Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Násilie, vandalizmus verzus realita

V poslednom období sa v Českej republike, ale najmä v meste Varnsdorf eskaluje napätie medzi majoritou a rómskym obyvateľstvom. Toto dianie určite zaregistroval každý z Vás. Situácia sa stáva kritickou a je len otázkou času kedy sa protesty zmenia na násilnosti. Preto treba zasiahnuť včas a priznať dôvody prečo k tomu došlo. Do ulíc totiž nevyšli len radikáli, ktorým takéto napätie vyhovuje a nahráva im do kariet, ale aj obyčajný ľudia, ktorým došla trpezlivosť s arogantným a násilným chovaním neprispôsobivých Rómov. Takže toto nie je o rasizme, ale o kriminalite, ktorá sa v osadách a v getách stáva vážnym problémom. Neobviňujem teda majoritu, ktorá povedala nahlas „ Dosť “ a rozhodla sa dať najavo, že daná situácia prekračuje rámec únosnosti. Úrady situáciu riešia tým, že na takéto miesta pošlú políciu, aby rozohnala dav a to je všetko. Ak to pôjde ďalej, bude to len horšie. Ja by som navrhoval vytvoriť občianske hliadky so samotných Rómov. Nech si sami dozerajú na dianie v ich okolí. Tieto projekty majú celkom slušné výsledky, prečo ich teda nerozšíriť, čo najviac, veď kto vie najlepšie o tom kto kradne, robí problémy ak nie tí, ktorí tam žijú. Aj v tej osade, gete sú slušní ľudia, ktorí privítajú možnosť mať prácu a taktiež sa zbaviť kriminality a parazitov. A tí, čo tam robia len zle si 2x rozmyslia, či niečo urobia ak budú pod drobnohľadom. Len netreba spať, ale treba začať konať, pretože tam vznikne podobná situácia ako bola vo Veľkej Británii a potom už bude neskoro problém hasiť.
Prenesiem sa teraz k nám na Slovensko, kde situácia začína byť podobná ako v spomínanom Česku. V médiách som zachytil reportáž, kde skupinka Rómov napadla policajta, ktorý bol v tom čase mimo služby a prechádzal okolo ich obydlí. Úplne ma to šokovalo, veď toto už nie je normálne, čo sa deje. Ako si to niekto môže dovoliť a urobiť niečo také. Som Róm, ale za takéto individá sa hanbím. Kladiem si teda otázku, mám sa diviť tomu, že sa na nás majorita pozerá, tak ako sa pozerá, keď jediné správy o nás sú tie negatívne? ..Mne osobne je jedno, či je niekto Róm a či nie. Ak robí niekto problémy, netreba mať na neho dvojaký meter. Treba ho spravodlivo súdiť a potrestať.
Sú Rómovia, ktorí sa naučili používať slovo „ rasista “ a často to zneužívajú. Veď, ak Neróm prepadne Róma je to rasovo motivovaný čin. Položme si teda otázku, nie je rasovo motivovaným činom aj to, keď Róm prepadne Neróma?.. Presne toto je dôvodom, o ktorom som písal, že pri spáchaní zločinu netreba pozerať na etnikum, ale treba sa zamerať na samotný čin.
Ideálne by bolo začleniť Rómov do policajného zboru, aby sa aj oni sami starali o bezpečnosť a prevenciu pred trestnou činnosťou a prispeli tak k zlepšeniu vzťahov medzi nami a majoritou. Robiť prevenciu v osadách, najmä s malými deťmi a vysvetľovať im, že treba žiť slušne bez okrádania a vyhovárania sa stále na „ gadžov “ ako nás nenávidia.
Rastislav Bartoš Foto: internet

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…