Preskočiť na hlavný obsah

Cigáni v nepráve a nacisti na čele zákona

V Maďarsku slobodné nosenie hákového kríža, červenej hviezdy a iných nacistických a komunistických znakov je dnes veľmi moderné. Moderné sa to zdalo aj pre maďarský ústavný súd, ktorý rozhodol beztrestné nosenie znakov.
Už v máji tohto roku sa presne ukáže, kto je skínom, nacistom, fašistom podľa ich oblečenia a symbolov. Možno nimi budú moji susedia, alebo ich deti. V škole nimi môžu byť učitelia a zamestnanci škôl, kde chodia aj moje deti. Alebo aj predavačka v obľúbenom obchode. Kto vie, kde presne a u koho sa to prejaví? Určite si povedia, že ak slobodne a beztrestne, tak otvorene na plno!
Môžme kričať, nadávať, hádať sa, či žalovať hocikde a hocikomu. Právo je na ich strane. Hitler žil a bol v práve. Skíni začali zabíjať, prepadávať a sú a budú v práve. Fašisti stále žijú a neonacisti sa hrajú, že idú s módou v nevraživosti a neľudskosti. A to všetko robia na naše adresy a s právom.
 Zbytočne tu začnem rozpisovať ako my Rómovia trpíme pre nedostatok slobody, bezprávia... To sa tu už o tom toľko rokov píše, medializuje, rieši a stále ten istý bod. Nacisti sú v práve a my Rómovia v zajatí neznášanlivosti.


Koľko veľa projektov, programov, filmov, správ a mnoho organizácii proti rasizmu, za ľudské práva a slobody, nadácie za rovnosti medzi ľudmi pracovalo proti ním? A stále sa musíme obávať o naše životy. Podľa môjho poznania a rečí mojich rodičov a známych ide o 20 rokov. Story o ich cestovaní do Čiech za prácou, kedy boli plní obáv a strachu na staniciach. Alebo keď išli na nákupy a mladí skinheadi im vyhodili z nákupných tašiek nakúpený tovar... A pri takýchto skutočných storkách môžem pokračovať do rána. Raz môj otec rozprával, že celú noc sa skrýval v Poprade na staničnom WC, len aby ho skinheady nezbili. Nespal celú noc, krčil sa na WC so strachom o život.
Teraz sa tu v Maďarsku budú krčiť od strachu pri každom pohľade na hákový kríž, červenú hviezdu, kladivá... Majorita nechce rómskeho suseda. Veľa giet, osád, segregácií na školách,rasistických útokov, diskriminácii na trhu práce...Je toho veľa pre nás Rómov a Židov. Teraz aj slobodné nosenie hákového kríža, nacistických symbolov, červenej hviezdy ako aj kosáka a kladiva.
 Ani Európska únia, Európska komisia, NATO ani nikto iný nie je schopný zastaviť fašistické procedúry na ničenie Rómov a Židov už tak dlho. Prišla aj Maďarská garda a takmer polovičke Maďarov sa zapáčili. Keďže boli politicky aj právom zakázaní, zostali iba ako Politická strana JOBBIK. Tento zákon ich určite posilní, už iba pre ich zbavenie o slobodnom nosení ich uniformy pred pár rokmi. Jedno viem, že keď uvidím v autobuse osobu s hákovým krížom, tak hneď pri prvej zastávke spolu s deťmi vystúpim a ďalej pôjdem peši. Ak moje deti budú hladné a v obchode pri nákupe bude osoba s podobnými znakmi, tak radšej nechám deti hladujúce, lebo sa budem báť o seba a deti, aby nás nenapadli. Takže vždy bez rozdielu kde a kedy, či bude pršať alebo snežiť tak radšej s deťmi pôjdem von z autobusu, vlaku, obchodu, alebo sa skryjem, ako keby som prežila napadnutie a útoky.
 Ak Maďarský súd dovolil nacistom nosenie hákových krížov, tak neskôr im môže dovoliť aj napádať, zabíjať a vraždiť. A čo my Rómovia zmôžeme? Nič! Ako doteraz, vôbec nič nezmôžeme proti takýmto ľuďom, taktikám, nenávisti, diskriminácii...

Lucia Čurejová.

Komentáre

 1. ja sa vam cudujem, ved romov je viacej ako nacistov, tak co sa nezorganizujete, vyberte si tiez nejaky symbol, ste predsa v pocetnej prevahe, ich je par tisic, vas je par stovak tisic, ukazte im, ze su sraci. lebo su.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. ano su sraci ale bohuzial oni sa vedia zorganizovat aj po stovky ale nasi romovia bohuzial sa nevedia ta zorganizovat to je velka chyba romou ved ras verym ze romovia budu spolu a pojdu za svoje prava aj ked......

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Nato nebudú mať čas niečo obhajovať...:D takto to je správne keď sloboda prejavu tak pre všetkých nie len pre negerské menšiny....

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Nevera u Šarköziovcov z Cigánskych diablov

V partii Cigánskych diablov v týchto dňoch dujú poriadne vetriská. Podľa informácií Nového Času je na pretrase nevera a intrigy. Zdroj Nového Času tvrdí, že manželka Ernesta Šarköziho Silvia má mať až podozrivo blízko k prvému huslistovi Štefanovi Banyákovi, ktorý má s manželkou Katkou dvoch synov.


Podľa Silvie Šarköziovej ide však o výmysel, ktorý má jej rodine uškodiť.„Nie, nie je to pravda,“ vyhlásila Silvia, no pripustila, že práve v domácnosti u Banyákovcov nebolo vždy všetko s kostolným poriadkom a v ich domácnosti plnej hádok sa riešili otázky nevery. „Dôvodom ich hádok mala byť nevera Banyákovej manželky Katky,“ vyjadrila sa opatrne Silvia Šarköziová. Podľa jej slov práve Banyák upodozrieval svoju manželku z nevery. „Ja neriešim, či to bola alebo nebola pravda, ja sa do ich manželstva absolútne nestarám ani nechcem. Mňa sa to netýka,“povedala Šarköziová.


Nevera, alebo len novinárska kačica?

Jeden z komentárov ma však doslova šokoval: "Reálne, Sylvia je krásna žena a Ernest…

Zborov : Video ktoré zachytáva ako policajti bijú Rómov v osade, zachytáva scénu ako z hororu, kde policajti bijú ľudí hlava nehlava...

***RTVS má k dispozícii video, na ktorom policajti bijú obuškami Rómov v osade*** Video, ktoré sa podarilo získať European Roma Rights Centre (Centrum pre práva Rómov), zachytáva scénu v Zborove, okres Bardejov, keď podvečer 16. apríla 2017 privolali policajnú hliadku pre šarvátku medzi Rómami. Niekoľko policajtov sa zaháňa obuškami aj na deti, jeden z nich surovo sotí do staršej ženy, ktorá stojí pokojne bokom a zrazí ju na zem. Policajti sa na videu opakovane zaháňajú na ľudí, ktorí nekladú žiaden aktívny odpor. Rómovia tvrdia, že zásah si natočili viacerí, zachovalo sa však len toto jediné video. Pracovníkom Centra pre práva Rómov povedali, že večer po zásahu sa totiž policajti vrátili a donútili ich ostatné videá z telefónov vymazať. Video sme ukázali aj policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi. „Viaceré z tých zákrokov sa mi zdajú zjavne neprimerané. Na môj podnet som video preposlal na policajnú inšpekciu, ktorá okamžite začne konanie, aby sa celý zásah vyšetril,“ povedal ná…

Kráľ rómskych piesní Kamil Polakovič z City Boys z Trnavy zase oklamal ľudí, zobral zálohu a neprišiel hrať...

Kto z nás by nepoznal Kamila, úžasného speváka, hudobníka, skladateľa rómskych piesní. Právom sa označuje za kráľa rómskych piesní. No to je jeho jedna stránka, druhú stránku jeho života len málo Rómov pozná a tí čo mali možnosť Kamila spoznať aj inak mi určite dajú za pravdu...


Tvrdí, že jej pokazil najkrajší deň v živote. Renáta Čonková (36) z Kokavy nad Rimavicou (okr. Poltár) si plánovala svoju svadbu mesiace dopredu, chcela, aby bola dokonalá.

Klasický scenár, ktorý Kamil urobil vo svojom živote nie jedenkrát, zobral zálohu, dohodol sa termín kedy príde hrať a v deň termínu Kamila nikde... To bol prípad aj Renáty Čonkovej.

Ešte vo februári oslovila kráľa rómskych piesní Polakoviča. „Dohodli sme sa, že vystúpi so svojou kapelou za honorár 1 000 eur. Päťsto som mu poslala dopredu ako zálohu. Navyše, sľúbil mi, že nám zloží svadobnú pieseň, tak som mu dala ďalších 260 eur,“ vysvetľuje Čonková.