Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Snažíme sa

Snažíme sa žiť ako ľudia
Som z toho nervózny, keď čítam v médiách, ako ponižujú Rómov, ako mediálne tlačia ľuďom do hláv stereotyp, že Rómovia sú leniví, kradnú a nezabudnime na slávny výrok "Rómovia majú veľa detí, aby brali čo najviac sociálnej dávky"... A samozrejme, že tá sociálna dávka musí byť aspoň 1000 eur, niekedy sa aj zasmejem, ako tomu môže niekto veriť...
Ale predsa nemôžme presvedčiť národ, ktorý pomáhal Hitlerovi zbierať Rómov ako "smetie"...
Ako spomínal môj dedo, Slováci stáli a pozerali ako berú Rómov, vtedy ešte Cigánov a hádzali kameňmi, kričali "berte ich Cigánov"...


Lenže na pravdu, ktorá je okolo nás každý deň sa nepozerá nikto, pravdaže Rómovia museli vycestovať do zahraničia, len aby žily ako ľudia.
Lenže čo sa stalo?!! Rómovia začali pracovať a myslím tým tisícky Rómov. Čo im neponúkol vlastný štát dali im iní.
Zdravotnú starostlivosť, sociálnu istotu, vzdelávania a pomoc z každej strany a stačí len byť zamestnaný a neplatí to len pre Rómov, ale pre každého kto chce pracovať a nebojí sa žiť ako človek.
A píšem o vlastnej skúsenosti... Už ako 19 ročný mladík som sa vybral do Anglicka pracovať, lebo som vedel a mal dosť skúseností, že na Slovensku nie je budúcnosť pre Róma.
A teraz mám 30 a stále som tu, no akurát sedím v poschodovom autobuse v centre Londína a snažím sa dostať do práce cez zápchu. Lenže to už nie je pravda, my sme leniví podľa Slovákov.
Podľa mňa Slováci nechcú umožniť Rómom žiť ako ľudia, lebo sa boja, že sa vyšplhajú hore rebríčkom.
No ako môže ponúknuť, alebo zabezpečiť prácu Rómom Slovensko, keď nemá prácu pre vlastných, veď to Slovensko je už skoro prázdne, každý pokradol čo sa dalo a teraz už len z poslednej kvapky sa snaží každý prežiť.
A tí čo majú vďaka nejakému šťastiu prácu, teraz pracujú na štát, aby sa neprepadol do krízy, v ktorej už dávno je...!!!
No predstavte si tie tisícky Rómov, ktorí pracujú v zahraničí a prispievajú na štát, aký by to bol prínos pre Slovensko, ak by prispievali doma, aká je to strata.
Lenže ja osobne by som na Slovensku nezaplatil daň ani cent, radšej budem platiť dane tu v UK. Mne Slovensko nepomohlo nijakým spôsobom.
Snažíme sa žiť ako ľudia každý deň bez rozdielu veku, rasy, či postavenia, nie je to o kritizovaní individuála, alebo o podnecovaní násilia a hnevu voči Slovensku, je to o smutnej realite, ktorú prežíva každý z nás každý deň, čím skôr si uvedomíme, že ťaháme všetci za jeden povraz, aj keď za ten kratší koniec, tým skôr môžeme niečo zmeniť.
Zmeniť to, že niekto bude sedieť na stoličke vo vláde s platom, ktorý by uživil dve rodiny.
Všetci sme len "bábkami na nitkách", za ktoré ťahá ten istý človek, a tí páni poslanci, každý jeden vie, že Slovensko sa rúca do diery, z ktorej sa ťažko dostať, a preto sa ešte snažia naplniť si vrecká pokiaľ sa dá na úrok občanov. A samozrejme, že vina sa zrúti na Rómov, lebo oni sú tí, ktorí rozkradli celý štát a oni bránia Slovensku k prosperite...
Je to do neba volajúce klamstvo a špina...
Lenže nech nezabúdajú, že sme všetci len ľudia, či Róm, či neróm, a nenecháme sa "ťahať za nos" naveky...Roman Csiszar    

Nájdeš nás aj  na facebooku : https://www.facebook.com/redakcia1


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…