Preskočiť na hlavný obsah

Romové píší prezidentovi Klausovi. Žádají jej, aby veřejně vystoupil a zmírnil napětí vyvolané nepokoji ve Šluknovském výběžkuČeská republika
Romové píší prezidentovi Klausovi. Žádají jej, aby veřejně vystoupil a zmírnil napětí vyvolané nepokoji ve Šluknovském výběžkuČeská republika, 12.9.2011 23:23, (ROMEA)


Romská občanská sdružení, iniciativy i jendotlivci se rozhodli napsat prezidentovi Václavu Klausovi, v souvislost s děním ve Šluknovském výběžku. Jejich dopis přinášíme v plném znění.

Vážený pane prezidente,

obracíme se na Vás s důvěrou, protože věříme, ž , stejně jako my, s obavami sledujete a vnímáte vzájemně vyhrocené vztahy mezi lidmi z majoritní částí společnosti a romské národnostní menšiny v naší zemi. Situaci dokládají poslední události ve Šluknovském výběžku.

V této souvislosti si Vás dovolujeme informovat, že členové romských rodin mají z chování svých spoluobčanů strach. Pamětníci 30. let minulého století z řad Romů se nemohou ubránit srovnání té doby s dnešní realitou, přičemž hodnotí své dnešní postavení mnohdy jako horší. Nemohou nevzpomenout na to, čeho byli čeští dozorci schopni prováďet našim rodinám v nacistických koncentračních táborech v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu.

Vážený pane prezidente,

občané nevěřícně sledují, jak lehce se část společnosti nechá zmanipulovat neonacisty a extrémisty k honům na romské rodiny. Je zřejmé, že pokud někdo z vrcholných politiků veřejně nevyzve národ ke zdrženlivosti, budou se tyto projevy nesnášenlivosti opakovat s ještě větší intenzitou i v jiných částech republiky.

Vážený pane prezidente,

právě Vy jste osobnost  těšící se  úcty a respektu svých občanů. Věříme, že právě Vy máte ze své pozice hlavy státu možnost a sílu oslovit všechny občany bez rozdílu. Zvažte, prosím, zda nedozrál čas na Vaše veřejné vystoupení, kterým můžete vahou Vaší osobnosti zmírnit napětí ve společnosti. Občané Váš krok  jistě přijmou s porozuměním a s vděčností.

My sami uvítáme a oceníme setkání s Vámi. Přijetí může mít velmi pozitivní dopad nejen v dnešní vypjaté situaci, ale i pro budoucí vývoj v celé naší společnosti.

     S úctou

Forum CZ, o.s.
ROS Karlovy Vary
Grémium romských regionálních představitelů
ROMSKÝ BLOG 2011 o.p.s.
Skupina proti rasismu na FB Roma Aven Jekhetane,
Miroslav Kováč
Václav Zástěra
Ladislav Bílý
Čeněk Růžička
Štefan Tišer
Ignác Zima
Marie Horváthová
Hana Pláhová
Marcel a Iveta Grundzovi
Nadežda Kováčová
Pavel Botoš
 Drahomír Radek Horváth
Ivan Šaray 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…

Norbert Hmilansky: Idiot, herec, youtuber, zlodej, alebo onanista na "fejzbuku"?

Sociálne siete sú pre mnohých z nás doslova centrom života. Pomáhajú nám byť v kontakte s priateľmi a známymi, môžu byť nápomocné aj pri našej práci, sledujeme cez ne najnovšie správy. Vďaka sociálnym sietiam sa vieme rýchlo navzájom informovať, ale aj rozhnevať, či dokonca sa navzájom ovplyvniť. 

A teraz dovoľte, budem hovoriť, alebo skôr písať, sám za seba. S mojím názorom nemusíte a môžete súhlasiť, je to môj vlastný pohľad a nikomu ho nevnucujem. Mám 46 rokov a celý môj život robím, a žijem ako väčšina ľudí. Mne nikto nepostavil byt a nikto mi nič nedal zadarmo. Na všetko čo mám som si musel sám zarobiť. Keď nebudem pracovať, nebudem mať na lieky, nájom, či jedlo. 
Sloboda slova, či názoru je tu aj preto, že nám umožňuje nahlas si povedať svoj názor a  "fejzbuk" jeden z prostriedkov kde ten svoj názor môžeme povedať. To je aj prípad Norberta Hmilanského. 
Ja mu jeho názor neberiem, ale pýtam sa, kto mu dal právo hovoriť za všetkých Rómov? Ja som mu ten mandát, aby hovoril z…

Fašizmus nieje riešenie

Ako som išiel na východne Slovensko, po celom Slovensku boli vylepené billboardy Mariána Kotlebu a pred nedávnom Milana Mazureka s nápisom: Vyhodený z parlamentu pre názor. Dá sa tomu rozumieť... pocit krivdy, hrdinstva?  Pre tento názor včera vyšetrovateľ NAKA obvinil predsedu Smeru Roberta Fica z trestných činov hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovanie k násiliu. 


Rómska karta otvorená


Mazurek čelil obžalobe pre jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v rádiu Frontinus. Ako poslanec Národnej rady SR vtedy napríklad povedal, že „150 miliónov eur sa použije iba na domy z týchto cigánskych osád, ľudí, ktorí pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič, práve naopak, rozhodli sa žiť týmto asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém“. Na základe právoplatného rozsudku Najvyššieho súdu SR prišiel v septembri o poslanecký mandát.

Fico na jeho odsúdenie za hanobenie národa, …