Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Chudobných ľutujeme, bohatým závidíme.

Trochu to môže pripomínať slávne Jánošíkovské motto ,, bohatým brať a chudobným dávať,, a možno je môj názov článku trošku nadnesený, veď čo je vlastne bohatstvo? U chudobného človeka je bohatý každý, kto sa má iba o trošku lepšie ako on...a kto je vlastne chudobný?

Pre bohatého je zasa chudobný každý, kto sa má o trošku horšie ako on.
A je tu ešte to slovo závisť...nuž aj toto je jedna z typických Rómskych vlastností a stretávam sa s ňou dosť často.
Sledujem, ako mnohí bojujú za práva Rómov, navštevujú chudobné osady, vidíte slzy ľútosti v ich očiach nad biedou detí, špinavých, zle oblečených, ako sa zastávajú a obhajujú všetky činy týchto ľudí.
Kradnú? A čo majú robiť keď hladujú. Nepracujú? A čo majú robiť keď ich do práce nevezmú. Neposielajú deti do školy? A čo majú robiť keď sa deti nemajú kde učiť. Robia bordel a ničia svoje bydliská? A čo majú robiť keď ich nikto nenaučil žiť ako ľudí. Bijú sa, pijú, fetujú? A čo majú vôbec robiť keď sa nudia...na všetko sa nájde pre tých najbiednejších ospravedlnenie, všetko sa dá obhájiť, ľútosť, ľútosť a nekonečná ľútosť....
No jedno nedokážu bojovníci za práva Rómov odpustiť..a to je úspech. Tak ako ľutujú a súcitia s tými najbiednejšími, závidia tým úspešnejším Rómom, čo už niečo dosiahli, stali sa z nich ľudia tejto doby, celebritami.
Najsmutnejšie na tom je, že sa nesnažia ani zistiť, čo je za tým úspechom, vidia už iba tie výsledky. Titulky v časopisoch, prezentáciu v TV programoch venovaných celebritám, ich luxusné vily a podobne. Mnohé z terajších Rómskych celebrít vyšli z obyčajných rodín. Na štarte ich kariéry bol najskôr obrovský talent a potom odriekanie rodiny, ktorá sa snažila šetriť každú korunu aby ich dieťa mohlo študovať a rozvíjať svoj talent. A potom usilovnosť a neustála práca a cieľavedomosť.
Jeden človek mi povedal ,, mal som šťastie, že som na začiatku svojej kariéry stretol skvelého človeka, čo mi pomohol,, isto, bez skvelých ľudí, čo pomôžu by to nešlo, ale nešlo by to ani bez talentu a bez usilovnej práce.
Európa sa zmieta v kríze. Stúpa nezamestnanosť, neistota, ľudia majú strach z budúcnosti, uťahujú si opasky a sú čoraz nervóznejší a vznetlivejší a svoje vášne a emócie si ventilujú často na Rómoch. Obzvlášť, keď v rámci predvolebného boja politici ľudí podpichujú a štvú proti Rómskym poberateľom dávok v hmotnej núdzi a Rómom všeobecne. V tejto ťažkej dobe by sme mali zabudnúť na závisť a vyzdvihovať a poukazovať na každého jedného Róma, čo niečo v živote dokázal. Vyzdvihovať ich umenie, ich prácu a prezentovať ich ako ľudí na ktorých sme právom pyšní.
Že majú drahé vily, autá, obliekajú sa v značkových obchodoch, je ich súkromná vec, na všetko si zarobili svojou prácou, svojim umením. Naši umelci,profesori, lekári, ale aj učitelia a vôbec všetci, čo niečo v živote dokázali, by mali byť v Rómskych médiách neustále prezentovaní a mali by slúžiť ako príklad pre tých, čo neustále hľadajú vinu v tých druhých za svoju biedu a zvykli si na sladké ničnerobenie. A aj ako príklad pre majoritu, že medzi Rómami je viac tých integrovaných a tých, čo vynikajú svojou prácou.
Helena Kmeťová

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…