Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Vypočítaví cigáni, alebo ako sa tvorí verejná mienkaRómska problematika je veľmi vďačná téma, o ktorej sa dá diskutovať donekonečna. Na tému Rómovia sa už popísalo toľko, že až. No najviac sa vždy píše o tom, ako sú cigáni vypočítaví, ako zneužívajú sociálny systém, ako parazitujú na sociálnych dávkach a aké majú výhody, ktoré automaticky plynú z ich etnickej príslušnosti.

Veľkú mieru na šírení týchto lží a predsudkov majú médiá. Súkromné médiá v honbe za čo najvyššou sledovanosťou v ľuďoch vytvárajú dojem, že Rómovia zneužívajú všetko a všetkých. Nie je to nič nové pod slnkom, ja viem. Jedným z príkladov je zavádzajúca, dobre známa správa na stránkach FB, že Rómom sú preplatené všetky výdavky spojené s liekmi. Nedávno som dokonca zachytila správu, že rómske ženy zneužívajú lukratívny príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa vo výške 678,49 €. Keď je už preukázateľné a dokázateľné, že Rómovia nie sú najväčšími poberateľmi sociálnych dávok, tak médiá sa zase snažia majorite podhodiť "argumenty" o zneužívaní rodičovského príspevku k príspevku pri narodení dieťaťa. Naozaj veríte tomu, že ženy z osád si dokážu naplánovať rodičovstvo? Žiadna rómska žena z osady to, žiaľ, nedokáže. Keby rómske ženy skutočne rodili iba z vypočítavosti, tak po treťom dieťati by rodiť prestali. Finančne by sa im to už neoplatilo. Zneužitie príplatku k príspevku, je tiež do neba volajúca hlúposť! Pretože tento príplatok k príspevku sa vypláca matkám, ktoré majú maximálne 3 deti! Ak má už štvrté a ďalšie, nedostane nič! Aj dávka v hmotnej núdzi je stanovená na rodinu so štyrmi deťmi a viac tak, že je jedno či majú 5, alebo 10 detí. Dostanú rovnakú výšku DvHN. Je to na plač a zároveň na smiech takéto do očí bijúce zavádzanie. Ja sa pýtam, dokedy sa ešte budú šíriť falošné a zavádzajúce informácie, ktoré majú nám Rómom škodiť? Prečo sa za podobné správy netrestajú média, ktoré týmto podnecujú majoritu k nenávisti voči Rómom? Dokedy takéto médiá bude štát podporovať?  

                    Samozrejme očakávam, že hlúpe stádo sa týchto "faktov" ihneď chytí. A bude sa táto správa o ďalšom zneužívaní zo strany Rómov opäť šíriť ako mor. Netvrdím, že nebyť takýchto správ, tak nás Rómov všetci z majority milujú. A netvrdím ani to, že nie sú problémy. Ale...Mnohí ľudia, ktorí si prečítajú „overenú skutočnosť podloženú argumentmi“ a zistia, že túto správu uvádza „dôveryhodný“ zdroj, jej nepochybne uveria. Verte, že je veľmi ľahké uveriť tomu, čo nám ponúkajú médiá a hlavne ak si nemáte čas overiť skutočnosť, alebo jednoducho nemáte záujem. Poviete si: „No a? Však normálny človek, ktorý disponuje zdravým rozumom a istými znalosťami zo sociálnej oblasti sa nad tým iba zasmeje“. Omyl vážení!! Takýmto spôsobom sa ľuďom vymývajú mozgy, takto sa vyvoláva a šíri voči Rómom nenávisť a takýmto spôsobom sa tvorí verejná mienka o nás Rómoch!! Stačí dať článku ten správne provokujúci názov a sledovanosť, alebo čitateľnosť je zaručená! Mnohí ľudia sa potom medzi sebou burcujú ešte k väčšej nenávisti voči Rómom. Niekto si to musí odniesť, keď v našom štáte nemáme žiadny fungujúci rezort.
Keďže je neúnosná a veľmi napätá situácia medzi väčšinovou populáciou a rómskym etnikom, verejnosť žiada represívne opatrenia voči Rómom. Prichádzajú na scénu páni politici s rétorikou, ktorá pohladí dušu nespokojných Slovákov. Prinášajú páni politici reštriktívne opatrenia, ktoré v konečnom dôsledku nič nevyriešia, alebo len z časti. Vlastne predsa len...upokojenie napätej situácie, zviditeľnenie pánov politikov a možnosť čerpania financií z  fondov EU. Toľko projektov na riešenie rómskej problematiky, toľko návrhov, toľko finančných zdrojov a čo z toho?? Nech sa páči, kľudne ma môžete obviniť zo  zovšeobecňovania, kľudne môžete na mňa kydať zo všetkých strán. Vo vyhlásení Strany Rómskej únie sa uvádza, že na riešenie rómskeho problému sa použilo viac ako 200 miliónov Eur z eurofondov, práve na cieľovú skupinu - Rómov z osád, bez zjavného výsledku! Nedávno som čítala o realizácií projektu, Zdravie Rómov na Slovensku, ktorého cieľom je podporiť a zlepšiť zdravie obyvateľov segregovaných rómskych komunít. Jednu z hlavných úloh pritom zohrávajú mediátori zdravia – terénni zdravotní asistenti, ktorí pôsobia priamo v rómskych osadách. Títo mediátori majú zabezpečiť lepší prístup k zdravotnej starostlivosti. Nízky štandard osobnej a komunálnej hygieny, absencia kanalizácie a prístupu k pitnej vode majú priamy vplyv na šírenie infekčných ochorení. Ja sa zamýšľam nad jednou otázkou: Čo pomôže Rómom s osád? Zdravotní mediátori, ktorí sú len slabou náplasťou na problém, ktorý má gigantické pozadie, alebo vyriešenie konkrétneho problému? Napríklad, ak nie je zdroj pitnej vody, tak komunite zdravotní mediátori pomôžu len čiastkovo. Nebolo by efektívnejšie a podľa mňa aj logickejšie a hlavne lacnejšie zabezpečiť zdroj pitnej vody, trebárs vyvŕtaním studní? Ja mám totižto dojem, že EU, ESF, OSF a REF a im podobné organizácie, sú ochotné poskytovať nemalé finančné zdroje na riešenie tzv. rómskeho problému, ale to je rovnaké, ako plátať nohavice so stovkou dier. 

          Namiesto nekonečného plátania „čiernych dier“ musí prísť odstránenie  príčin problémov. Lenže konkrétne príčiny problémov nikto nerieši. A pritom stačí tak málo. Ľuďom zabezpečiť prácu a bývanie. Ak tieto základné ľudské potreby budú zabezpečené, verím tomu, že nebudeme musieť riešiť žiadny rómsky problém. Budeme riešiť len to, kto má záujem zmeniť svoj spôsob života a kto nie. Riešením problému zastavíme aj nárast extrémizmu, xenofóbie, nenávisti a nacionalizmu.                                                                                                                         ADRICA.                                        

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…