Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Sterilizácie, mužská záležitosť?Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, navrhlo bezplatnú sterilizáciu a antikoncepciu pre sociálne slabšie vrstvy žien. No a kto sa postavil proti tomu? Samozrejme SDKU a KDH. Dokonca bola spísaná petícia, ktorú podpísalo 1200 ľudí, medzi nimi 40 kňazov. Zaujímavé je, že iniciátori petície nešli priamo medzi sociálne slabšie vrstvy žien, spýtať sa priamo ich, ako by vnímali tento zákon, ako sa ich dotkne a čo by im priniesol. To ich samozrejme s typicky mužským šovinizmom nezaujíma.
Ako môže kňaz, alebo vôbec nejaký muž rozhodovať o práve žien? Žijeme v stredoveku, alebo v modernej, kultúrnej dobe? Zamyslela som sa nad našimi duchovnými. Pracujem v ženskom kolektíve, kde prevládajú ženy z vidieka. Často rozprávajú aj o svojich duchovných pastieroch, ako sa v jednej dedine starajú o svoje ovečky a v tretej dedine sa ich priateľka stará o ich telesné potreby a často aj o deti. Nikoho to nepohoršuje, skôr každý odsudzuje celibát ako niečo prehnité a neprirodzené. A doba nám dáva za pravdu, veď po celom svete vychádzajú na svetlo božie prípady pedofílie, alebo znásilnení kňazov.
Koľko detí majú členovia KDH, SDKU a rôznych organizácii čo odsudzujú sterilizácie ako niečo nemorálne a neetické. Rada by s
om ich napojila na detektor lži a položila im otázku, či majú sexuálny styk iba za účelom plodenia , tak ako to káže božie prikázanie, alebo ich ženy rodia ako jablone. Prestaňte už páni rozhodovať o našom živote, dajte týmto chudobným ženám možnosť výberu, tak ako to majú vaše manželky, priateľky, milenky. Zostúpte z výšky vašej mužskej nadradenosti a spýtajte sa týchto obyčajných žien, čo by im priniesol tento zákon, ako by radi skvalitnili život deťom ktoré už majú.
S radosťou ste v parlamente odklepli zníženie sociálnyc
h dávok, priškrtili ste príjmy týmto rodinám, pretože tvrdíte, že deti sú pre nich zárobková činnosť. No aký je v tom rozdiel, keď tieto deti budú zomierať od hladu, alebo sa vôbec nenarodia? Rómski aktivisti sa väčšinou stavajú proti sterilizáciám, no akosi nemôžem pochopiť prečo. Každý predsa chce, aby sa zlepšil život v chudobných Rómskych komunitách a kontrolovaná pôrodnosť k tomu značne prispeje.
V
minulosti sa vyskytli prípady násilne robených sterilizácií, no myslím že práve tieto prípady sú dostatočnou zárukou aby sa predchádzalo takýmto prípadom. Nemyslím si, že prijatie tohto zákonu by spôsobilo nejaký boom sterilizácií, veď možnosť bezplatnej sterilizácie mali už ženy za bývalého totalitného režimu. Ide iba o možnosť výberu. Ak žena uzná, že nieje schopná postarať sa finančne o ďalšie dieťa, môže sa slobodne rozhodnúť bez toho, aby ju obmedzovala zlá finančná situácia.
No ale zdá sa, že polemika, ktorú vyvolal tento návrh zákona bola zbytočná, pretože pán minister práce, sociálnych vecí a rodiny svoj návrh stiahne, lebo by tým ohrozil iné zákony, ktoré sú súčasťou tohto návrhu. Aj to je typicky mužské.
Kmeťová Helena
Zaujal vás tento článok? Pozrite si aj ostatné články v našom archíve.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rovnosť nadovšetko

Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.
V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 
A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackuj…