Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Chcem život bez etikety...
O Rómoch sa toho napísalo, prediskutovalo a okomentovalo, až habadej, podľa mňa, úplne zbytočne. Kde – kto, si dokonca myslí, že v tejto oblasti na to má a dotiahne to, až na (romológov). Podľa vzoru, (romológia pre samoukov), nie je problém, získať vzácne ocenenie, až diplom, dokonca v rýchlosti, na počkanie on -  line. Nestačím sa diviť, koľko ľudí, sa zaoberá touto problematikou a vskutku, aj ja som príslušníčkou tejto skupiny s ktorou údajne, sú problémy a nie som sama. Patrím totiž, k najväčšej, neobľúbenej, etnickej menšine, na Slovensku. 

Každé, božie ráno, sa otvorí obrovské vrece a som nútená, či chcem alebo nechcem vojsť, do tohto vreca, s ostatnými súkmeňovcami.  Pre prípad, že niekto, z tých, mojich, niečo zase prešvihne a ja spolu s ostatnými, som vždy pripravená, uznať si a odpykať, spoločnú vinu. Áno, presne tak, bežne to funguje, v predstavách ľudí, tých ľudí, čo sa príliš nenamáhajú premýšľať a s nadšením, pretože ma nepoznajú, šup, aj so mnou do vreca.

Veľmi rada by som si to s každým, kto takto rozmýšľa, vymenila aspoň na rok.
Určite by ste jasali od radosti, už len keď vyjdete z domu a zapichnú sa do vás, mnohé nedôverčivé pohľady, dokonca, aj malých detí a vy sa budete tváriť, že to vôbec nevidíte. Nikto vám, nebude dôverovať a akonáhle vás zbadajú, budú mať strach a obavy. Jednoducho, nebudú vedieť, čo ďalej s vami, lebo vás nepoznajú a tak jediné riešenie bude, že pôjdete, do spoločného vreca.

Tak, ako je to vlastne so mnou?

Na prvý pohľad, sa hneď vie, teda podľa farby pokožky, kto som. Nikdy som nekradla, nikdy som nikoho nenapadla, chodím slušne a čisto oblečená, povedala by som, aj celkom dobre. Mám chuť  a viem pracovať, viem sa slušne a kultivovane vyjadrovať, teda podľa všetkého, by som nemala mať žiadny problém. Teda, len neviem, ako ma vlastne rozpoznajú, či som tá dobrá alebo zlá a či vôbec dostanem zelenú. Viete, mám totiž, svoje sny, moje ciele, predstavy, túžby, môj život, ktorý už nechcem premárniť, len preto, že mi niekto, odmieta dať šancu.  Ja viem, viem, veľmi dobre viem, je kríza, hmm, máme to vraj, ťažké, všetci! 

No veď, práve to, čo nepoznáme, odmietame, zľahčujeme, odôvodňujeme, tak, ako nám, príde vhod.  Podstata  veci  je v tom, že Rómovia spoločne tvoríme veľkú, etnickú skupinu, ale nie je správne, nás, všetkých označiť, spoločnou etiketou, ako banány. Môžete si to predstaviť, živo na Vás, ako by sa vám to páčilo? Hovorilo by sa o Vás: Tak toto sú Slováci, Vy, všetci, ste rovnakí a nemá to s vami zmysel, nikdy sa nezmeníte! V skutočnosti, okrem pôvodu, nemáte s ostatnými Slovákmi, nič podstatné, ak nejdete spolu na pivo, nie ste rodina alebo priatelia. Takisto je to aj so mnou a s ostatnými Rómami. Okrem rodiny a priateľov sa vzájomne medzi nami nepoznáme, každý, žijeme podľa svojich možnosti a svojich pravidiel, vo svojom meste, vo svojom príbytku, tak ako, Vy.

 „Máme svoje tradície, svoju kultúru, svoju históriu, dokonca svoj jazyk, tak, ako, VY. Mnohí z nás žijú v chudobných osadách, ale je pravdou, že mnohí z nás, sú aj integrovaní medzi vami, preto nie je pravda, že nás, nerozoznáte“.

Tak, ako, medzi vami aj medzi nami sa nájdu, takí, čo každodenne musia vytŕčať, svoju žlč a dokazovať diskrimináciu, netoleranciu a nenávisť.  A zdá sa, že to zrejme bude vytúžený liek a smer, ako, napredovať k budúcnosti. Horká žlč a zaslepenosť je na obidvoch stranách barikád, všetci majú jasný dôvod, prečo používať, ich medicínku, vyrobenú po domácky, zdarma. Nevýhodou, používania tohto lieku, je, že dlhodobým používaním, vylepšíte len  svoje ego, nadutosť, zákernosť, nadradenosť voči ostatným a tak pekná budúcnosť, pre obidve strany, je v nedohľadne.


Žeby, nový druh zábavy alebo ešte sme nevyšli zo starých, známych koľají, zo  starého režimu, ktorý sme s hrdosťou zlomili? Ten režim, sme tvorili my, všetci, naše podlomené charaktery, naša slobodná vôľa udať, kontrolovať a všemožne  znepríjemňovať život, nehľadiac, ako, naše obete, skončili. Zrejme,  nie sme schopní, upustiť od našich prvoradých záľub, prenasledovať iných, pre iný názor, pre iný pôvod, pre iné presvedčenie.

Či je to výhoda alebo nevýhoda, mám, možnosť vidieť a porovnať aj  iné pomery,  v inej krajine. Som si istá, kto, mal možnosť  skúsiť žiť, len ďalej, za našimi hranicami, mi dá za pravdu. Dýcha sa inde  o niečo lepšie, každopádne, vás neminú problémy, ako aj všade, ale tieto špecifické nálepky, ako na banánoch, nájdeme len u nás. A že nie? Hovoríte, že diskriminácia je aj inde?  Nám  sa to, totiž, tak páči, Vám všetkým, sa to páči, liezť, každému do hrnca, do života, do svedomia a pichať a pichať od zlosti nenávisti a závisti.

„ Pointa, však nie je o pekných zuboch, ale o úsmeve, ktorý vychádza, z tvojho Ja a ešte k tomu závidíš, že lepšie to ide bezzubému“


Blanka di Carbini

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Sheffield: Bitka Rómov si vyžiadal troch hospitalizovaných

Situácia s nezvládnuteľnými Rómami zo Slovenska je obzvlášť neznesiteľná v štvrti Page Hall anglického mesta Sheffield. Takto som písali o Sheffielde v roku 2018 na stránke môjho blogu Redakcie R1. A zdá sa, že sa nič za tie dva roky v tomto meste nezmenilo. 25 Júla v sobotu vo štvrti Page Hall sa strhla bitka dvoch znepriatelených rodín, lietali stoličky, tyče, nadávky a krik sa ozýval celou štvrťou. Zasahovali záchranári a Polícia ktorá do neskorej noci celú štvrť aj monitorovala. Prečo sa bitka strhla nieje celkom známe, sú rôzne teórie a verzie ale nie sú potvrdené.... Udajne malo isť o bicykel s ktorým sa hrali deti, a iná verzia zase hovorí, že to bol stred medzi rómami zo Slovenska a z Rumunska.  Spôsobom akým sa však bitka odohrala je aj vecou vyšetrovania polície....  
Hoci mnohí z Rómov, ktorí prišli za lepším životom do Británie sa normálne zaradili do miestnej komunity, našli si prácu a deti poslali do škôl, veľká časť prišelcov zo segregovaných osád východného Slovenska te…

Som cigán, kto zato môže?

Kde je moje miesto v spoločenstve, prečo ma vylúčili? Som označený ako nežiadúci, teda nepotrebný a v spoločnosti nadbytočný! Uisťujú ma, že všetko je v poriadku... Vieš si len cigán, ja nie som rasista, dokonca mám aj veľa kamarátov cigánov, ale .... 

Ja to však neviem spracovať, neviem to spracovať od chvíle kedy som zistil, že svet robí rozdieli. V hlave mi prevláda jediná myšlienka. Už tu nepatríš, už nepatríš medzi bežných ľudí! Boja sa ťa! Majú k tebe odpor! Síce ma uisťujú, že to tak nie je, no ja si myslím svoje, veď aj židov uisťovali a ako to dopadlo? 

Ľudia a ich historická pamäť hovorí jasne. Nechcených! Označiť, odčleniť a priradiť číslo!

Patríš do inej skupiny, koľko vás je na Slovensku? Sčítavajú nás ako dobytok, načo sú však tieto čísla?, a keďže k nám už nepatríš, nepatríme k nim, tak sa prípadne straty akosi lepšie rátajú. Výčitky svedomia? Kolektívna vina skupiny voči skupine, ja predsa za to nemôžem, čo ja sám zmôžem! Nič! Robil som to čo je správne, to čo ostatní! ž…