Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Srdcu sú nám bližší černosi, ako Rómovia..?

Bol čas adventu, nejaký týždeň - dva do Vianoc a ja som sa náhodou dostala na Facebooku, na jednu stránku. Zaujalo ma to, veď akoby aj nie...fotky okatých hnedookých černošských detí a srdcervúce komentáre o osudoch detí v afrických štátoch...chudoba, hlad, ako sú deti nútené predčasne dospieť, lebo už od malička tvrdo pracujú na poli, pasú dobytok, alebo sa starajú o množstvo mladších súrodencov...cez túto stránku som sa dostala do ,,obchodu,, - webová stránka, kde môžete konkrétne pomôcť. Pevnými sumami tam bola ohodnotená zdravotná starostlivosť na jedno dieťa na mesiac, voda na mesiac, potraviny, školské potreby a možnosť adopcie na diaľku..ťažko som si povzdychla a ako som to čítala, tak som na FB napísala na ich nástenku tento status :

Robíte záslužnú vec, je krásne pomáhať...na vašej stránke som našla aj možnosť adopcie na diaľku...pekné by bolo, keby ste vašu oblasť pomoci a adopcií na diaľku rozšírili aj o najchudobnejšie rómske osady tu u nás na Slovensku, aj u nás rodia rómske deti už  15-16 ročné, v 30tke sú z nich často už staré mamy, deti chodia holé, bosé, nemôžu chodiť do školy, lebo nemajú oblečenie, sú hladné a nemajú pitnú vodu v osade a pijú z potokov, kde sa aj kúpu, perú a kde idú aj splašky z celej osady...zachraňujeme svet a pritom sme hanbou Európy, kvôli tomu, že sa nedokážeme postarať o svojich chudobných...
 
odpoveď: 

Ďakujeme za podporu. Momentálne sa snažíme pomáhať deťom v Afrike, ktoré by bez našej pomoci nemali šancu na vzdelanie, bezpečný domov a zdravotnú starostlivosť. Slovensko patrí medzi rozvinuté krajiny a EU aj napriek sociálnym problémom, ktoré sú hlboko zakorenené a bude trvať veľmi dlho, kým sa ich podarí odstrániť. Ak je vaše srdce nasmerované na pomoc rómskym deťom, veríme, že nájdete cestu ako im pomôcť. Na slovensku je mnoho organizácií, ktoré robia záslužnú prácu v pomoci rómskym komunitám. Napríklad organizácia Človek v ohrození a ďalšie. Veríme, že ak každý pomôže tam, kde mu je srdce najbližšie, bude svet a aj Slovensko lepším miestom.
 
Táto odpoveď, na prvý pohľad taká úplne normálna a rozumná mi trochu vyrazila dych a myslím, že každému, kto vie trochu čítať medzi riadkami...ani by ma neprekvapilo, keby tí istí ľudia, čo tak horlivo pomáhajú deťom v Afrike, rovnako horlivo nadávali na Rómov a tvrdili, že za všetko si môžu sami. ,, každý pomôže tam, kde je mu srdce najbližšie,,... táto veta sa mi odteraz asi vždy bude spájať s touto veľmi známou nadáciou, ktorá má v názve slovo, ktoré sa dá inými slovami vyjadriť ako začleňovanie, spolupatričnosť...Sú nám naozaj srdcu bližšie černošské deti v Afrike, ako rómske alebo aj biele deti trpiace hladom, žijúce v zlých hygienických podmienkach a deti, ktoré kvôli tomu, že nemajú oblečenie, nemajú na autobus, nemajú desiatu, školské pomôcky nemôžu chodiť do školy?
Kašlime teraz na ich rodičov...či už sú vinní za stav týchto detí, alebo nie..deti sú deti...či sú biele, čierne, či hnedé..nech sa nachádzajú v ktorejkoľvek krajine, na ktoromkoľvek kontinente, stále sú to deti..nevinné, rovnako bezmocné v tom, že nemohli si vybrať kde, komu a do akých podmienok sa narodia.
Aj v Afrike sú rodičia, ktorí pijú, sú leniví, ktorých jedinou činnosťou je plodenie detí, často chorých detí, lebo rodičia sú nakazení vírusom HIV a často vinou hlavy rodiny, lebo keď už aj odchádzajú za prácou, telesné pôžitky si neodoprú, a tak ich promiskuitné správanie znamená tragédiu pre celú rodinu... 
Ale predsa neviní nikto z toho tieto deti, nepovažuje ich nikto za retardov, aj keď aj tam vládne promiskuita a sex medzi príbuznými nieje výnimkou...
 
A tak celý svet a malé, chudobné Slovensko, ktoré samé má svoju biedu rovno pod nosom, zakladá organizácie, nadácie , kupuje lieky, potraviny, školské potreby, adoptuje na diaľku černošské deti a dáva im možnosť stať sa budúcimi lekármi, učiteľmi, vzdelancami. 
 
A čo rómske deti? V tých najchudobnejších osadách, v chatrčiach zo zbitých dosák...aj tie deti snívajú a nie sú to žiadni retardi...prečo si ich nikto neadoptuje na diaľku, nepomôže pár eurami, aby mali na autobus do školy, čisté oblečenie, desiatu, pitnú vodu, školské pomôcky, aby im niekto pomohol pri písaní úloh...prečo sa tieto nadácie nesústredia najskôr na našu, slovenskú chudobu a potom, ako hrdý štát, keď vyriešime a pokryjeme pomocou celé Slovensko, pomôžeme inde...
 
 
 
Stokrát sa nad týmto zamýšľam, prečo..prečo je to tak...prečo nadácie pomáhajú radšej v Afrike, Indii ako doma, tak isto naša cirkev posiela kňazov, rehoľné sestry na zahraničné misie...prečo nie do chudobných rómskych osád, ale aj medzi chudobu majority, veď aj tej je dosť....vychádza mi iba jedna odpoveď...DOBRODRUžSTVO....to je ich hlavný cieľ...ísť do Afriky, zažiť si na vlastnej koži exotiku...nie samotná pomoc, tá je druhoradá. Predsa len je atraktívnejšia misia v Afrike, ako v rómskej osade... a ktorá celebrita, či podnikateľ by sa hrdo pochválil...- adoptoval som si na diaľku rómske dieťa- no to by bolo smiechu, však? Ale ak sa pochváli - adoptoval som si africké dieťa -...to už je niečo iné...
 
Často posielam platené sms, ak sa robia zbierky na onkológiu, či deti v detských domovoch, kupujem si žltý narcis na ulici, ale ak sa zbierka týka iných kontinentov, ako napríklad Modrý gombík, nedám nikdy ani cent...veď Afrike pomáha celý svet, ale kto pomáha nám? Malému, chudobnému Slovensku, rómskym, ale aj bielym chudobným deťom? Mali by sme sa všetci zamyslieť, skôr ako odošleme peniaze niekde do Afriky, či ich skôr nie je viac treba doma....
 
 
Helena Kmeťová 

Komentáre

  1. Presné pomenovanie stavu, aký je v našej spoločnosti. No, malá poznámka. Napísať Rómovia s malým "r" tak to by sa nemalo stať ani žiakovi tretieho ročníka ZŠ. Pomenovanie národov je vlastné meno a to sa vždy píše s veľkým písmenom!!! To nie je kritika iba dobrá rada... Braňo Oláh.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Braňo Oláh, skôr, ako budete rozdávať dobré rady,tak si preštudujte pravopis. V spojitosti "rómske deti,rómska osada" a pod. je správne v článku uvedené malé "r". Veľké "R" ,píšeme, ak sa jedná o vlastné pods.meno,to je Róm, Rómka, Rómovia, čo autorka v názve uviedla správne.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…