Preskočiť na hlavný obsah

Na Slovensku je to tak...Do povedomia ľudí sa dostal, keď v Košiciach inicioval  petíciu za odvolanie vtedajšieho ministra práce a sociálnych vecí Ľudovíta Kaníka. Ako asi jediný Róm odmietol dávky v Hmotnej núdzi, lebo bolo pod jeho úroveň žiť na úkor štátu. Nechcel byť nikomu na obtiaž, nechcel aby niekto na neho ukazoval prstom, žiadal iba to, na čo by mal mať právo každý občan tohto štátu – prácu a dôstojný život! Bojoval proti novele zákona o nemožnosti externe študovať a zároveň byť v evidencii uchádzačov o prácu. Práve pre túto novelu nemohol dokončiť štúdium, lebo by tým finančne ohrozil svoju rodinu.
Pán Jozef Varga sa zamestnal v roku 2006 vo firme Kosit a.s. Košice ako závozník pri zbere komunálneho a toxického odpadu. Prešiel lekárskou prehliadkou ako úplne zdravý, schopný vykonávať prácu.

Po dvoch rokoch v práci, pri preventívnej prehliadke mu zistili obojstrannú percepčnú poruchu sluchu, spôsobenú vplyvom nadmerného hluku. Pán Jozef stratil sluch na niečo viac ako 13 percent. Lekári odporúčali zmeniť pracovné zaradenie a nepracovať v hlučnom prostredí. Zamestnávateľ ho však nepreradil na inú prácu a po ďalších dvoch rokoch, pri preventívnej prehliadke mu už bola zistená 35 percentná strata sluchu a lekárka ho uznala za neschopného vykonávať ďalej prácu závozníka a odporučila preradenie na iné pracovné miesto. Zároveň sa pán Varga musel podrobiť dlhodobej liečbe a bol rok na Pnke.
Keďže zamestnávateľ nebol ochotný pána Vargu preradiť na inú prácu, podal pán Varga podnet na Inšpektorát práce. Po ich prešetrení uznali pravdu na strane pána Vargu, ktorého už po prvých zdravotných problémoch mali preradiť na iné pracovné miesto a tak zamestnávateľ ponúkol pánovi Vargovi miesto zametača, no ten bol v tom čase ešte na PNke.

Po skončení PN ale už miesto zametača bolo obsadené a tak pánovi Vargovi dali výpoveď dohodou zo strany zamestnávateľa spolu s odstupným s tým, že vhodné miesto vzhľadom na jeho zdravotný stav už nemajú. Pán Varga si výpoveď neprevzal, chcel prácu, ale aj keď si ju neprevzal, výpoveď bola platná. Je to skutočne irónia, keď v práci, v ktorej si zničíte zdravie, pre hlúposť a neschopnosť niekoho, o vás už nemajú záujem a vy sa ocitnete na dlažbe, s obmedzenými možnosťami. Pán Varga je momentálne na 45 percentnom invalidnom dôchodku, vďaka jeho poruche sluchu, je veľmi malá pravdepodobnosť, že by sa niekde zamestnal. Aj keď preukázateľne stratil sluch vykonávaním práce závozníka, pri nárazovom hluku, manipuláciou pri zbere odpadu, zamestnávateľ odmieta uznať pánu Vargovi odškodné za trvalú ujmu na zdraví. Momentálne sa pán Varga súdi s firmou Kosit, po prieťahoch na okresnom súde, kde mu nechceli uznať žalobu, krajský súd rozhodol v jeho prospech s tým, že vznikli všetky právne dôvody na začatie súdneho konania a tak do konca tohto roku by sa pán Varga mal dozvedieť, či uspel.Viem, že zdravie a sluch mu to už nevráti, no veríme, že vyhrá spravodlivosť a odškodné za doživotnú ujmu na zdraví dostane. 


Premýšľam nad našimi zákonmi, nad neschopnosťou štátnej moci, ktorá napomáha veľkým firmám ako je firma Kosit, aby nedodržiavaním bezpečnostných predpisov a ochrany zdravia pri práci, robili zo zdravých ľudí invalidov a bohužiaľ, často aj z detí siroty.  Urady pre ochranu zdravia pri práci by mali pravidelne vykonávať kontroly na pracoviskách, robiť merania hluku, toxicity a bezpečnosti pracoviska, no iba mali...ale nerobia. Kto pracuje vo veľkých firmách vie, ako sa končia takéto kontroly, buď dôjde kontrola iba po kancelárie, alebo ak aj robia nejaké merania na pracovisku, tak výsledky meraní bývajú upravené tak, aby všetko vyhovelo normám.
 
Aká veľká by to bola investícia pre firmu Kosit zabezpečiť pre ich pracovníkov na smetiarskych autách pomôcky na ochranu sluchu? Lakomosť sa nevypláca a ja dúfam, že toto si zástupcovia firmy uvedomia, keď sa pánovi Vargovi podarí vyhrať súdny spor a vysúdi si poriadne odškodné. Držme mu všetci palce.

Helena Kmeťová.


 

Komentáre

  1. Držíme palce pán Varga, dotiahnite to do dobrého konca.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…

Norbert Hmilansky: Idiot, herec, youtuber, zlodej, alebo onanista na "fejzbuku"?

Sociálne siete sú pre mnohých z nás doslova centrom života. Pomáhajú nám byť v kontakte s priateľmi a známymi, môžu byť nápomocné aj pri našej práci, sledujeme cez ne najnovšie správy. Vďaka sociálnym sietiam sa vieme rýchlo navzájom informovať, ale aj rozhnevať, či dokonca sa navzájom ovplyvniť. 

A teraz dovoľte, budem hovoriť, alebo skôr písať, sám za seba. S mojím názorom nemusíte a môžete súhlasiť, je to môj vlastný pohľad a nikomu ho nevnucujem. Mám 46 rokov a celý môj život robím, a žijem ako väčšina ľudí. Mne nikto nepostavil byt a nikto mi nič nedal zadarmo. Na všetko čo mám som si musel sám zarobiť. Keď nebudem pracovať, nebudem mať na lieky, nájom, či jedlo. 
Sloboda slova, či názoru je tu aj preto, že nám umožňuje nahlas si povedať svoj názor a  "fejzbuk" jeden z prostriedkov kde ten svoj názor môžeme povedať. To je aj prípad Norberta Hmilanského. 
Ja mu jeho názor neberiem, ale pýtam sa, kto mu dal právo hovoriť za všetkých Rómov? Ja som mu ten mandát, aby hovoril z…

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…