Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Rómovia sa prebúdzajú !Priznám sa, že pred marcovými voľbami 2012, kedy som prvý krát zaregistrovala aktivity Strany rómskej únie som bola trochu skeptická. Myslela som si, že to bude tak ako doteraz s inými podobnými subjektami...prídu, namútia trochu vody pred voľbami, neuspejú a zľahne sa po nich zem na ďalšie štyri roky...Týmto sa musím ospravedlniť pánovi Tankovi, predsedovi Strany rómskej únie, lebo v poslednom čase vyvíja aktivity, ktoré prebúdzajú Rómov na celom Slovensku. Zlá situácia na Slovensku, kríza, stúpajúce vlny rasizmu a neschopnosť úradu splnomocnenca pre rómske komunity, ktorý sa vydal cestou malého dvora a veľkého biča na Rómov, burcuje celé Slovensko. Najskôr to bola petícia za lepší život, demonštrácia za prácu v Bratislave , ktorá bola jednou z prvých chystaných demonštrácií, po ďalších mestách, rôzne výzvy našim vládnym predstaviteľom na dialóg a je tu aj tento otvorený list, ktorý pán Tanko adresuje premiérovi Ficovi :Vážený pán Premiér!

Ľudia si zaslúžia istoty! S týmto heslom ste Vy a Vaša strana Smer šli do marcových volieb 2012.
„ Voliči si môžu vybrať, buď si vyberú zlepenec, ktorý pôjde cestou zdražovania, alebo si vyberú stabilnú vládu, ktorá pôjde cestou podpory hospodárskeho rastu, zamestnanosti, hľadania príjmov do štátneho rozpočtu od bohatých bánk a silných. A samozrejme, cestou stability a istoty pre konkrétnych ľudí,“

Toto sú Vaša slová, slová, ktoré priviedli ľudí do volebných miestností s jasnou predstavou koho majú voliť. A je jedno, či to boli rómski voliči, alebo slovenskí, všetci sa zhodli a vybrali si Vami sľubované istoty. Po roku Vašej vlády je tu čas rekapitulácie pán premiér, ľudia sa právom pýtajú, kde sú tie sľubované istoty, prečo nerastie zamestnanosť, prečo príjmy do štátneho rozpočtu nejdú od bohatých bánk a od silných, ale na plátanie dier v rozpočte doplácajú stále viac obyčajní ľudia. 


Chudobní sú ešte chudobnejší a bohatí stále bohatší. Každý mesiac rastie nezamestnanosť, čoraz viac ľudí je odkázaných na pomoc štátu, stupňujú sa národnostné vášne a doplácajú na to poväčšine naši ľudia, Rómovia, tiež Vaši voliči a občania tejto republiky. Svojimi nedávnymi výrokmi ste možno nechtiac, tiež pomohli zdvihnúť nacionalistické vášne, no Vy veľmi dobre viete pán premiér, že my Rómovia tento štát neruinujeme. Preto Vás žiadame v mene všetkých Rómov, ale aj všetkých občanov Slovenskej republiky, aby ste splnili svoje predvolebné sľuby, chceme prácu, nechceme byť na ťarchu štátu, nechceme aby naše deti hladovali. Žiadame Vás, aby ste splnomocnenca pre rómske komunity pána Petra Polláka priviedli k efektívnejšej práci, k riešeniu pálčivých káuz ako je problém s nevysporiadanými pozemkami pod osadami, kauza Malacky, problémy s rómami zo zbúraných bytoviek, ktorí vytvárajú nové osady..atď.

Dňa 6.3 2013 sme uskutočnili našu prvú demonštráciu za prácu a slušný život pre všetkých v Bratislave a pripravujeme ďalšie, v iných mestách a v iných termínoch a budeme pokračovať dovtedy, kým nesplníte svoje predvolebné sľuby.
 


František Tanko

Predseda Strany rómskej únie na Slovensku.
Mnohí sa pýtajú, aký to má zmysel, či to nie je iba snaha o zviditeľnenie niekoho,  no myslím že je to úplne inak. Je to snaha o zviditeľnenie niečoho...problému, ktorý tu je už desiatky rokov a nikto nieje ochotný s ním skutočne niečo robiť. Do rómskych projektov šli za tie roky milióny eur,  do vzduchu vyhodené peniaze na nezmyselné projekty, projekty nesúvisiace s rómskym problémom ani okrajovo a samozrejme nesmieme zabudúť, že veľa z tých peňazí skončilo vo vreckách politikov, primátorov, starostov a samozrejme zakladateľov nezmyselných občianskych združení. 
Veríme, že pán premiér splní všetky svoje predvolebné sľuby, bude dostatok pracovných príležitostí pre všetkých a nebudeme v budúcnosti ako menšina závislí na pomoci štátu.
Helena Kmeťová.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!

Polícia vyšetruje, či exekútor Rudolf Krutý neprekročil svoje právomoci a nezneužil právomoc verejného činiteľa.

Telefonáty z jeho čísel, resp. automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého, otravuje ľuďom niekoľkokrát dennodenne život, aj keď napr. svoj dlh už máte dávno splatený.

To je aj prípad pani Jany. Približne v polovici februára tohto roku pani Jane začal niekto vyvolávať z neznámych čísel. Na niektoré nestačila zareagovať a nedvihla ich. V iných jej zas automat z exekútorskej kancelárie Rudolfa Krutého oznamoval, že má uhradiť exekúciu.

Keďže si bola vedomá toho, že žiadne dlžoby nikdy nemala a vždy všetko uhradila, tak tomu nevenovala pozornosť. Telefonáty od Krutého ale neprestávali.

„Neustále ma vyzývali k zaplateniu. Nikdy v živote som neprišla do styku s exekútormi, pretože vždy všetko platím načas. Na tomto si dávam záležať. Preto ma to najskôr začalo urážať, potom ma to začalo otravovať a postupom času som telefonáty začala vnímať ako hrubý nátlak,“ vysvetľuje Jana.

P…