Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Hladáš rómsku hudbu, tak jedine www.kolotoc.sk

Pod slovom kolotoč si hneď všetci môžme predstaviť reťazový kolotoč s hojdačkami, alebo malý kolotoč pre malé deti. No určite veľa rómskych kapiel, aj milovníci rómskej hudby si hneď predstavia rómske piesne, tanec, rómske kapely, miesto pre prezentáciu vlastnej hudby, reklamu, fanúšikov, komentáre pod videom, či piesňou, zárobok, čestné umelecké miesto, prestíž... Najmä tí, ktorí poznajú webovú stránku www.kolotoc.sk...
Webová stránka www.koloc.sk je archív rómskej hudby na internete. Momentálne obsahuje viac ako 124296, viac ako 110 umelcov a 52676 užívateľov. Denne sa pridávajú vlastné, alebo oľlúbené piesne a videá z youtube.com. Stránka dáva možnosť nielen profesionálnym skupinám, ale aj začiatočníkom. Tu si každý nájde miesto pre ukážky vlastnej tvorby, štýlu hudby, vlastnej schopnosti a talentu. Keď poviem, že Rómovia držia spolu, tak táto stránka dáva aj túto príležitosť na zachovávanie rómskej hudby, tanca a jazyka. Keď som sa stretla prvý krát s kolotočom, bola som veľmi rada, že môžem počúvať piesne nové aj staršie. Napríklad mne osobne pomáha pri upratovaní. Hneď som si vytvorila vlastný playlist, kde som si dala dohromady obľúbené piesne, ktoré zapínam na plný hlas, aby mi išla práca ľahšie, "od ruky"... Verte mi, že mne to pomáha. Neskôr sa mi podarilo zoznámiť aj so zakladateľom stránky. Nápad webovej stránky prišiel od Michala Krupice, ktorý po škole s informatikou nevedel nájsť uplatnenie. Rozmýšľal nad vlastným projektom na internete. Aj Michal ma rád hudbu a tiež hrával na gitare. Vyrastal v komunite s väčšou populáciou Rómov, presnejšie v Gánovciach blízko pri Poprade. Medzi priateľmi ma aj Rómov, ktorí hrajú a majú kapely.


 Tak vznikol nápad kolotoča. "Chcel som vymyslieť projekt, ktorý by sa dal prevádzkovať cez internet, a tým pádom z ľubovoľného miesta na zemi (rád cestujem)", vyjadril sa Michal Krupica. Vedel, že rómska hudba je tiež veľmi bohatá kategóriami a štýlmi. Pri vzniku kolotoča mu pomáhal jeho priateľ Miroslav Rišo, s ktorým naprogramoval prvotnú verziu webstránky www.kolotoc.sk Podľa slov Michala, cieľom webstránky www.kolotoc.sk je vybudovať špičkovú webstránku na prezentáciu, archiváciu a sprostredkovanie predaja rómskej hudby. Stránka sa objavila na internete v máji 2007. "Celú históriu Kolotoča vnímam ako súhru dobrého nápadu, dobrej exekúcie a šťastia. Som rád, že si Kolotoč našiel stabilné miesto na Internete a určite tu Kolotoč bude naďalej. Do budúcna by sme užívateľom chceli vylepšíť používanie webstránky www.kolotoc.sk na mobilných zariadeniach a tabletoch", dodal Michal. Na otázku, či bola aj kritika a negatívne názory na stránke sa Michal vyjadril tak, že prvá kritika prišla iba v roku 2012 v septembri, keď nastavil voľný desing a funkcionalitu. Úspechom kolotča prišiel aj nápad rozšíriť aj do okolitých štátov. Preto vznikli obnože webstránky www.kolotoc.sk v Maďarsku (www.gypsy.hu), Bulharsku (www.gypsy.bg) a Rumunsku (www.romale.ro). Tieto webstránky nevznikli iba preložením webstránky www.kolotoc.sk, ale ich obsah je prispôsobený rozdielnej hudbe (iné hudobné kategórie). Čo sa dá robiť na Kolotoči? Na Kolotoči môžu rómske kapely a rómski umelci požiadať o špeciálny umelecký účet a začať predávať svoju hudbu. Regulérni užívatelia môžu na Kolotoči počúvať rómske piesne, vytvárať playlisty, hodnotiť piesne a sťahovať vybrané piesne. Taktiež môžu kontaktovať iných užívateľov, alebo pridávať na youtube videá s tématikou rómskej hudby alebo tanca. Tak romale čavale aven te khelel, hopačáááááááááááá. CULY NOVEE - Trebišovsky čavo http://www.kolotoc.sk/#/detail/140422.htmlNájdeš nás aj  na facebooku : https://www.facebook.com/redakcia1


Lucia Curejova

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…