Preskočiť na hlavný obsah

Vzdelanie


Dobré vzdelanie je základom a odrazovým mostíkom do tvojho ďalšieho života. Presne toto mi hovorili moji rodičia, keď som bol ešte malý chlapec. Po pravde, vtedy som to veľmi dobre nechápal až teraz po rokoch, zisťujem akú pravdu vtedy mali. Práve vzdelanie nám otvára dvere k možnostiam ako si skvalitniť a spríjemniť naše žitie. Tou druhou možnosťou sú známosti, ale keďže tie väčšina z nás nemá, tou jedinou a podľa mňa aj správnou cestou je už spomínané vzdelanie.
Vzdelanosť, respektíve gramotnosť Rómskej menšiny je podľa prieskumov alarmujúco nízka. Tieto tvrdenia sú bohužiaľ pravdivé a trefné. Musíme si priznať, že je to naozaj tak. Je čas danú situáciu zmeniť. Treba začať pracovať s deťmi a vysvetliť im aké je vzdelanie dôležité, že bez neho si život k lepšiemu nezmenia a o pár rokov, keď si založia vlastné rodiny, budú presne tam, kde sú teraz a to nie sú pozitívne vyhliadky do budúcna. Európska únia vyčlenila nemalé prostriedky, aby sa kritická situácia zmenila. Ale je len na rodičoch a ich deťoch, aby sa posunuli ďalej a zmenili svoju životnú úroveň.
Ďalšou pretriasanou témou je Segregácia Rómskych detí na škole. Už v minulosti sa praktizovalo napríklad to, že sa deti posielali do špeciálnych tried a to len kvôli tomu, že sú Rómovia. Poznám prípady, že „absolventi“ špeciálnych škôl majú dokončenú aj vysokú školu, čiže položme si otázku, bolo vhodné ich tam umiestniť? Veľa ľudí si myslí, že byť Rómom je výhodne, hovoria,, veď majú samé výhody a nič nerobia. Ja si myslím, že opak je pravdou. Je to ťažšie, presadiť sa, získať si úctu alebo si nájsť aj prácu. Tí prispôsobivý sa automaticky zvezú s tými, čo sa prispôsobiť nechcú a stále musia dokazovať, že sa nájdu aj výnimky, ktoré chcú zapadnúť do spoločnosti. Ako by sa cítil neróm, keby ho niekto súdil skôr ako ho spozná, pokiaľ zistí aký naozaj je. Zaujímal by ma výsledok a najmä názor dotyčného po tejto skúsenosti.
Druhou pravdou je aj to, že Rómske deti, sú často krát neprispôsobivé a do kolektívu nezapadnú. Obviňovať len Majoritu a učiteľov by nebolo správne ani spravodlivé. Problém je často krát aj v predsudkoch a strachu oboch strán a tiež prístupu Rómskych rodičov k vzdelaniu ich detí. Drzo napísané je im jedno ako sa učia a či vôbec chodia do školy, riadia sa názorom načo sa vzdelávať, keď o pár rokov aj tak dostaneš podporu. A práve týmto, oni sami zhoršujú svojim deťom vyhliadky na lepšiu budúcnosť.
Nemali by sme teda hľadať na sebe to zlé, ale snažiť sa nájsť si k sebe cestu. Správnou cestou je aj vzdelávanie. Aj keď sa to nezdá, deti si na seba budú zvykať, učiť sa spolu, hrať sa. A tak v dospelosti nebudú hľadať odlišnosti, ale práve to čo ich spája. 

Rastislav Bartoš

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…

Norbert Hmilansky: Idiot, herec, youtuber, zlodej, alebo onanista na "fejzbuku"?

Sociálne siete sú pre mnohých z nás doslova centrom života. Pomáhajú nám byť v kontakte s priateľmi a známymi, môžu byť nápomocné aj pri našej práci, sledujeme cez ne najnovšie správy. Vďaka sociálnym sietiam sa vieme rýchlo navzájom informovať, ale aj rozhnevať, či dokonca sa navzájom ovplyvniť. 

A teraz dovoľte, budem hovoriť, alebo skôr písať, sám za seba. S mojím názorom nemusíte a môžete súhlasiť, je to môj vlastný pohľad a nikomu ho nevnucujem. Mám 46 rokov a celý môj život robím, a žijem ako väčšina ľudí. Mne nikto nepostavil byt a nikto mi nič nedal zadarmo. Na všetko čo mám som si musel sám zarobiť. Keď nebudem pracovať, nebudem mať na lieky, nájom, či jedlo. 
Sloboda slova, či názoru je tu aj preto, že nám umožňuje nahlas si povedať svoj názor a  "fejzbuk" jeden z prostriedkov kde ten svoj názor môžeme povedať. To je aj prípad Norberta Hmilanského. 
Ja mu jeho názor neberiem, ale pýtam sa, kto mu dal právo hovoriť za všetkých Rómov? Ja som mu ten mandát, aby hovoril z…

Fašizmus nieje riešenie

Ako som išiel na východne Slovensko, po celom Slovensku boli vylepené billboardy Mariána Kotlebu a pred nedávnom Milana Mazureka s nápisom: Vyhodený z parlamentu pre názor. Dá sa tomu rozumieť... pocit krivdy, hrdinstva?  Pre tento názor včera vyšetrovateľ NAKA obvinil predsedu Smeru Roberta Fica z trestných činov hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovanie k násiliu. 


Rómska karta otvorená


Mazurek čelil obžalobe pre jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v rádiu Frontinus. Ako poslanec Národnej rady SR vtedy napríklad povedal, že „150 miliónov eur sa použije iba na domy z týchto cigánskych osád, ľudí, ktorí pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič, práve naopak, rozhodli sa žiť týmto asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém“. Na základe právoplatného rozsudku Najvyššieho súdu SR prišiel v septembri o poslanecký mandát.

Fico na jeho odsúdenie za hanobenie národa, …