Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Jeseň Cigánskych Diablov.
Orchester Cigánski Diabli má za sebou rušné letné mesiace. Absolvovali sériu veľmi úspešných koncertov v Nemecku a Rakúsku s Rakúskym klaviristom Paulom Guldom, pod názvom ,,Roma Rhabsody,, venované tvorbe Franza Liszta, koncerty s Českým virtuóznym huslistom Jaroslavom Svěceným a so spevákom Robom Grigorovom. Práve s Robom zažili nedávno atmosféru ako na koncertoch rockových hviezd, v amfiteátri v Galante si ich vypočulo cez 7 tisíc divákov.
Posledný z koncertov s Jaroslavom Svěceným sa konal 25. augusta na Bratislavskom hradnom nádvorí a zaznamenal obrovský úspech. Kľudne by sme ho mohli považovať za vyvrcholenie letnej sezóny orchestra. Bola to jedna z mála príležitostí vidieť a počuť našich obľúbených ,, Diablov ,, pretože ich jeseň sa bude niesť v znamení prevažne koncertov v Nemecku, Rusku a Českej republike.Prinášame vám list manažéra Cigánskych Diablov Daniela Rabinu a z neho sa dozviete o jeseni Diablov viac.
Nemecká jeseň Cigánskych diablov sa začne koncertom medzi absolútnou svetovou špičkou!

Cigánski diabli budú počas jesenných mesiacov na Slovensku iba výnimočne. Ich neprítomnosť
v domovskej krajine sa dá vysvetliť jednoducho – od septembra do novembra absolvujú až 25 vystúpení v zahraničí a to konkrétne v Nemecku, Rusku a v Českej republike.

Práve Nemecko bude z hľadiska ich zahraničného pôsobenia kľúčové, v jednej z kultúrne najvyspelejších krajín sveta odohrajú až 18 koncertov, čo možno považovať za skutočný
prienik na nový hudobný trh.

Hneď prvý koncert bude doslova skúškou ohňom, 17.9. čaká Cigánskych diablov vystúpenie na
Beethovenfeste v Bonne. Tento festival patrí medzi do topkategórie svetových hudobných festivalov o čom svedčia aj mená interpretov, ktorý sa zúčastnia najbližšieho ročníka. V Bonne bude v septembri vystupovať napríklad legendárny dirigent Zubin Mehta, huslistka Anne-Sophie Mutter klaviristka Helene Grimaud alebo Goran Bregovič so svojim Wedding & Funeral Orchestra.

„Je pre nás nesmiernou cťou vystúpiť na tomto Beethovenfeste.Mená ostatných účinkujúcich
naznačujú, že v tom čase sa v Bonne stretne absolútna hudobná špička. Nemecké publikum
považujem za nesmierne vzdelané, no zároveň zvedavé čo sa týka hudobných inovácií. Presvedčili sme sa o tom nielen pred tromi rokmi, keď sme vystúpili v Berlínskej filharmónii, ale aj na desiatkách iných koncertoch, ktoré sme za posledné štyri roky v Nemecku odohrali“ prezradil umelecký šéf Cigánskych diablov Ernest Šarközi.

Tak ako v Bonne, aj na ďaľších jesenných koncertoch v Nemecku vystúpia Cigánski diabli spolu
s rakúskym klavírnym virtuózom Paulom Guldom s ktorým predstavia mimoriadne úspešný projekt Roma Rhapsody, venovaný 250 výročiu narodenia Franza Liszta.

V septembri Cigánski diabli s Paulom Guldom odohrajú ešte vystúpenie v nemeckom Pirmasense a začiatkom novembra sa začne trojtýždňové turné počas ktorého spolu absolvujú vystúpenia v mestách ako Ratingen, Iserlohn, Kleve, Paderborn, Unna, Bottrop, Hamm a v ďaľších.

V Bratislave 23.8.2011 Daniel Rabina. Foto Jakub Klimo.
Helena Kmeťová.

Komentáre

  1. CD sú excelentní, vynikajúci hudobníci a môžeme povedať, že ich vystúpenia po svete robia veľmi dobré meno rómskej komunite a nielen im, ale SLOVÁKOM, a ja z nich mám obrovskú radosť...

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…