Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Aký bol Rómsky rok 2012 ?


Nebojím sa toho, že svet končí v roku 2012, obávam sa toho, že všetko bude pokračovať bez zmien. Aký bol rok 2012 ? Bol to rok plný sľubov, megalomanských plánov a prázdnych rečí.... Ale taký bol aj rok pred tým a taký bude zrejme aj rok 2013.

Mňa osobne zaujíma čo urobím ja, mám niekoľko plánov, ale viete ako sa to hovorí " keď chceš Boha rozosmiať, povedz mu o svojich plánoch..."
Rok 2012 sa niesol v znamení veľkej rómskej reformy, bola predmetom širokej diskusie aj zo strany rómov. Celá rómska reforma bola postavená na postihoch avšak už neriešila postavenie rómov v spoločnosti, zamestnanosť, ako by aj mohla, keď na Slovensku je 420 tisíc nezamestnaných. A tak reforma je z veľkej časti postavená na represivných základoch. Nikdy represie nepriniesli nič dobré a ani nič neriešili a rómska reforma bude taká, nebude nič riešiť....

Boli sme svedkami nezákonných adopcií, kedy do zahraničia boli dané deti na adopciu zo Slovenska. Zistilo sa, že to také čisté s adopciami deti nebolo. Prevažná časť adoptovaných deti do zahraničia boli rómske deti z detských domov. Slovenské úrady nezisťovali do akých rodín deti vôbec dávajú, ďalej sa zistilo že tam hrali úlohu aj nemalé finačné prostriedky zo strany tých, ktorí adopcie do zahraničia riešili, doslova taká malá adopčná mafia.... Naše úrady boli radi, že sa zbavujú rómských deti a adopčná mafia bola rada, že takýmto spôsobom sa dostanú k deťom....

Celé to vypuklo, keď Ivane Borovej z nejakých nevyjasnených okolností britské úrady odobrali jej dve deti. Do toho potom prišli ďalšie deti, ktoré boli odobraté rómským rodinám žijúcim v Británii a mediálny kolotoč sa mohol začať krútiť... A začal sa poriadne krútiť, pretože to otriaslo aj slovenskými úradmi.... Adopcie deti do zahraničia ešte stále nie sú vyjasnené, uvidíme koľko svetla do týchto udalostí prinesie rok 2013.
Rok 2012 sa niesol aj v duchu protestov za život slušných občanov. Za tých slušných občanov sa u nás považujú ľudia v čiernych košeliach zo znakmi pripominajúcimi prvý Slovenský štát počas tretej velkej nemeckej ríše. Kotleba s hrdosťou Slováka, zo srdcom germánskeho nemca "zatrúbil" na útok a poslušní psy plní predsudkov vyšli do útoku. Námestia boli plné, ulicami sa kričalo " my sme tu doma " a smiešne manévre policajtov tomu dodávali iskru nepokoja v slovenskej duši. Pritom každý rok si pripomíname víťazstvo nad fašizmom, ale ja sa pýtam na čo toto všetko je, keď Kotlebovcom dovolíme, aby sa verejne prejavovali...??! Aby vôbec mali možnosť nahlas hovoriť svoje nenávistné myšlienky,  usporiadavať rasistické pochody, rozširovať nenávisť, zlobu a živiť myšlienky o čistej rase a krvi.


A tak, nebojím sa toho, že svet končí v roku 2012, obávam sa toho, že všetko bude pokračovať bez zmien. Aký bol rok 2012 ? Bol to rok plný sľubov, megalomanských plánov a prázdnych rečí.... Ale taký bol aj rok pred tým a taký bude zrejme aj rok 2013.


Štastný nový rok 2013, veľa zdravia, lásky a pevných nervov....


Jozef Kmeťo

Komentáre

 1. Co urobili romovia ,dobre pre Slovensko? Nepoznaju ine nic ,len daj,daj. Je za co? Cest vynimkam ktorych je malo.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. A čo urobilo Slovensko pre Rómov okrem ponizovanya, utlacania, a urazok. Keby im umožnili prácu a vivoja ako normálneho človeka bez predsudkov. Ale nie je to možné lebo sami svolaci nemajú zamestnanie tak ako potom, racej zvalit vinu na Rómov za všetko. Keby bola práca tak by romovia nerobili daj daj.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. tento clanok hovori o pravde,nie o vymysloch,taka je realita na Slovensku. A dodam nieco pre tych ktory sa stale stazuju ze cigan nechcde robit radsej lenosi a bere socialky. Uz jedno storocie od zaniku rakuskouhorska romovia boli ponizovani,utlacani a vyuzivany,ked trebalo zahrat na zabavach tak volai romov,ked trebalo opravit hrnce tak volali romov,ked trebalo kut potkovi volali romov,ked trebalo kopat jamy volai romov, ked trebalo pratat mesta od spiny volali romov,ked trebalo prepustat z prace prvy boli romovia,ked cigan ukradol zemiaky bol v televizii ale ked poslanec nahrabal miliony kazdy mlcal.AK VAM TAK vadia romovia vymente si ich zivot za svoj budte rom ktory sa narodil v osade,jedol ked mal a ked nemal tak hladoval,ked hladal pracu tak ho nezobrali lebo nebol dost neromsky. Vidite len jednu stranu mince!!!! Jaz som rom,som vystudoval,pracoval som od 13 rokov,rozpravam piatimi recami, a vobec nepochadzam s bohatej rodiny ale z romskej chudoby! vsetci ty ktory sa stale stazuju my nesiahaju ani po clenky! Som rom,cigan,gipsy,sinty ako len chces ale v prvom rade som clovek!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. čest vynimke !!!!

  a čo tí ostatní romovia, ktorí nemaju zaujem o slušny život?? prečo neučia svoje deti v osadach ako sa chodí na zachod, a nie niekde za chatrčou. prečo rodicia neucia svoje deti ze hadzať odpadky by sa nemalo???? a je toho vela prečo mí slovaci musíme trpieť kriminalitu zo strany romov??? pamatam si ze ako dieta som bola velmi smutna a nechapala som prečo cigani kradnu a preco nevychovavaju svoje deti slusne ako nas?? neskôr som pochopila ze tých 85 percent ciganov uz nema zaujem slušne zit lebo keby slusne zili nedostali by socialne davky a ostatne vyhody.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rovnosť nadovšetko

Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.
V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 
A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackuj…