Preskočiť na hlavný obsah

Sterilizácie, mužská záležitosť?Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, navrhlo bezplatnú sterilizáciu a antikoncepciu pre sociálne slabšie vrstvy žien. No a kto sa postavil proti tomu? Samozrejme SDKU a KDH. Dokonca bola spísaná petícia, ktorú podpísalo 1200 ľudí, medzi nimi 40 kňazov. Zaujímavé je, že iniciátori petície nešli priamo medzi sociálne slabšie vrstvy žien, spýtať sa priamo ich, ako by vnímali tento zákon, ako sa ich dotkne a čo by im priniesol. To ich samozrejme s typicky mužským šovinizmom nezaujíma.
Ako môže kňaz, alebo vôbec nejaký muž rozhodovať o práve žien? Žijeme v stredoveku, alebo v modernej, kultúrnej dobe? Zamyslela som sa nad našimi duchovnými. Pracujem v ženskom kolektíve, kde prevládajú ženy z vidieka. Často rozprávajú aj o svojich duchovných pastieroch, ako sa v jednej dedine starajú o svoje ovečky a v tretej dedine sa ich priateľka stará o ich telesné potreby a často aj o deti. Nikoho to nepohoršuje, skôr každý odsudzuje celibát ako niečo prehnité a neprirodzené. A doba nám dáva za pravdu, veď po celom svete vychádzajú na svetlo božie prípady pedofílie, alebo znásilnení kňazov.
Koľko detí majú členovia KDH, SDKU a rôznych organizácii čo odsudzujú sterilizácie ako niečo nemorálne a neetické. Rada by s
om ich napojila na detektor lži a položila im otázku, či majú sexuálny styk iba za účelom plodenia , tak ako to káže božie prikázanie, alebo ich ženy rodia ako jablone. Prestaňte už páni rozhodovať o našom živote, dajte týmto chudobným ženám možnosť výberu, tak ako to majú vaše manželky, priateľky, milenky. Zostúpte z výšky vašej mužskej nadradenosti a spýtajte sa týchto obyčajných žien, čo by im priniesol tento zákon, ako by radi skvalitnili život deťom ktoré už majú.
S radosťou ste v parlamente odklepli zníženie sociálnyc
h dávok, priškrtili ste príjmy týmto rodinám, pretože tvrdíte, že deti sú pre nich zárobková činnosť. No aký je v tom rozdiel, keď tieto deti budú zomierať od hladu, alebo sa vôbec nenarodia? Rómski aktivisti sa väčšinou stavajú proti sterilizáciám, no akosi nemôžem pochopiť prečo. Každý predsa chce, aby sa zlepšil život v chudobných Rómskych komunitách a kontrolovaná pôrodnosť k tomu značne prispeje.
V
minulosti sa vyskytli prípady násilne robených sterilizácií, no myslím že práve tieto prípady sú dostatočnou zárukou aby sa predchádzalo takýmto prípadom. Nemyslím si, že prijatie tohto zákonu by spôsobilo nejaký boom sterilizácií, veď možnosť bezplatnej sterilizácie mali už ženy za bývalého totalitného režimu. Ide iba o možnosť výberu. Ak žena uzná, že nieje schopná postarať sa finančne o ďalšie dieťa, môže sa slobodne rozhodnúť bez toho, aby ju obmedzovala zlá finančná situácia.
No ale zdá sa, že polemika, ktorú vyvolal tento návrh zákona bola zbytočná, pretože pán minister práce, sociálnych vecí a rodiny svoj návrh stiahne, lebo by tým ohrozil iné zákony, ktoré sú súčasťou tohto návrhu. Aj to je typicky mužské.
Kmeťová Helena
Zaujal vás tento článok? Pozrite si aj ostatné články v našom archíve.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…

Ivan Hriczko: Prečo som sa rozhodol odstúpiť z kandidatúry strany Vlasť

"Do parlamentných volieb som vstupoval s čistými úmyslami. Mojou ambíciou bolo, aby Rómovia na Slovensku mali svoje zastúpenie v parlamente. Chcel som stáť na strane pravdy a pomáhať občanom v mnohých dôležitých oblastiach nášho života, upozorniť na problémy nás Rómov. Od začiatku som hovoril, že sa zachovám zodpovedne, a nikdy som toto vyhlásenie nemusel korigovať. Dal som svoje slovo ľuďom, ktorí mi verili a ich dôveru som nechcel nikdy sklamať. Urobil som maximum pre tieto parlamentné voľby a bol som ochotný urobiť všetko, aby som Rómov do parlamentu dostal. pretože moje predstavy o riešení rómskej problematiky a postavení rómskej menšiny na Slovensku sú očividne rozdielne so stranou Vlasť. Rozhodol som sa odstúpiť z kandidatúry. Chcem sa poďakovať za podporu všetkým priaznivcom a podporovateľom. V prvom rade svojej manželke a môjmu synovi. Vyjadrujem nahlas, verejne a jednoznačne, že nesúhlasím aby mňa a vás označovali za parazita tejto spoločnosti, nechcem aby nás označovali…