné... Moja sesternica, už niekoľko rokov žije v Čechách. Má ukončenú strednú zdravotnú školu, a pracuje v nemocnici ako laborantka. Ona sama niekoľko krát povedala, že s takým krutým prejavom predsudkov a priameho rasizmu sa nestretla ani na Slovensku... Tu musím ešte poznamenať, že je vydatá za neróma, teda čecha... On sám je pohoršený, doslova povedal : " Hanbím sa, že pochádzam z národa, ktorý má v sebe toľko nenávisti, zloby, a je plný predsudkov ...! " Podľa jeho slov, " bojím sa o svoje deti, a ich budúcnosť..."

Moje skúsenosti, tiež nie sú na inej úrovni. Cestoval som vlakom do Brna. Na stanci v Brne som vystúpil, a šiel si kúpiť malinovku, niečo jednoducho na pitie. Prišiel som ku stánku s občerstvením, chcel som si kúpiť malinovku, v malinovke niečo plávalo, a tak som slušne pani predavajúcu v stánku, požiadal aby mi vymenila fľašu. Viete, aká bola jej odpoveď...? " A proč jako, vždyť vy cikáni ste zvyklí na jinou špínu..." Ostal som úplne zamrazený, nevedel som čo mám povedať...

Nechcem, aby celý článok, vyšiel ako nadávanie na väšinovu spoločnosť, alebo aby vyznel, že každý čech, je rasista... Nie, to nie ! To by som si ani nikdy nedovolil povedať. Tak ako jednotlivci u nás robia zlé meno celému rómskemu spoločenstvu , tak aj jednotlivci z majority, robia zlé meno celému národu.

Jedno je však isté, hoci na východe Slovenska sú celé segregované osady rómov, hoci na Slovensku sú prejavy rasizmu a predsudkov na dennom poriadku, musím povedať, že prejavy predsudkov a priameho rasizmu v Čechach sú ostrejšie, priamejšie, tvrdšie a nekompromisné...

No, ale vráťme sa k môjmu písaniu na českom blogu "idnes.cz". Pre tento blog som písal celé dva roky, dokázal som rozbúriť kľudné vody českých čitateľov, dokonca sa mi podarilo zdvihnúť mandle českej rómskej smotánke, za čo sa mi dostalo tvrdej kritiky zo strany niektorých rómov. Moje články vyvolali nevôľu, ale aj súhlas, čo sa odzrkadlilo na komentároch. Komentáre boli zrkadlom vášho úspechu, ale aj neúspechu. Niektoré komentáre k mojím článkom, boli plné nenávisti a predsudkov... Častokrát ich písali  ľudia neschopní prijať iný názor, iné myšlienky, či iný pohľad... Ľudia, o ktorých môžem povedať, že patria do sekcie tvrdého rasizmu, predsudkov...

Čo povedať na záver ? Napriek väčšinovému nesúhlasu s mojim písaním, som svoje články písal ďalej....Stretával sa s tvrdými reakciami od nerómskych čitateľov, a učil sa ako zmýšľa český človek. Našiel som však aj priazeň u českého čitateľa, a ten ma naučil len to, aby jednotlivci na oboch stranách, neznepríjemňovali život ostatným ľuďom, ktorí sa snažia o komunikáciu, riešenie problémov, či jednoducho žiť... Bez toho, aby ich niekto osočoval za iného skutky... Ale to je len zbožné prianie, realita je žiaľ iná .... Jozef Kmeťo

Zaujal vás tento článok? Čítajte ďalšie naše články, ktoré nájdete v našom archíve. Redakcia 1

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…

Norbert Hmilansky: Idiot, herec, youtuber, zlodej, alebo onanista na "fejzbuku"?

Sociálne siete sú pre mnohých z nás doslova centrom života. Pomáhajú nám byť v kontakte s priateľmi a známymi, môžu byť nápomocné aj pri našej práci, sledujeme cez ne najnovšie správy. Vďaka sociálnym sietiam sa vieme rýchlo navzájom informovať, ale aj rozhnevať, či dokonca sa navzájom ovplyvniť. 

A teraz dovoľte, budem hovoriť, alebo skôr písať, sám za seba. S mojím názorom nemusíte a môžete súhlasiť, je to môj vlastný pohľad a nikomu ho nevnucujem. Mám 46 rokov a celý môj život robím, a žijem ako väčšina ľudí. Mne nikto nepostavil byt a nikto mi nič nedal zadarmo. Na všetko čo mám som si musel sám zarobiť. Keď nebudem pracovať, nebudem mať na lieky, nájom, či jedlo. 
Sloboda slova, či názoru je tu aj preto, že nám umožňuje nahlas si povedať svoj názor a  "fejzbuk" jeden z prostriedkov kde ten svoj názor môžeme povedať. To je aj prípad Norberta Hmilanského. 
Ja mu jeho názor neberiem, ale pýtam sa, kto mu dal právo hovoriť za všetkých Rómov? Ja som mu ten mandát, aby hovoril z…

Fašizmus nieje riešenie

Ako som išiel na východne Slovensko, po celom Slovensku boli vylepené billboardy Mariána Kotlebu a pred nedávnom Milana Mazureka s nápisom: Vyhodený z parlamentu pre názor. Dá sa tomu rozumieť... pocit krivdy, hrdinstva?  Pre tento názor včera vyšetrovateľ NAKA obvinil predsedu Smeru Roberta Fica z trestných činov hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovanie k násiliu. 


Rómska karta otvorená


Mazurek čelil obžalobe pre jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v rádiu Frontinus. Ako poslanec Národnej rady SR vtedy napríklad povedal, že „150 miliónov eur sa použije iba na domy z týchto cigánskych osád, ľudí, ktorí pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič, práve naopak, rozhodli sa žiť týmto asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém“. Na základe právoplatného rozsudku Najvyššieho súdu SR prišiel v septembri o poslanecký mandát.

Fico na jeho odsúdenie za hanobenie národa, …