Preskočiť na hlavný obsah

Maďarsko je štátom bez perspektívy a šance na prežitie.

Pod tlakom globálnej finančnej krízy, vlády po celej Európe hľadajú alternatívne zdroje hospodárskeho rastu. Jednou z možných alternatív sa javí aj masové zapojenie dlhodobo nezamestnaných do pracovného procesu a to hoci aj prostredníctvom verejnoprospešných, alebo aktivačných prác. Maďarský premiér Viktor Orbán chce dokonca na tejto filozofii postaviť svoju stratégiu budúceho hospodárskeho rastu Maďarska. Avšak ešte v máji podľa rámcovej dohody Viktora Orbána s predsedom Celoštátnej Rómskej samosprávy (ORÖ) Flóriánom Farkašom, bolo prisľúbených 100 000 pracovných miest, mimo verejnoprospešných prác. Žiaľ, dohoda nefunguje tak ako by mala. Rómovia pracujú aj dnes v programe aktivačných prác a zdá sa, že márne čakajú na sľub premiéra.
Podľa slov viacerých opýtaných Rómov z programu aktivačných prác, Rómovia prestali dúfať, že budú pracovať v podnikoch, fabrikách či továrňach. U živnostníkoch sa boja pracovať, pretože vo viacerých prípadoch neboli čestne vyplatení za vykonanú prácu.
Momentálna situácia je, že štát nie je schopný zaručiť žiadne konkrétne práce. Fabriky sú nefunkčné, počet tovární v Maďarsku sa dá spočítať na prstoch, podniky Rómov nechcú, ale aj vlastných dlhodobých zamestnancov prepúšťajú pre nedostatok financií. Ide o krízu, či ťažkú dobu, v ktorej je ťažko pracovať a prežiť!

Veľa Rómov odišlo do Anglicka, Belgicka, alebo Kanady za prácou, ale aj za využitím sociálnych systémov daného štátu. Veľa Rómov odišlo bez poznania jazyka, či peňazí. Pomohli im určité agentúry, alebo rómsky špekulanti, mafiáni, takzvaný Rómsky podnikatelia. Vytiahli ich von do sveta, nútili ich pracovať na mieste, o ktorom nebolo reči, dokonca ani pláca nebola hodná vykonanej práce. Boli vykorisťovaní a využitý na prospech mafiánov,a aj agentúr. Poniektorí mali šťastie a mohli sa vrátiť domov. Takéto prípady sa nasli aj v Maďarsku, Slovensku i Česku. Veľa Rómov padli do rúk krutému gangu, či nechali sa oklamať agentúram, ktorým museli na začiatku aj zaplatiť nehorázne čiastky za vybavenie práce a zmluvy. Poniektoré dievčatá odišli vo vedomí, že budú opatrovateľky detí v rodinách, no dostali sa na farmy a starali sa o zvieratá a spávali v pivniciach, či maštaliach. Boli im odobrané pasy aj občianky a iba zázrakom sa niektoré dostali odtiaľ preč, a vrátili sa domov.

V opačnom prípade, Rómovia odišli za prácou do Anglicka, kde sa im veľmi darí a páči. No začiatkom augusta mali tú smolu, že boli ubytovaní na tom mieste, kde boli rôzne výtržníctva a vandalizmus. Rabovali obchody, podpaľovali autá, napádali ľudí a strieľali. Kalmán Ján, 42 ročný muž, so ženou a dvomi deťmi, už dva roky žijú v
Anglicku a veľmi si to tam chvália. No podla jeho slov boli šťastní, že presne v tom čase, mohli posadiť deti do lietadla a poslať ich domov, do bezpečia. "Boli sme nútení zamknúť sa a neodchádzať z bytu von, dokonca aj šéfovia z práce nám volali, aby sme nešli do práce pre dané nepokoje. Báli sme sa so ženou, ale boli sme spokojní, že deti sú v Maďarsku u starých rodičov!" Podľa jeho slov, sa museli vybrať do Anglicka, pretože Maďarsko je štát bez viditeľných alternatív a perspektív na prácu. "Človek už ani nemôže dúfať, či veriť, že o dva, alebo tri roky bude situácia lepšia. Zlá ekonomická a sociálna situácia sa ťahá už dosť dlho. Štát je zadľžený a snaží sa čo najviac ukradnúť pre seba a ľudia trpia infláciou!" Dodal aj to, že sa určite nevráti späť do Maďarska.

Ale ako sa hovorí, všade dobre, doma najlepšie. Lebo momentálne je situácia lepšia v zahraničí ako v Maďarsku, no kto vie, aké problémy nastanú tam a človek bude rád, že sa môže vrátiť späť, ako to bolo v prípade detí Jána Kalmána.
Takže Maďarským občanom ostáva iba tvrdo apelovať na vládu pre spracovanie lepšej stratégie hospodárskeho a ekonomického rastu, aby mohli pracovať a nemuseli sa nechať oklamať agentúram, či mafiánom a aby nemuseli odchádzať do cudzích štátov za lepším životom.
                                   
                                     


Lucia Curejová. 

Zaujal vás tento článok? Čítajte ďalšie naše články, ktoré nájdete v našom archíve. Redakcia 1
Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…