Preskočiť na hlavný obsah

Vypočítaví cigáni, alebo ako sa tvorí verejná mienkaRómska problematika je veľmi vďačná téma, o ktorej sa dá diskutovať donekonečna. Na tému Rómovia sa už popísalo toľko, že až. No najviac sa vždy píše o tom, ako sú cigáni vypočítaví, ako zneužívajú sociálny systém, ako parazitujú na sociálnych dávkach a aké majú výhody, ktoré automaticky plynú z ich etnickej príslušnosti.

Veľkú mieru na šírení týchto lží a predsudkov majú médiá. Súkromné médiá v honbe za čo najvyššou sledovanosťou v ľuďoch vytvárajú dojem, že Rómovia zneužívajú všetko a všetkých. Nie je to nič nové pod slnkom, ja viem. Jedným z príkladov je zavádzajúca, dobre známa správa na stránkach FB, že Rómom sú preplatené všetky výdavky spojené s liekmi. Nedávno som dokonca zachytila správu, že rómske ženy zneužívajú lukratívny príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa vo výške 678,49 €. Keď je už preukázateľné a dokázateľné, že Rómovia nie sú najväčšími poberateľmi sociálnych dávok, tak médiá sa zase snažia majorite podhodiť "argumenty" o zneužívaní rodičovského príspevku k príspevku pri narodení dieťaťa. Naozaj veríte tomu, že ženy z osád si dokážu naplánovať rodičovstvo? Žiadna rómska žena z osady to, žiaľ, nedokáže. Keby rómske ženy skutočne rodili iba z vypočítavosti, tak po treťom dieťati by rodiť prestali. Finančne by sa im to už neoplatilo. Zneužitie príplatku k príspevku, je tiež do neba volajúca hlúposť! Pretože tento príplatok k príspevku sa vypláca matkám, ktoré majú maximálne 3 deti! Ak má už štvrté a ďalšie, nedostane nič! Aj dávka v hmotnej núdzi je stanovená na rodinu so štyrmi deťmi a viac tak, že je jedno či majú 5, alebo 10 detí. Dostanú rovnakú výšku DvHN. Je to na plač a zároveň na smiech takéto do očí bijúce zavádzanie. Ja sa pýtam, dokedy sa ešte budú šíriť falošné a zavádzajúce informácie, ktoré majú nám Rómom škodiť? Prečo sa za podobné správy netrestajú média, ktoré týmto podnecujú majoritu k nenávisti voči Rómom? Dokedy takéto médiá bude štát podporovať?  

                    Samozrejme očakávam, že hlúpe stádo sa týchto "faktov" ihneď chytí. A bude sa táto správa o ďalšom zneužívaní zo strany Rómov opäť šíriť ako mor. Netvrdím, že nebyť takýchto správ, tak nás Rómov všetci z majority milujú. A netvrdím ani to, že nie sú problémy. Ale...Mnohí ľudia, ktorí si prečítajú „overenú skutočnosť podloženú argumentmi“ a zistia, že túto správu uvádza „dôveryhodný“ zdroj, jej nepochybne uveria. Verte, že je veľmi ľahké uveriť tomu, čo nám ponúkajú médiá a hlavne ak si nemáte čas overiť skutočnosť, alebo jednoducho nemáte záujem. Poviete si: „No a? Však normálny človek, ktorý disponuje zdravým rozumom a istými znalosťami zo sociálnej oblasti sa nad tým iba zasmeje“. Omyl vážení!! Takýmto spôsobom sa ľuďom vymývajú mozgy, takto sa vyvoláva a šíri voči Rómom nenávisť a takýmto spôsobom sa tvorí verejná mienka o nás Rómoch!! Stačí dať článku ten správne provokujúci názov a sledovanosť, alebo čitateľnosť je zaručená! Mnohí ľudia sa potom medzi sebou burcujú ešte k väčšej nenávisti voči Rómom. Niekto si to musí odniesť, keď v našom štáte nemáme žiadny fungujúci rezort.
Keďže je neúnosná a veľmi napätá situácia medzi väčšinovou populáciou a rómskym etnikom, verejnosť žiada represívne opatrenia voči Rómom. Prichádzajú na scénu páni politici s rétorikou, ktorá pohladí dušu nespokojných Slovákov. Prinášajú páni politici reštriktívne opatrenia, ktoré v konečnom dôsledku nič nevyriešia, alebo len z časti. Vlastne predsa len...upokojenie napätej situácie, zviditeľnenie pánov politikov a možnosť čerpania financií z  fondov EU. Toľko projektov na riešenie rómskej problematiky, toľko návrhov, toľko finančných zdrojov a čo z toho?? Nech sa páči, kľudne ma môžete obviniť zo  zovšeobecňovania, kľudne môžete na mňa kydať zo všetkých strán. Vo vyhlásení Strany Rómskej únie sa uvádza, že na riešenie rómskeho problému sa použilo viac ako 200 miliónov Eur z eurofondov, práve na cieľovú skupinu - Rómov z osád, bez zjavného výsledku! Nedávno som čítala o realizácií projektu, Zdravie Rómov na Slovensku, ktorého cieľom je podporiť a zlepšiť zdravie obyvateľov segregovaných rómskych komunít. Jednu z hlavných úloh pritom zohrávajú mediátori zdravia – terénni zdravotní asistenti, ktorí pôsobia priamo v rómskych osadách. Títo mediátori majú zabezpečiť lepší prístup k zdravotnej starostlivosti. Nízky štandard osobnej a komunálnej hygieny, absencia kanalizácie a prístupu k pitnej vode majú priamy vplyv na šírenie infekčných ochorení. Ja sa zamýšľam nad jednou otázkou: Čo pomôže Rómom s osád? Zdravotní mediátori, ktorí sú len slabou náplasťou na problém, ktorý má gigantické pozadie, alebo vyriešenie konkrétneho problému? Napríklad, ak nie je zdroj pitnej vody, tak komunite zdravotní mediátori pomôžu len čiastkovo. Nebolo by efektívnejšie a podľa mňa aj logickejšie a hlavne lacnejšie zabezpečiť zdroj pitnej vody, trebárs vyvŕtaním studní? Ja mám totižto dojem, že EU, ESF, OSF a REF a im podobné organizácie, sú ochotné poskytovať nemalé finančné zdroje na riešenie tzv. rómskeho problému, ale to je rovnaké, ako plátať nohavice so stovkou dier. 

          Namiesto nekonečného plátania „čiernych dier“ musí prísť odstránenie  príčin problémov. Lenže konkrétne príčiny problémov nikto nerieši. A pritom stačí tak málo. Ľuďom zabezpečiť prácu a bývanie. Ak tieto základné ľudské potreby budú zabezpečené, verím tomu, že nebudeme musieť riešiť žiadny rómsky problém. Budeme riešiť len to, kto má záujem zmeniť svoj spôsob života a kto nie. Riešením problému zastavíme aj nárast extrémizmu, xenofóbie, nenávisti a nacionalizmu.                                                                                                                         ADRICA.                                        

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…