Preskočiť na hlavný obsah

Násilie, vandalizmus verzus realita

V poslednom období sa v Českej republike, ale najmä v meste Varnsdorf eskaluje napätie medzi majoritou a rómskym obyvateľstvom. Toto dianie určite zaregistroval každý z Vás. Situácia sa stáva kritickou a je len otázkou času kedy sa protesty zmenia na násilnosti. Preto treba zasiahnuť včas a priznať dôvody prečo k tomu došlo. Do ulíc totiž nevyšli len radikáli, ktorým takéto napätie vyhovuje a nahráva im do kariet, ale aj obyčajný ľudia, ktorým došla trpezlivosť s arogantným a násilným chovaním neprispôsobivých Rómov. Takže toto nie je o rasizme, ale o kriminalite, ktorá sa v osadách a v getách stáva vážnym problémom. Neobviňujem teda majoritu, ktorá povedala nahlas „ Dosť “ a rozhodla sa dať najavo, že daná situácia prekračuje rámec únosnosti. Úrady situáciu riešia tým, že na takéto miesta pošlú políciu, aby rozohnala dav a to je všetko. Ak to pôjde ďalej, bude to len horšie. Ja by som navrhoval vytvoriť občianske hliadky so samotných Rómov. Nech si sami dozerajú na dianie v ich okolí. Tieto projekty majú celkom slušné výsledky, prečo ich teda nerozšíriť, čo najviac, veď kto vie najlepšie o tom kto kradne, robí problémy ak nie tí, ktorí tam žijú. Aj v tej osade, gete sú slušní ľudia, ktorí privítajú možnosť mať prácu a taktiež sa zbaviť kriminality a parazitov. A tí, čo tam robia len zle si 2x rozmyslia, či niečo urobia ak budú pod drobnohľadom. Len netreba spať, ale treba začať konať, pretože tam vznikne podobná situácia ako bola vo Veľkej Británii a potom už bude neskoro problém hasiť.
Prenesiem sa teraz k nám na Slovensko, kde situácia začína byť podobná ako v spomínanom Česku. V médiách som zachytil reportáž, kde skupinka Rómov napadla policajta, ktorý bol v tom čase mimo služby a prechádzal okolo ich obydlí. Úplne ma to šokovalo, veď toto už nie je normálne, čo sa deje. Ako si to niekto môže dovoliť a urobiť niečo také. Som Róm, ale za takéto individá sa hanbím. Kladiem si teda otázku, mám sa diviť tomu, že sa na nás majorita pozerá, tak ako sa pozerá, keď jediné správy o nás sú tie negatívne? ..Mne osobne je jedno, či je niekto Róm a či nie. Ak robí niekto problémy, netreba mať na neho dvojaký meter. Treba ho spravodlivo súdiť a potrestať.
Sú Rómovia, ktorí sa naučili používať slovo „ rasista “ a často to zneužívajú. Veď, ak Neróm prepadne Róma je to rasovo motivovaný čin. Položme si teda otázku, nie je rasovo motivovaným činom aj to, keď Róm prepadne Neróma?.. Presne toto je dôvodom, o ktorom som písal, že pri spáchaní zločinu netreba pozerať na etnikum, ale treba sa zamerať na samotný čin.
Ideálne by bolo začleniť Rómov do policajného zboru, aby sa aj oni sami starali o bezpečnosť a prevenciu pred trestnou činnosťou a prispeli tak k zlepšeniu vzťahov medzi nami a majoritou. Robiť prevenciu v osadách, najmä s malými deťmi a vysvetľovať im, že treba žiť slušne bez okrádania a vyhovárania sa stále na „ gadžov “ ako nás nenávidia.
Rastislav Bartoš Foto: internet

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…

Norbert Hmilansky: Idiot, herec, youtuber, zlodej, alebo onanista na "fejzbuku"?

Sociálne siete sú pre mnohých z nás doslova centrom života. Pomáhajú nám byť v kontakte s priateľmi a známymi, môžu byť nápomocné aj pri našej práci, sledujeme cez ne najnovšie správy. Vďaka sociálnym sietiam sa vieme rýchlo navzájom informovať, ale aj rozhnevať, či dokonca sa navzájom ovplyvniť. 

A teraz dovoľte, budem hovoriť, alebo skôr písať, sám za seba. S mojím názorom nemusíte a môžete súhlasiť, je to môj vlastný pohľad a nikomu ho nevnucujem. Mám 46 rokov a celý môj život robím, a žijem ako väčšina ľudí. Mne nikto nepostavil byt a nikto mi nič nedal zadarmo. Na všetko čo mám som si musel sám zarobiť. Keď nebudem pracovať, nebudem mať na lieky, nájom, či jedlo. 
Sloboda slova, či názoru je tu aj preto, že nám umožňuje nahlas si povedať svoj názor a  "fejzbuk" jeden z prostriedkov kde ten svoj názor môžeme povedať. To je aj prípad Norberta Hmilanského. 
Ja mu jeho názor neberiem, ale pýtam sa, kto mu dal právo hovoriť za všetkých Rómov? Ja som mu ten mandát, aby hovoril z…