Preskočiť na hlavný obsah

Rómovia sa prebúdzajú !Priznám sa, že pred marcovými voľbami 2012, kedy som prvý krát zaregistrovala aktivity Strany rómskej únie som bola trochu skeptická. Myslela som si, že to bude tak ako doteraz s inými podobnými subjektami...prídu, namútia trochu vody pred voľbami, neuspejú a zľahne sa po nich zem na ďalšie štyri roky...Týmto sa musím ospravedlniť pánovi Tankovi, predsedovi Strany rómskej únie, lebo v poslednom čase vyvíja aktivity, ktoré prebúdzajú Rómov na celom Slovensku. Zlá situácia na Slovensku, kríza, stúpajúce vlny rasizmu a neschopnosť úradu splnomocnenca pre rómske komunity, ktorý sa vydal cestou malého dvora a veľkého biča na Rómov, burcuje celé Slovensko. Najskôr to bola petícia za lepší život, demonštrácia za prácu v Bratislave , ktorá bola jednou z prvých chystaných demonštrácií, po ďalších mestách, rôzne výzvy našim vládnym predstaviteľom na dialóg a je tu aj tento otvorený list, ktorý pán Tanko adresuje premiérovi Ficovi :Vážený pán Premiér!

Ľudia si zaslúžia istoty! S týmto heslom ste Vy a Vaša strana Smer šli do marcových volieb 2012.
„ Voliči si môžu vybrať, buď si vyberú zlepenec, ktorý pôjde cestou zdražovania, alebo si vyberú stabilnú vládu, ktorá pôjde cestou podpory hospodárskeho rastu, zamestnanosti, hľadania príjmov do štátneho rozpočtu od bohatých bánk a silných. A samozrejme, cestou stability a istoty pre konkrétnych ľudí,“

Toto sú Vaša slová, slová, ktoré priviedli ľudí do volebných miestností s jasnou predstavou koho majú voliť. A je jedno, či to boli rómski voliči, alebo slovenskí, všetci sa zhodli a vybrali si Vami sľubované istoty. Po roku Vašej vlády je tu čas rekapitulácie pán premiér, ľudia sa právom pýtajú, kde sú tie sľubované istoty, prečo nerastie zamestnanosť, prečo príjmy do štátneho rozpočtu nejdú od bohatých bánk a od silných, ale na plátanie dier v rozpočte doplácajú stále viac obyčajní ľudia. 


Chudobní sú ešte chudobnejší a bohatí stále bohatší. Každý mesiac rastie nezamestnanosť, čoraz viac ľudí je odkázaných na pomoc štátu, stupňujú sa národnostné vášne a doplácajú na to poväčšine naši ľudia, Rómovia, tiež Vaši voliči a občania tejto republiky. Svojimi nedávnymi výrokmi ste možno nechtiac, tiež pomohli zdvihnúť nacionalistické vášne, no Vy veľmi dobre viete pán premiér, že my Rómovia tento štát neruinujeme. Preto Vás žiadame v mene všetkých Rómov, ale aj všetkých občanov Slovenskej republiky, aby ste splnili svoje predvolebné sľuby, chceme prácu, nechceme byť na ťarchu štátu, nechceme aby naše deti hladovali. Žiadame Vás, aby ste splnomocnenca pre rómske komunity pána Petra Polláka priviedli k efektívnejšej práci, k riešeniu pálčivých káuz ako je problém s nevysporiadanými pozemkami pod osadami, kauza Malacky, problémy s rómami zo zbúraných bytoviek, ktorí vytvárajú nové osady..atď.

Dňa 6.3 2013 sme uskutočnili našu prvú demonštráciu za prácu a slušný život pre všetkých v Bratislave a pripravujeme ďalšie, v iných mestách a v iných termínoch a budeme pokračovať dovtedy, kým nesplníte svoje predvolebné sľuby.
 


František Tanko

Predseda Strany rómskej únie na Slovensku.
Mnohí sa pýtajú, aký to má zmysel, či to nie je iba snaha o zviditeľnenie niekoho,  no myslím že je to úplne inak. Je to snaha o zviditeľnenie niečoho...problému, ktorý tu je už desiatky rokov a nikto nieje ochotný s ním skutočne niečo robiť. Do rómskych projektov šli za tie roky milióny eur,  do vzduchu vyhodené peniaze na nezmyselné projekty, projekty nesúvisiace s rómskym problémom ani okrajovo a samozrejme nesmieme zabudúť, že veľa z tých peňazí skončilo vo vreckách politikov, primátorov, starostov a samozrejme zakladateľov nezmyselných občianskych združení. 
Veríme, že pán premiér splní všetky svoje predvolebné sľuby, bude dostatok pracovných príležitostí pre všetkých a nebudeme v budúcnosti ako menšina závislí na pomoci štátu.
Helena Kmeťová.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…

Norbert Hmilansky: Idiot, herec, youtuber, zlodej, alebo onanista na "fejzbuku"?

Sociálne siete sú pre mnohých z nás doslova centrom života. Pomáhajú nám byť v kontakte s priateľmi a známymi, môžu byť nápomocné aj pri našej práci, sledujeme cez ne najnovšie správy. Vďaka sociálnym sietiam sa vieme rýchlo navzájom informovať, ale aj rozhnevať, či dokonca sa navzájom ovplyvniť. 

A teraz dovoľte, budem hovoriť, alebo skôr písať, sám za seba. S mojím názorom nemusíte a môžete súhlasiť, je to môj vlastný pohľad a nikomu ho nevnucujem. Mám 46 rokov a celý môj život robím, a žijem ako väčšina ľudí. Mne nikto nepostavil byt a nikto mi nič nedal zadarmo. Na všetko čo mám som si musel sám zarobiť. Keď nebudem pracovať, nebudem mať na lieky, nájom, či jedlo. 
Sloboda slova, či názoru je tu aj preto, že nám umožňuje nahlas si povedať svoj názor a  "fejzbuk" jeden z prostriedkov kde ten svoj názor môžeme povedať. To je aj prípad Norberta Hmilanského. 
Ja mu jeho názor neberiem, ale pýtam sa, kto mu dal právo hovoriť za všetkých Rómov? Ja som mu ten mandát, aby hovoril z…