Preskočiť na hlavný obsah

Translate

"Nevinný študenti!"


Krimi noviny zo dňa.14.10.2011. Ma doslova zdvihli zo stoličky. "Nevinných študentov" so strednej školy v Žiline napádajú len tak "cigáni". "To je hrozné" – toto znie pre mňa ironicky. Chúdence len tak ich napádajú cigani z miestnej osady.
Toje ale!
Všimla som si, že na záberoch redakcie tvJOJ študenti nechodia po jednom ale v tlupe. No len tak sa miestny "cigáni" odvážia napadnúť ich. Vraj ich opľúvajú a hádžu do nich kamene. Jednu študentku vraj ťahala jedna "cigánka" za vlasy tak, že si  odrela kolená a udrela si hlavu o obrubník. Prečo tá chuderka študentka nešla na ošetrenie do nemocnice? Tomu snáď neuverila ani redaktorka tv JOJ. Preto sa snažila o stretnutie a vysvetlenie pani riaditeľky školy, keďže sa jej študenti zverili s tým, že ich napádajú "cigáni" zneďalekej osady. Ani len polícia nevedela o tomto incidente, no najzaujímavejšie je, že o protestnom pochode polícia vedela, Vôbec nechápem o čo študentom  vlastne ide. Aj pred 22 rokmi všetko začali študenti, aj teraz chcú urobiť niečo také ako PUČ, ale voči rómom? Alebo nedaj Boh druhé Kosovo?
Čo s tým vlastne sledujú? Média majú veľkú moc a dokážu aj nemožné. No samozrejme dokážu aby nás Rómov majoritná spoločnosť ešte viac nenávidela.
Prečo nemajú média záujem keď malé rómske osemročné dieťa napadnú dvaja sedemnásť ročný výrastkovia (gadžovia)? Prečo sa takého malého dieťaťa nezastane nikto ani na autobusovej zastávke?
Keď nedávno na východnom Slovensku dospelý ľudia napadli, len tak vystúpili z auta dve malé deti prečo po tom média nedychtili? Nešli po šetrení!
Nenávisť nešíria ľudia medzi sebou ale media, ktoré nás Rómov vykresľujú ako zveri .
Zveri, ktoré nemajú konca kraja, ktoré nevedia čo so sebou. Prečo to takto musí byť? Keď máme byť pre nich atrakcia, tak nech robia reportáže aj o tom aké dobré veci vedia romáci robiť. Aj takýto "cirkus"  dokážu rómovia robiť...Ivana Cicková  
Dopisovateľka  Redakcie 1

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…