Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Nenávidení Rómovia


Dnes si pripomíname Svetový deň Rómov

Sme nenávidení. 
 
Boli sme v Indii a boli sme nenávidení
Prišli sme k vám a boli sme nenávidení
Zabíjali ste nás, naše deti a ženy predávali do otroctva, vešali ste nás nás na hraniciach, alebo upaľovali naše ženy ako bosorky, pretože
sme poznali to čo vám bolo ukryté

Vyhnali ste nás za mestá a dediny, nedovolili ste nám žiť medzi vami.
Našich dedov ste hnali do koncentrákov, na našich deťoch ste robili pokusy experimenty v mene vedy, v plynových komorách ste nás zabíjali
Vašu kultútu sme šírili po svete, vaše piesne, zatial čo naše piesne boli zahrabané v prachu.Nedovolíte nám pracovať, cigánov neberieme, nechceme vás, choďte preč, nech vás nevidíme.
V práci sa k nám chováte ako k psom, ako by sme mali blchi, dva krát musíme dokázať že vieme pracovať a aj tak nad nami ohrnujete nos.
Na naše deti kríčíte " negri " cigánčatá spradlavé " a to dieta sa napriek tomu na vás usmeje.

Každú našu chybu nám viete vykričať, pritom sa neviete pozrieť na vaše hriechy, na vaše správanie a zlobu ktorú máte v srdci, vy ľudia plný predsudkov, vy sudcovia hlúpi...
Vytvorili ste getá plné špiny zmarených životov, naše deti dávate medzi debilov. Lunik sa vám smeje a je svedkom vašej nenávisti a vy kričíte čo budeme robiť ?
Sme národ zrkadla vášho, do ktorého sa nedokážete pozrieť lebo sme svedkami vašej nenávisti, zloby ktorú nosíte v srdci, sme svedkami vašej minulosti aj prítomnosti.
Boli sme nenávidení, sme nenávidení, trápili ste nás, zabíjali ste nás a my sme prežili. Aj po tej tisícke rokov sme a budeme, lebo svedectvo nášho národa musí spoznať celý tento svet. 


 

Jozef Kmeťo 

Komentáre

 1. Jedina vec, ktoru robite je obvinovanie vsetkych dookola, bez toho aby ste si priznali svoje chyby. Je vo vas viac zla, ako v ludoch ktorych odsudzujete.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Pravda pravdúca...každé jedno slovo, ktoré je v tomto článku napísané. Len ten spochybňuje slová autora článku, ktorý neprežil a nevyskúšal na vlastnej koži, čo je to byť Róm - nenávidený a nechcený! Medzinárodný deň Rómov je deň, kedy sa zišli Rómovia zo 14 krajín, spojili sa a vyjadrili nahlas, že žiadajú rešpekt vlastného pomenovania, prijali svoju hymnu a vlajku, tak ako iné národy!! My sme národ, nie sme zver!! UPRE ROMA!!!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Odcitujem:
  "Boli sme v Indii a boli sme nenávidení
  Prišli sme k vám a boli sme nenávidení"

  Otázkou ostáva, prečo ste boli nenávidený. Autor tu podsúva konšpiračnú teóriu o tom, ako sa celý svet dohodol že bude nenávidieť a diskriminovať cigáňov (v skutku, všade kde sa vyskytujete sú s vami len problémy). Bez štipky reflexie tu autor tak isto obvyňuje ľudí, ktorý jeho etnikum živia (bez ostatných by ste pošli hladom)a v rámci možností skultúrňujú, zo zloby a zákernosti. Asi si predstavuje že slováci rozbili Lunik a navozili tam odpad.

  Z tohoto a podobných textov jasne vyplýva nepochopenie pojmu práca v jeho podstate. Ostatne, etniku ktoré vnútorne neprešlo neolitickou revolúciou a zostáva na úrovni lovcov - zberačov (dnes však lovia ľudí a zbierajú cudzí majetok)je to ťažké vysvetliť, že práca nepadá len tak z neba, že o prácu sa treba pričiniť a pracovné miesta vytvárať. Okolo každej jednej osady je bordel a smetisko. Prečo to neupracú a nenasadia tam zeleninu a ovocné stromy? Prečo sú v osadách vši potkany a šváby namiesto sliepok, zajacov a prasiat? Kým niekto bude žiť na smetisku a bude mi do očí tvrdiť, že chce pracovať - neuverím mu, kým to smetisko neodprace. Ako nezamestnaný má na to dosť času. A kým nenaučí svoje deti základným návykom, nemôže sa čudovať, že svoje deti nedám do jednej triedy s tímy jeho.

  SitňaN

  OdpovedaťOdstrániť
 4. tri dni som uvažoval až so sa rozhodol nedá mi nereagovať na tento "cigánsky plač" večne nenávidených Rómov. Bude otázka. Rozmýšľali niekedy Rómovia prečo je to tak? Lebo kto si prečíta Vaše dejiny to vidí jasne. Svet okolo seba nezmeníte musíte sa zmeniť Vy. Tak to už konečne skúste za tie storočia čo ste v Európe

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Chudáčikovia, už vyše 800 rokov vám každý európsky národ iba robí zle, všade vás bezdôvodne prenasledujú a ubližujú vám...a pritom vy všade od nepamäti poctivo pracujete, snažíte sa žiť slušne, udržiavať poriadok, čistotu, desať božích prikázaní nelúpite , nevraždíte, nekradnete - sám nechápem čo proti vám tí hnusný biely rasisti stále majú počnúc cisárom Žigmundom Luxemburským a končiac 99 % chudobných bielych gadžov ( Slovákov, Maďarov, Čechov...) pracujúcich za minimálnu mzdu a poctivo platiacich dane, aby ste vy mohli každého 18 teho mať tri dni bašavel, hrať automaty, chlastať drahé pálenky ( lebo Borovička je pre gadžov ), z nudy sem tam skopať a okradnúť a prizabiť nejakých dôchodcov, znásilniť 80 ročnú babku, olúpiť deti na ceste do školy...ČO JE NA TOM ZLÉ ????????

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rovnosť nadovšetko

Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.
V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 
A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackuj…

Opatrovateľka, či parazit?

V takmer každej rodine to príde, nastane dilema, čo so svojimi zostarnutými rodičmi, ktorí sa už sotva vládzu o seba postarať. A stalo sa to aj mne. Som najmladšia, slobodná, tak akosi automaticky táto povinnosť postarať sa o svojich rodičov pripadla mne. Teda vlastne iba o mamu, lebo otec zomrel pred takmer desiatimi rokmi. Odvtedy som sa vlastne snažila všemožne nejako to vykryť, len aby som nemusela ostať doma z práce. 
Každý deň som dochádzala do práce 45km, čo znamenalo byť z domu celý deň, no bola som rada, že vôbec nejakú prácu mám a hlavne mi tolerovali to, že keď náhodou bolo mame zle, to znamená, že som v noci musela volať záchranku a keď ju nevzali do nemocnice, musela som ostať pri nej a v práci som si musela vziať voľno. Neskôr cez deň mi s mamou pomáhala sestra, bola aspoň pri nej a ja som mohla ako – tak pokojne byť v práci, aj keď som niekedy prebdela celú noc, keď sa mama necítila dobre. Zo stresov som bola aj ja často chorá, minimálne dvakrát do roka ma trápil zápal…