Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Komu má slúžiť rómska reforma?
Na pôde ministerstva vnútra SR v Bratislave sa uskutočnila 22. 10. 2012 tlačová konferencia na tému Rómska reforma v oblasti vzdelávania. Tlačovej konferencie sa zúčastnili: minister vnútra SR Róbert Kaliňák, predseda hnutia OľaNO Igor Matovič, poslanec NR SR a splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák. Asi sto konkrétnych opatrení v rámci takzvanej rómskej reformy predstaví rezort vnútra a vládny splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák (OĽaNO) postupne, po častiach.  Nedávno sme mali možnosť pozrieť si návrhy opatrení rómskej reformy v oblasti vzdelávania, ktoré zverejnila a spracovala štvorica politikov: p. Kaliňák, p. Soboň, p. Pollák a p. Matovič. So sklamaním však musím konštatovať, že páni politici nepriniesli nič nové prevratné. Mnohé z navrhovaných opatrení už dávno v praxi fungujú. No mňa zaujala jedna časť, v ktorej som objavila (pre mňa) zavádzajúcu informáciu. "Dieťa po ukončení povinnej školskej dochádzky má nárok na zaradenie do systému aktivačných prác a byť tak poberateľom aktivačného príspevku."


Po prečítaní tejto časti som začala nahlas počítať. Dieťa po ukončení povinnej školskej dochádzky dovŕši 16 rokov. Umožňuje vôbec legislatíva, aby takéto neplnoleté deti boli zaradené do systému aktivačných prác a mohli ju aj vykonávať?  Ihneď som kontaktovala pracovníčku úradu práce, vedúcu referátu na sprostredkovanie služieb a informovala som sa, či môžu byť maloleté deti hneď po ukončení povinnej školskej dochádzky, zaradené do systému aktivačných prác (Toľkokrát deklarované zneužívanie systému a motivácia rodiny, aby dieťa nepokračovalo v štúdiu na škole). Dozvedela som sa, že legislatíva neohraničuje vekovo túto možnosť. No v praxi to funguje takto. Dieťa po ukončení povinnej školskej dochádzky dovŕši 16 rokov. Aktivačný príspevok vo výške 63,07 € mesačne patrí občanovi v hmotnej núdzi a každej fyzickej osobe, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje, ak je dlhodobo nezamestnaný (minimálne 1 rok) a je evidovaný, ako uchádzač o zamestnanie.

V praxi nie je bežné, aby neplnoleté dieťa bolo zaradené do systému aktivačných prác. Je to možné len, ak dohodu za neho podpíše zákonný zástupca a obec, alebo mesto mu musí zabezpečiť prácu primeranú jeho veku. V praxi som sa s tým ešte nestretla. 
Od ľudí, ktorí pracujú v sociálnej oblasti, alebo idú riešiť problémy v tejto oblasti, očakávam, že by mali ovládať aspoň minimálne základy, aby neposkytovali zavádzajúce neúplné a polopravdivé informácie!! Neviem, ako je to v ostatných regiónoch Slovenska, ale pochybujem, že by to bol bežný postup. Je zavádzajúce tvrdiť, že rómske deti po skončení ZŠ masovo pracujú za aktivačný príspevok. To skôr naopak. Všetci vieme, že aktivačnej práce je málo a obce či mestá nedokážu uspokojiť všetkých záujemcov o vykonávanie aktivačných prác.
Zaujíma ma, prečo tieto opatrenia navrhujú a spracovávajú páni politici, ktorí nemajú nič spoločné so sociálnou oblasťou?? Prečo p. Pollák neprizve na spracovanie rómskej reformy odborníkov na sociálnu oblasť a tiež aj našu rómsku inteligenciu? Tí, ktorí sa sociálnej oblasti dlhodobo venujú a majú množstvo skúsenosti? Prečo pri spracovaní návrhov, nie sú rómski pedagógovia, ktorí pracujú v školstve a majú všetky profesionálne a odborné vedomosti, ktoré by pripravovanej reforme skutočne mohli pomôcť?? Určite ich máme dostatok! Alebo, že by Peter Pollák na všetkých zabudol? Alebo, tieto opatrenia majú naozaj slúžiť iba pre majoritnú spoločnosť, na zaslepenie očí a upokojenie protirómskych nálad?? 

Zaujímavé je, že hoci návrhy rómskej reformy v oblasti vzdelávania sú sčasti postavené na dobrých základoch, ani Most-Híd nemôže s reformou v súčasnej podobe súhlasiť. Prečo? Strana Most nesúhlasí s rómskou reformou v oblasti vzdelávania, ktorá by podľa nej mohla byť pre diskrimináciu protiústavná. "Predložené návrhy sú povrchné a populistické, nakoľko nedefinujú nástroje zavádzania reforiem do praxe a tiež nevyčísľujú finančnú náročnosť jednotlivých opatrení.

Opatrenia, ktoré boli predstavené, sa vzhľadom na svoju náročnosť, obsahovú aj finančnú, nedajú realizovať do troch rokov. To je utópia." Konštatuje v stanovisku opozičná strana. Ide iba o politické ťahy a naťahovačky, alebo naozaj opatrenia sú zamerané len na Rómov – rizikové rodiny? Kto a podľa čoho, bude rodiny takto označovať?? "Reforma v dnešnej forme obsahuje veľký počet represívnych opatrení bez toho, aby na druhej strane subjekty, ktorých sa to týka, dostali akúkoľvek ochranu pred zneužívaním možnosti označenia rodiny, ako rizikovej. Dieťa z rizikovej rodiny je neexistujúci pojem, neukotvený v žiadnom zo zákonov," upozorňuje Most-Híd. 

Vidí sa aj Vám, že ide len o represívne a reštriktívne opatrenia?? Majoritná spoločnosť si to predsa želá (teda väčšina), musíme už konečne s cigáňmi spraviť poriadok!! A tak politici robia všetko čo môžu, aby toto volanie nespokojnej majority nejako uspokojili!! Že Vám chýba motivácia dotknutých rodín a detí? To si majorita nevyžaduje – už stačilo podporovania asociálov a rozdávania dávok zadarmo!!  To, že niektoré z opatrení sú nepoužiteľné v praxi, to málokoho zaujíma. Kde vziať peniaze na asistentov, keď v súčasnej dobe niet peňazí na platy pre učiteľov?? To nám ešte žiaľ, zatiaľ nebolo oznámené. Snáď EU a EF budú pre našu krajinu dosť štedré a tým sa všetko vyrieši v oblasti financovania navrhovaných opatrení. Aj keď prebiehajúca hospodárska kríza nám skôr navráva, že asi ťažko...

Ďalšia zaujímavosť pre mňa je, že rómske deti z osád sú v Anglicku vzorní študenti. Ako ich tí Briti donútili chodiť do školy? Pre našinca to znie neuveriteľne, ale je to tak. Slovenské rómske deti chodia do školy pravidelne a podľa učiteľov patria medzi mimoriadne nadané. Do školy v Rochestri chodí takmer tristo slovenských detí. Väčšina z nich sú Rómovia z osád, ktorí pricestovali do britského mestečka Chatham z Prešova a Košíc. A čuduj sa svete, takmer každé chodí do školy ako na klavír. Ako je to možné? Kde je teda chyba? Čítajte viac na: http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/z-romov-z-osad-anglicku-stali-vzorni-studenti-ako-ich-donutili-chodit-do-skoly.html

Teším sa na ďalšie opatrenia, ktoré nám chystajú naši páni politici. Veľmi ma zaujíma oblasť zamestnania a uplatnenia „zásluhovosti“ – Bez práce nie sú koláče. Veľmi dobrá myšlienka, ale... Aktivačné práce majú pomáhať ľuďom, ktorí si nevedia dlhšie, ako rok nájsť prácu, aby nestratili pracovné návyky, lenže systém nefunguje a vo väčšine miest a obcí je formálny. Samotní pracovníci ÚPSVaR vedia, aký je vysoký záujem o aktivačnú činnosť v niektorých regiónoch Slovenska  a že práce pre mnohých niet, a teda záujemcovia musia čakať, kým sa „niečo“ uvoľní.

Nechcem, aby moje slová vyzneli pre niekoho, ako iba čistá nespokojnosť a odsudzovanie akejkoľvek snahy o riešenie rómskej problematiky. Som rada, že má niekto naozaj skutočný záujem riešiť problémy. Ale nemám pocit, že opatrenia rómskej reformy vyriešia problém. Mnohé rodiny možno prídu o veľkú časť dávok, kým si uvedomia čo sa deje, kým sa prebudia a uvedomia si, že nastala akási zmena. Že treba naskočiť na idúci vlak, lebo ďalší už nepôjde.

Mám pocit, že budeme mať oveľa viac bezdomovcov. Aj oni prešli akýmsi vývojom a koľkí z nich už obrazne ani nežijú? Poznám mnoho takých, ktorí vôbec nepoberajú žiadne dávky, alebo im naozaj stačí len cca. 60 € na „prežitie“, čo je základná dávka životného minima pre jednotlivca. Mnohým nechýba občiansky preukaz, nikde nemajú trvalý pobyt, stravu si vyhľadávajú v odpadkoch, zahrievajú sa alkoholom a ním si „spríjemňujú“ svoj životný údel. Potĺkajú sa ulicami, prespávajú vonku na ulici, pod mostom... kdekoľvek, kde môžu skloniť hlavu a vyspať sa...no obdivuhodne sa zmierili sa aj s takýmto životom. „Prešli ďalším levelom“ – rezignácia, stagnácia, spoločenský aj morálny úpadok.

Zo srdca si želám, rovnako aj rizikovým rodinám, aby nedopadli rovnako, aby „neprešli do ďalšieho levelu“, aby sa nezmierili so svojim osudom, ale aby naskočili na vlak, ktorý sa práve rozbehol...
ADRICA 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…