Preskočiť na hlavný obsah

Slovo vyjdené zo srdca, pred bičom a slepou spravodlivosťou.


V mladosti som často, každý pondelok, cestovala vlakom na internát, najprv, keď som študovala a potom do zamestnania. Ráno som vstávala veľmi skoro, aby som už o šiestej ráno začínala v práci. Kto býva na Záhorí, pozná trasu Kúty – Bratislava. Ráno oči ešte zalepené, nikto ani nevnímal toho druhého, pristupovali, aj Rómovia z Plaveckého Štvrtku . Na Hlavnej stanici potom čakali aj s ostatnými na spoj na Trhovisko, chodili predávať, čo podľa obdobia nazbierali a čo mohli ponúknuť na predaj, ženy mali urobené veľké noše z plachiet a ja som vždy  dúfala, že nenastúpia do toho istého autobusu, ale vždy tomu bolo tak, lebo sme mali rovnakú trasu. Dôvod bol ten ,že autobus bol krátky a rómske ženy s nošami, vlastne ťa zablokovali, až sme sa vlastne šúchali medzi nošou a chrbtami a ťažko sa aj potom  vystupovalo. Nikto nešomral, hoci sme boli ako sardinky a mnohým sa nepodarilo už ani nastúpiť, jednoducho sme sa ponáhľali sa do práce.

Vracajúc sa z internátu, často som vo vlaku čítala, sedela som v kupé s ďalšou cestujúcou,  prisadli si k nám deti z Plaveckého Štvrtku. Boli vo veku jedenásť a trinásť rokov, zrazu som začula „ jak sa gáži bojí“ , hľadím na dievča a dívam sa na ďalšiu spolucestujúcu, lebo gáži bola jedine ona. Dievča však neprestalo a opakovalo to isté hľadiac stále na mňa.. Náramne sa zabávali boli traja, dve dievčatá a chlapec. Keďže som vnímala predtým knihu, nič som  nechápala. Ďalšia spolucestujúca sa tvárila ako kameň a nereagovala vôbec, nič sa v nej nepohlo. Potom, keď dievča pridalo na agresivite voči mne, vybuchlo zo mňa, ako od pani učiteľky „chovajte sa slušne“ . Potom sa to stalo. Všetci zostali ticho a nikto sa nepohol, môj pohľad sa stretol s chlapcovým, nemala som dôvod k hnevu a jednoducho sme sa  pustili do debaty akoby sa nič nestalo. Bavili sme sa  všeličom a nielen, zistila som, že  bol múdry a citlivý. Potom sa zrazu obrátil k tej dievčine čo  na začiatku sa  netaktne zabávala a jej hovorí „ a ty už prestaň“ . Dievčina sa tvárila urazene ale bola pokojná, napokon  ma pozdravili a vystúpili.


Často ľudia z vlaku pozorovali ako vystupujú z vlaku Rómovia  z osady, ktorú spomínam, mnohí sa sťažovali na ich správanie, v minulosti im boli dané byty v Malackách, ktoré úplne znehodnotili , ale to nie je dôvod, prečo píšem o nich.

Dodnes mi zostal v pamäti, chlapec, ktorého som mala možnosť spoznať, neviem, či pochádzal z osady, alebo býval v dedine, bol to milý chlapec a podľa mňa veľmi výnimočný. Myslím na neho často, či mal možnosť niečo vo svojom živote zmeniť. Ale si poviete, že je to banálne, aj moja celá úvaha, poviete si  príbeh o ničom.

Pred koncom minulého roka som na stránke Dobrovodského na facebooku, objavila video, ktoré už nenájdete. Nakrútila ho istá súkromná Televízia, často si na jeho stránku zájdem pre čerstvé informácie, mnohé veci  sa dozviete aj v predstihu. Video bolo nakrútené na území Základnej školy v Plaveckom Štvrtku, začínalo sa výpoveďou riaditeľky školy, ako tunajšie rómske deti porušujú pravidlá, ničia majetok a neustále vyrušujú....Údajne rozkopali dvere a nie jedny.


A v tom vidím ako redaktorka naháňa po chodbe troch rómskych žiakov, vyzerala ako besná, ukryli sa pred ňou a pred  kamerou na záchode, šla za nimi aj tam, márne si zakrývali tváre, nakoniec jej ušli a redaktorka beží za nimi znovu po chodbe a reve „je to pravda“?   Tieto deti, potom  vbehli do triedy, sadli si do lavíc a skrývali si tvár  a ona ich zavaľovala otázkami. Dokedy útočila na tieto deti neviem, to vedia len oni. 

Tak, zostala som v nemom úžase, aj tí najväčší zločinci, majú práva lenže toto boli deti. Pýtam sa, kto dovolil pani redaktorke natáčať , ak jej to dovolila škola, pýtala si dovolenie od ich rodičov?  Nechápem, keď deti jej jasne  dávali najavo, že sa nechcú nechať filmovať, prečo v tom drzo a arogantne pokračovala. Ak rómske deti predtým porušovali pravidlá školy, tak podľa mňa , ho porušila aj riaditeľka školy a nebudem komentovať pani redaktorku.

Neberiem pani riaditeľke jej problémy ani ich nevyvraciam, chápem všetko, len mám pocit, že tieto deti nepovažuje za deti, porovnala by som to, ako u mňa na dvore. Máme dvanásť mačiek a neustále sa mi mocú pod nohy a ja vezmem metlu a oni sa vyplašia a utečú.

Nepáči sa mi ako sa zachovala pani riaditeľka ZŠ v Plaveckom Štvrtku, neverím, že pozvaním súkromnej Televízie vyriešila svoje problémy na škole a môže teraz v kľude spať.  Treba brať na zreteľ pri voľbe učiteľského povolania, že  na Slovensku, na  školách sú rómske deti a budú. A podľa toho by si toto povolanie mali voliť ľudia, ktorí majú lásku k deťom a dajú im ju pocítiť, ako k vlastným bez rozdielu pleti a sociálnej rovni. Správne slovo vyjdené zo srdca, pred bičom a slepou spravodlivosťou.

Ak podľa vás, tieto deti sú neslušné a nevychované, skúste to iným spôsobom, zamestnajte aj rómskych učiteľov.  A mne v tom kupé vo vlaku neublížili a mali rovnaký vek ako tie, čo ste nechali honiť, ako zver na love.


                                    A zatiaľ, zase ďalší bod na strane našej známej Televízie 


Blanka di Carbini Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…

Norbert Hmilansky: Idiot, herec, youtuber, zlodej, alebo onanista na "fejzbuku"?

Sociálne siete sú pre mnohých z nás doslova centrom života. Pomáhajú nám byť v kontakte s priateľmi a známymi, môžu byť nápomocné aj pri našej práci, sledujeme cez ne najnovšie správy. Vďaka sociálnym sietiam sa vieme rýchlo navzájom informovať, ale aj rozhnevať, či dokonca sa navzájom ovplyvniť. 

A teraz dovoľte, budem hovoriť, alebo skôr písať, sám za seba. S mojím názorom nemusíte a môžete súhlasiť, je to môj vlastný pohľad a nikomu ho nevnucujem. Mám 46 rokov a celý môj život robím, a žijem ako väčšina ľudí. Mne nikto nepostavil byt a nikto mi nič nedal zadarmo. Na všetko čo mám som si musel sám zarobiť. Keď nebudem pracovať, nebudem mať na lieky, nájom, či jedlo. 
Sloboda slova, či názoru je tu aj preto, že nám umožňuje nahlas si povedať svoj názor a  "fejzbuk" jeden z prostriedkov kde ten svoj názor môžeme povedať. To je aj prípad Norberta Hmilanského. 
Ja mu jeho názor neberiem, ale pýtam sa, kto mu dal právo hovoriť za všetkých Rómov? Ja som mu ten mandát, aby hovoril z…