Preskočiť na hlavný obsah

Chcem život bez etikety...
O Rómoch sa toho napísalo, prediskutovalo a okomentovalo, až habadej, podľa mňa, úplne zbytočne. Kde – kto, si dokonca myslí, že v tejto oblasti na to má a dotiahne to, až na (romológov). Podľa vzoru, (romológia pre samoukov), nie je problém, získať vzácne ocenenie, až diplom, dokonca v rýchlosti, na počkanie on -  line. Nestačím sa diviť, koľko ľudí, sa zaoberá touto problematikou a vskutku, aj ja som príslušníčkou tejto skupiny s ktorou údajne, sú problémy a nie som sama. Patrím totiž, k najväčšej, neobľúbenej, etnickej menšine, na Slovensku. 

Každé, božie ráno, sa otvorí obrovské vrece a som nútená, či chcem alebo nechcem vojsť, do tohto vreca, s ostatnými súkmeňovcami.  Pre prípad, že niekto, z tých, mojich, niečo zase prešvihne a ja spolu s ostatnými, som vždy pripravená, uznať si a odpykať, spoločnú vinu. Áno, presne tak, bežne to funguje, v predstavách ľudí, tých ľudí, čo sa príliš nenamáhajú premýšľať a s nadšením, pretože ma nepoznajú, šup, aj so mnou do vreca.

Veľmi rada by som si to s každým, kto takto rozmýšľa, vymenila aspoň na rok.
Určite by ste jasali od radosti, už len keď vyjdete z domu a zapichnú sa do vás, mnohé nedôverčivé pohľady, dokonca, aj malých detí a vy sa budete tváriť, že to vôbec nevidíte. Nikto vám, nebude dôverovať a akonáhle vás zbadajú, budú mať strach a obavy. Jednoducho, nebudú vedieť, čo ďalej s vami, lebo vás nepoznajú a tak jediné riešenie bude, že pôjdete, do spoločného vreca.

Tak, ako je to vlastne so mnou?

Na prvý pohľad, sa hneď vie, teda podľa farby pokožky, kto som. Nikdy som nekradla, nikdy som nikoho nenapadla, chodím slušne a čisto oblečená, povedala by som, aj celkom dobre. Mám chuť  a viem pracovať, viem sa slušne a kultivovane vyjadrovať, teda podľa všetkého, by som nemala mať žiadny problém. Teda, len neviem, ako ma vlastne rozpoznajú, či som tá dobrá alebo zlá a či vôbec dostanem zelenú. Viete, mám totiž, svoje sny, moje ciele, predstavy, túžby, môj život, ktorý už nechcem premárniť, len preto, že mi niekto, odmieta dať šancu.  Ja viem, viem, veľmi dobre viem, je kríza, hmm, máme to vraj, ťažké, všetci! 

No veď, práve to, čo nepoznáme, odmietame, zľahčujeme, odôvodňujeme, tak, ako nám, príde vhod.  Podstata  veci  je v tom, že Rómovia spoločne tvoríme veľkú, etnickú skupinu, ale nie je správne, nás, všetkých označiť, spoločnou etiketou, ako banány. Môžete si to predstaviť, živo na Vás, ako by sa vám to páčilo? Hovorilo by sa o Vás: Tak toto sú Slováci, Vy, všetci, ste rovnakí a nemá to s vami zmysel, nikdy sa nezmeníte! V skutočnosti, okrem pôvodu, nemáte s ostatnými Slovákmi, nič podstatné, ak nejdete spolu na pivo, nie ste rodina alebo priatelia. Takisto je to aj so mnou a s ostatnými Rómami. Okrem rodiny a priateľov sa vzájomne medzi nami nepoznáme, každý, žijeme podľa svojich možnosti a svojich pravidiel, vo svojom meste, vo svojom príbytku, tak ako, Vy.

 „Máme svoje tradície, svoju kultúru, svoju históriu, dokonca svoj jazyk, tak, ako, VY. Mnohí z nás žijú v chudobných osadách, ale je pravdou, že mnohí z nás, sú aj integrovaní medzi vami, preto nie je pravda, že nás, nerozoznáte“.

Tak, ako, medzi vami aj medzi nami sa nájdu, takí, čo každodenne musia vytŕčať, svoju žlč a dokazovať diskrimináciu, netoleranciu a nenávisť.  A zdá sa, že to zrejme bude vytúžený liek a smer, ako, napredovať k budúcnosti. Horká žlč a zaslepenosť je na obidvoch stranách barikád, všetci majú jasný dôvod, prečo používať, ich medicínku, vyrobenú po domácky, zdarma. Nevýhodou, používania tohto lieku, je, že dlhodobým používaním, vylepšíte len  svoje ego, nadutosť, zákernosť, nadradenosť voči ostatným a tak pekná budúcnosť, pre obidve strany, je v nedohľadne.


Žeby, nový druh zábavy alebo ešte sme nevyšli zo starých, známych koľají, zo  starého režimu, ktorý sme s hrdosťou zlomili? Ten režim, sme tvorili my, všetci, naše podlomené charaktery, naša slobodná vôľa udať, kontrolovať a všemožne  znepríjemňovať život, nehľadiac, ako, naše obete, skončili. Zrejme,  nie sme schopní, upustiť od našich prvoradých záľub, prenasledovať iných, pre iný názor, pre iný pôvod, pre iné presvedčenie.

Či je to výhoda alebo nevýhoda, mám, možnosť vidieť a porovnať aj  iné pomery,  v inej krajine. Som si istá, kto, mal možnosť  skúsiť žiť, len ďalej, za našimi hranicami, mi dá za pravdu. Dýcha sa inde  o niečo lepšie, každopádne, vás neminú problémy, ako aj všade, ale tieto špecifické nálepky, ako na banánoch, nájdeme len u nás. A že nie? Hovoríte, že diskriminácia je aj inde?  Nám  sa to, totiž, tak páči, Vám všetkým, sa to páči, liezť, každému do hrnca, do života, do svedomia a pichať a pichať od zlosti nenávisti a závisti.

„ Pointa, však nie je o pekných zuboch, ale o úsmeve, ktorý vychádza, z tvojho Ja a ešte k tomu závidíš, že lepšie to ide bezzubému“


Blanka di Carbini

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Budú Kotlebovci zabíjať ľudí?

Skôr než si odpovieme na túto otázku, mali by sme si vlastne definovať, čo je fašizmus a ako prejavuje v ĽSNS Mariána Kotlebu   

5 dôvodov, prečo sú kotlebovci fašisti.
(podľa Jakuba Drábika)

1. Fašizmus je forma radikálneho nacionalizmu snažiaca sa o „očistu“ národa, ktorý je podľa fašistov v kríze. Takto nám dnešný stav prezentujú aj kotlebovci: „zvrátenosti v médiách“, „degenerovaná spoločnosť“, „paraziti“, „kríza“ a podobne. Svet sa rúti do záhuby a len oni vedia, ako ho zachrániť 

2. Fašizmus potrebuje nepriateľa, ktorého môže obviniť z problémov národa, démonizovať ho a nakoniec národ od neho „očistiť“. Strach zároveň mobilizuje masy – u kotlebovcov sú to ako vnútorní (Rómovia, Židia, Maďari, skorumpovaní politici), tak vonkajší (utečenci, islam) nepriatelia. 
3. Fašisti tvrdia, že moderná kultúra je dekadentná a zvrátená a chcú ju nahradiť tou „pravou“ národnou. Prejavy kotlebovcov i ich program je plný „dekadentného moderného umenia“ a „nízkou úrovňou kultúry“. Preto Kotleba zatvá…