Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Hudobné leto


Aj tento rok sa po celom Slovensku rozozneli Rómske tóny a to na viacerých festivaloch .Ich cieľom, bolo zbližovať ľudí bez rozdielu farby pleti či vyznania a taktiež si pripomínať našu kultúru. Veľmi príjemnou skutočnosťou je fakt, že tieto podujatia mali aj zahraničnú účasť, ktorá len potvrdzuje že hudba spája.
Ako prvý by som spomenul , INTERNATIONAL GYPSY FEST v Trebišove, ktorý je tým najväčším podujatím. V dňoch 14-20 Augusta sa konal už 4 ročník, pod záštitou predsedníčky vlády SR Ivety Radičovej, podpredsedu vlády SR pre ľudské práva a menšiny Rudolfa Chmela a splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Miroslava Polláka.

Medzi účinkujúcimi nechýbal Ricardo Kwiek, umelec z Nemecka, Poľsko zastupoval Don Vasyl, Romenes/Pardubice k nám zavítali z Českej republiky, prišiel aj Národný rómsky folklórny umelecký súbor Slnečná Radvanka z Ukrajiny. Slovensko malo zastúpenie v Sabrose. Zostavu tvoria tri dievčatá –Julka Cvoreňová a sestry Aneta a Jana Duždové. Aneta je sólo speváčka, Janka s Julkou hrajú na gitarách, perkusiach, bongách a taktiež spievajú vokály...Zaujímavým spestrením bola Španielsko, Slovenská formácia Martin Bies a Flamenco Clan, ktorá nám ukázala krásy oboch kultúr v hudbe.
Ďalšou veľmi zaujímavou akciou bol Festival Rómskeho umenia Cigánsky Bašavel, ktorý sa konal v Červenom Kameni 13.8.2011.Medzi účinkujúcimi nechýbali Cigánsky Diabli, Bohemiens, Romathan, Terne Čhave, Gulo Čar, Farsa duo,Spin a v neposlednom rade, deti z Divých Makov, huslista Patrik Žigmund a ďalší umelci.
Veľmi ma mrzí že Vám nemôžem priniesť osobné dojmy, rád by som tam bol, ale moje pracovné povinnosti to zariadili inak. Verím tomu, že o rok mi už takéto úžasné podujatia neujdú a dúfam, že sa tam stretnem aj s Vami, našimi čitateľmi.
Na záver by som Vás rád požiadal, ak ste sa na nejakom podujatí zúčastnili, napíšte nám do redakcie, aké dojmy to vo Vás zanechalo.
ZDROJ: INTERNETRastislav Bartoš.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…