Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Nesúďme, spoznávajme !!!


Tento príspevok je pokračovaním toho môjho posledného. Dnes sa budem snažiť poukázať aj na to , že nie všetci Rómovia sú asociáli, ktorí sa nechcú zaradiť do spoločnosti.
Veľa ľudí vyznáva názor, že my Rómovia len kradneme, klameme, množíme sa, pijeme, fetujeme, páchame incest a vyciciavame tento štát. Že odkiaľ mám tieto silné slová?..Stačí si prečítať pár diskusií a sami zistíte aké „výhodné“ a ľahké postavenie máme. Čo tak sa zamyslieť nad tým aké to asi je, byť hodení do jedného vreca s tými ktorými pohŕdame napríklad aj my. Aké to je dostať nálepku skôr ako sa niekde ukážeš a niečo povieš. Ako ľahko sa hľadá práca a často krát uznanie a pochopenie majority. Mojou jedinou negatívnou skúsenosťou je tá, keď som si hľadal prácu. Poslal som životopis na uvedený email. Po pár dňoch mi zvonil telefón, že som vhodný adept na pracovnú pozíciu a že sa mám ukázať na formálnom konkurze. Dotyčný mal evidentný záujem, to bolo očividné. Všetko teda prebiehalo tak ako má a to až do momentu kedy som otvoril dvere na kancelárií kompetentného. Zrazu pracovná pozícia nebola istá a že musí čakať na ďalšie žiadosti. Bolo evidentné, že bol v šoku z toho že Róm, Cigán má vzdelanie vie sa vyjadrovať a má aj dobrú prax. Keďže ma jeho reakcia prekvapila (podotýkam v negatívnom zmysle) , slušne som sa pozdravil a odišiel a to bez záujmu pracovať v jeho firme. Aspoň mám o skúsenosť viac. Momentálne mám dobrú prácu, fajn kolegov a ten incident je len pripomienkou, že odlišnosť je často príťažou. Ale ten, čo to nezažije nepochopí, taká je pravda a takí sme my ľudia. Ďalšou skutočnosťou je aj to, že ako nás ma niekto chápať, poznať, keď v médiách sa prezentuje len to zlé. Čo tak reportáž o slušnom človeku, ktorý poctivo pracuje, platí dane, pomáha svojim blížnym a rozumie si s majoritou. O hudobníkovi, umelcovi , čo prešiel celý svet a robí Slovensku dobré meno. Alebo učitelia, asistenti, ktorí sa snažia pozdvihnúť vzdelanie a tiež ducha detí. Takých reportáži spočítam na jednej ruke a dôvod? ..sledovanosť. Je predsa jednoduchšie urobiť reportáž z osád ako sa tam „žúruje“ po vyplatení dávok, než hľadať aj to dobré a poukázať na to. Dať niekomu nálepku je také jednoduché, ťažšie je spoznávať a hľadať dôvody prečo to tak asi je a aký mal na to dôvod, prečo sa snaží, nesnaží.
Takže pozor, nie všetci sme neprispôsobiví. Každý z nás je iný, jeden chce, druhý nie a tretí napríklad nemôže. Nesúďte nás preto ako národ, ale pozerajte na nás ako na jednotlivca. Veď ani Nemci neboli za vojny všetci nacisti. Mám ich teraz všetkých súdiť kvôli tomu´, že je Nemec?.. To je absurdné nenávidieť niekoho pre jeho národnosť farbu pleti, vierovyznanie, orientáciu. Do tohto sveta sa všetci rodíme, dýchame jeden vzduch, pijeme tu istú vodu, tak isto sa usmievame a tiež aj umierame. A navyše, šancu si zaslúži každý. Nech sa prejaví a ukáže, čo v ňom je.
Tento príspevok nie je výčitkou len túžbou ukázať Vám pohľad aj s tej druhej strany rieky.
Rastislav Bartoš


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…